Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe skutki.
-
Czy podlewać po koszeniu?
-
Czy można kosić przed deszczem?
-
Co się stanie jeśli po skoszeniu trawnika nastawisz podlewanie?
-
Jak długo można podlewać trawnik po skoszeniu?
-
Podlewać trawnik przed koszeniem czy po koszeniu?
To tylko niektóre pytania, z jakimi zgłaszacie się do nas.
Jeżeli kosisz trawnik, a potem go podlewasz pod wieczór,
żeby zrobić mu "kompletny serwis", tak jak słynne
"mycie auta z dywanikami" - to jesteś w błędzie...
Żeby zrozumieć, co się może stać, przejdźmy na chwilę do skali mikro:
- koszenie, to, oprócz tego, że poprawa wyglądu trawnika, również skaleczenie źdźbła
- podobnie, jak u człowieka - przez skaleczenie, mogą wniknąć do zdrowego organizmu patogeny
- choroby grzybowe (u ludzi mówimy "grzybicze") lubią warunki ciepła i wilgoci. Dlatego z basenu czy sauny łatwo przywleczesz grzybicę, dlatego też w ciepłe letnie noce po deszczu rosną grzyby w lesie i dlatego... mocząc trawnik dajesz latającym wszędzie zarodnikom grzyba większe szanse na sukces! W Twoim świeżo skaleczonym trawniku!
Wskutek połączenia trzech sprzyjających chorobom czynników - otwartej rany na źdźble trawy, ciepłej letniej nocy i konkretnej dawki wilgoci, na Twój trawnik chętnie wejdą różne choroby grzybowe: pleśń śniegowa (mimo nazwy potrafi wejść nawet latem!), różowa plamistość trawników, czerwona nitkowatość, rdza traw i inne, czasem trudne w leczeniu.
Tak jak mówi stara mądrość ludowa - lepiej zapobiegać niż leczyć - trawnik w tym przypadku - zapobiegaj wejściu chorób grzybowych i nie podlewaj po koszeniu!
Zatem kiedy podlewać trawnik?
- daj szansę, żeby źdźbło się zagoiło po koszeniu - poczekaj do kolejnego dnia
- raczej unikaj podlewania wieczorem - lepiej wcześnie rano, choć rozumiemy, że nie każdy ma automatyczne nawodnienie i nie każdy lubi też wstawać o świcie... - ale podlewając na noc znowu grasz na rzecz chorób grzybowych. Zatem jeśli już nie wczesnie rano, to o takiej porze, żeby zdążyło wyschnąć przed wieczorną rosą.
- nie podlewaj trawnika w pełnym słońcu! Dlaczego? Bo zimna woda prosto z kranu lub studni będzie szokiem termicznym dla trawy, której źdźbło jest bardzo rozgrzane. I to nie zastymuluje jej odporności tak jak dla nas dobry jest skok do zimnej wody wprost z sauny - tylko wręcz ją obciąży!
- kropla wody na liściu trawy w pełnym słońcu działa jak soczewka! Kto z nas nie bawił się w dzieciństwie z lupą i skupianiem promieni słonecznych, żeby przypalić kawałek drewna? Tak samo to działa w przypadku kropli, która skupia wiązkę promieni słonecznych .... i uszkadza liść.
- jeśli robisz oprysk trawnika - to też nie na noc, nie w pełnym słońcu, odstaną wodą, która jest w temperaturze otoczenia. Tutaj również kłania się temat "dlaczego niektóre opryski na chwasty potrafią wypalić trawnik, chociaż nie powinny?" - no właśnie dlatego, że jeśli zrobisz oprysk w zbyt wysokiej temperaturze, to woda z roztworu szybko odparuje, a na liściu zostanie "gotująca się" substancja chemiczna. W efekcie również trawa tego nie wytrzyma.
Jak zatem zadbać o trawnik, który sporo przeszedł i chcesz mu trochę "wynagrodzić" sytuację i zrobić mu coś a la "domowe spa"?
- Ulubionym nawozem naszych Klientów jest BiOgardena Vital Plus - do oprysku lub podlewania trawnika. W opisie produktu w sklepie znajdziesz więcej szczegółowych informacji. Jeżeli skorzystasz w koszyku z kodu "podlpokoszeniu" (bez cudzysłowu) to dostaniesz 7% rabatu na ten nawóz na dobry początek czasów, gdy już wiesz, żeby nie podlewać po koszeniu :) 1 butelka nawozu Vital Plus wystarczy Ci na 180 litrów oprysku, więc nawet jeśli nie wykorzystasz wszystkiego w tym sezonie, możesz użyć w kolejnym.
- Jeśli interesuje Cię długofalowe dobre odżywienie trawnika, pamiętaj również o nawozie posypowym - BiOgardena ma rozwiązania na różne trawniki, które wyróżniają się najwyższą na rynku zawartością azotu organicznego. Poczytaj więcej na blogu!
Jeżeli masz wątpliwości, jak postępować z trawnikiem, możesz poczytać inne wpisy na naszym blogu albo napisać do nas na maila lub messenger!