Trawnik to zwykle wizytówka naszego ogrodu. Nawet gdy inne rośliny w ogrodzie wyglądają zjawiskowo, zaniedbany trawnik odwraca uwagę. Najczęściej do odżywienia trawnika wybieramy nawozy mineralne, są to chemiczne pierwiastki w mocnej koncentracji. Nawozy mineralne to nie jedyne rozwiązanie. Nawożenie można przeprowadzać bez użycia chemii i skutecznie. Wybierając nawozy organiczne możesz poprawić kondycję trawnika oraz gleby.
Do zachowania zielonego trawnika musimy dbać o regularne zabiegi pielęgnacyjne. Trawa wymaga takich zabiegów jak:
Wertykulacja poprawia przepływ powietrza i usuwa resztki roślin z trawnika, dzięki czemu ograniczamy ryzyko chorób grzybowych trawnika. Aeracja napowietrza glebę oraz ułatwia korzeniom dostęp do wody i składników mineralnych. Aeracja to niezbędny zabieg zwłaszcza, gdy gleba jest zbita i ciężka - w takiej glebie korzenie nie mogą się rozwijać.
Podlewanie jest szczególnie istotne w trakcie upałów. Susza często doprowadza do wysychania trawnika a jego regeneracja wymaga czasu i nakładu pracy. Nadmierne podlewanie może narażać trawnik na choroby grzybowe.
Regularne koszenie wspiera rozkrzewianie trawy i sprawia, że ogród wygląda schludnie. Odpowiednia wysokość koszenia pomoże trawnikowi przetrwać upały oraz ograniczy występowanie chwastów.
Nawożenie to kluczowy element pielęgnacji trawnika. Nawóz to źródło składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu murawy. Bez odpowiedniego odżywienia trawnik zacznie blednąć, przerzedzać się oraz zmniejszy się jego odporność na suszę, szkodniki czy choroby.
Trawniki mają spore zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i wymagają ich regularnego dostarczania. Dlatego warto wybierać nawozy długodziałające, którymi możemy nawozić trawnik tylko 3 razy w sezonie: wiosną, latem, jesienią. Nawozy mineralne wymagają stosowania co 3-4 tygodnie, wymaga to większego nakładu pracy i czasu poświęconego na nawożenie.
Wydaje się, że nawóz powinien zawierać wysokie stężenia składników i dzięki temu będzie bardziej wydajny. Jednak składniki z wysokoskoncentrowanych nawozów mineralnych ulegają wypłukaniu czy gazyfikacji przez co rośliny nie mogą ich wykorzystać.
W nawozach BiOgardena znajdziemy azot w formie organicznej, który zostaje wykorzystany w 99% przez rośliny i nie ulega stratom.
Nawozy BiOgardena dokarmiają pożyteczne mikroorganizmy i poprawiają żyzność gleby. Więcej o roli mikroorganizmów w glebie znajdziesz tu: Mikroorganizmy glebowe - rola w środowisku glebowym Gleba to podstawa zdrowia trawnika, jej jakość zależy od zabiegów pielęgnacyjnych takich jak aeracja oraz nawożenie.
Nawożenie trawnika bez chemii jest możliwe i skuteczne. Stosując nawozy organiczne wspieramy zdrowy rozwój roślin oraz dbamy o jakość gleby w zgodzie z naturą. Przeczytaj więcej o zaletach nawożenia organicznego: Dlaczego warto nawozić trawnik organicznie