Pleśń śniegowa to jedna z najgroźniejszych i jednocześnie najczęstszych chorób grzybiczych, jaka może przytrafić się trawnikowi. Pleśń śniegowa atakuje trawniki, które przez pewien czas znajdują się w ujemnej temperaturze lub są pod pokrywą śniegową. Teoretycznie zatem może się pojawić na każdym trawniku – ale niektóre atakuje, a inne nie. Dowiedz się, co możesz zrobić, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni na swoim trawniku.
Gdy stopnieje śnieg i na trawniku zauważysz charakterystyczne ok 15-20 cm brunatno-żółte plamy, prawdopodobnie jest to pleśń śniegowa. Odbarwienia występują pojedynczo, ale także w dużych skupiskach, które zlewają się w jedną „wypaloną” całość. Możesz też dostrzec białe narośle, kożuszek pleśni na pojedynczych źdźbłach trawy.
Trawa w miejscach, gdzie została zaatakowana przez pleśń śniegową jest „przyklapnięta”, wyschnięta i miękka w dotyku. Gdy śnieg stopnieje, to czasem można zauważyć biało-różową grzybnię. Głównym sprawcą tej choroby w Polsce jest grzyb o łacińskiej nazwie Microdochium nivale.
Najbardziej podatne na tę chorobę są odmiany życicy trwałej oraz kostrzewy czerwonej i kostrzewy trzcinowej. Dlatego wybierając mieszankę na trawnik, warto wiedzieć, co kupujemy i zachować opakowanie na przyszłość. Pleśń śniegowa najczęściej pojawia się pod pokrywą śnieżną lub na jej obrzeżach. Objawy tej choroby trawnika mogą pojawić się również w czasie chłodnego i wilgotnego lata lub jesienią, jeżeli trawnik był nawożony zwykłym mineralnym nawozem wiosennym, czyli pędzony do wzrostu mimo końcówki sezonu wegetacyjnego.
Często zdarza się, że pleśń śniegowa pojawia się na trawnikach z rolki (najczęściej młodych, zakładanych jesienią poprzedniego sezonu). Dzieje się tak, ponieważ takie trawniki bywają albo zbyt mocno nawożone na jesieni azotem mineralnym (żeby jeszcze pięknie wyglądały) albo są pozostawione bez nawozu jesiennego mają krótkie korzenie i są wrażliwe na patogen, jakim jest grzyb pleśni śniegowej.
Zdarza się, że trawa z rolki zakupiona w okazyjnej cenie, cała ulegnie tej chorobie – jeśli trawnik był tani, to znaczy, że mieszanka nasion była „oszczędnościowa” – przewaga najsłabszych odmian, nieodpornych na choroby. Dlatego zanim zdecydujesz się zakładać trawnik z rolki, zapytaj producenta o dokładny skład mieszanki nasion. To bardzo ważne!
Nie mamy kontroli nad pogodą, ale możemy się mądrze zabezpieczać przed konsekwencjami dużych opadów śniegu, zalegania go na trawniku i rozwojem pleśni na naszej trawie.