Choroby grzybowe na trawniku powstają zwłaszcza kiedy jest ciepło i wilgotno – te warunki sprawiają, że patogeny szybko się rozprzestrzeniają. Atak choroby grzybowej może być spotęgowany, zwłaszcza gdy rośliny odczuwają stres np. Niedobór składników pokarmowych, światła czy wody. Stresem dla roślin może być także mróz czy upał, a kiedy trawa jest osłabiona staje się łatwym celem dla patogenów.
Czerwona nitkowatość to jedna z najczęściej atakujących trawnik chorób grzybowych, szczególnie w okresach wysokiej wilgotności. Objawia się czerwonymi nitkami na źdźbłach trawy.
Na całym trawniku można zauważyć czerwonawe plamy. Czerwonej nitkowatości sprzyjają częste opady deszczu, zacienienie i słabo odżywiona trawa. Czerwona nitkowatość może powodować zasychanie trawy i powstawanie pustych miejsc.
Różowa plamistość jest szczególnie aktywna w chłodniejszych i wilgotnych warunkach. Liście trawy pokryte są biało-różowym grzybem. Choroba może się rozprzestrzeniać, tworząc większe obszary martwej trawy. Przyczyną różowej plamistości może być brak odpowiedniego nawożenia a co za tym idzie osłabienie trawy.
Czerwona nitkowatość i różowa plamistość często występują równocześnie na trawniku.
Pleśń śniegowa często pojawia się po zimie w postaci ok 15-20 cm brunatno-żółtych plam. Na trawniku można wtedy zauważyć białe narośle czy kożuszek pleśni na pojedynczych źdźbłach trawy. Na trawniku pojawiają się plamy, trawa staje się przyklapnięta i miękka.
Pleśń śniegowa może także wystąpić podczas chłodnego i wilgotnego lata. Więcej o pleśni śniegowej:
Żółta plamistość powoduje pojawienie się małych, żółtych plam na trawniku, o wielkości od 2-5 cm, które mogą się powiększać i łączyć, tworząc większe obszary. Choroba ta jest często wynikiem zbyt duża wilgotność lub niedoboru składników pokarmowych, szczególnie azotu.
Rdze źdźbłowe są łatwe do zauważenia i rozpoznania dzięki charakterystycznym pomarańczowym lub brązowym zarodnikom (w formie pęcherzyków) na liściach trawy. Choroba ta rozwija się w warunkach ciepłych i wilgotnych, zwłaszcza w miejscach o słabym przepływie powietrza. Aby zapobiegać rdzy należy zadbać o regularne koszenie.
Choroby grzybowe mogą mocno pogorszyć kondycję trawnika w krótkim czasie a do ich zwalczania będą potrzebne konkretne środki.
Jeżeli zauważamy niepokojące objawy, ale nie jesteśmy pewni jaka choroba grzybowa zaatakowała nasz trawnik, warto zrobić dokładne zdjęcia i wybrać się do sklepu ze środkami ochrony roślin oraz zapytać sprzedawcę o zalecany sposób leczenia.
Nawóz płynny Vital Plus doskonale sprawdzi się w połączeniu z takimi środkami - dodany do roztworu ze środkiem ochrony roślin sprawi, że liście będą lepiej pokryte środkiem leczniczym a co za tym idzie substancje lepiej się wchłoną.
Nawóz BiOgardena Vital Plus można stosować w formie oprysku lub do podlewania. Po jego zastosowaniu rośliny chore lub uszkodzone bardzo szybko się regenerują, natomiast rośliny nawożone profilaktycznie rosną zdrowe i silne.
Dużo łatwiej zapobiegać chorobom i zadbać o dobrą kondycję trawy niż ją leczyć. Aby zmniejszyć ryzyko chorób grzybowych:
Nawozy organiczne BiOgardena zawierają azot w formie organicznej i sprawiają, że trawa rośnie zdrowiej, ma siłę na tworzenie rozłogów i zagęszczanie się.
Obecność węgla organicznego użyźnia glebę, poprawia jej strukturę oraz przyciąga pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Mikroorganizmy napowietrzają glebę, przekształcają pierwiastki w glebie na dostępne dla roślin oraz wspierają bioróżnorodność.
Stosowanie nawozów BiOgardena to szereg korzyści dla roślin i gleby!