Plonowanie i kondycja roślin są uzależnione od gleby i zawartych w niej składników pokarmowych. Pod pojęciem żyzności gleby kryją się zawartość: składników mineralnych (azot, fosfor i potas – najważniejsze z punktu widzenia roślin), materii organicznej i mikroorganizmów.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
jaka jest rola mikroorganizmów glebowych?
-
co wpływa na ilość "organiki" w glebie?
-
jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?
Rola mikroorganizmów glebowych
Mikroorganizmy glebowe są bardzo ważne, ale powszechny jest brak wiedzy o nich. Jaka jest rola mikroorganizmów: odpowiedzialne są za obieg materii organicznej, za napowietrzenie i poprawę struktury gleby. Można powiedzieć, że mikroorganizmy są strażnikami dbającymi o właściwości gleby.
Gleba, mikroorganizmy i rośliny są od siebie zależne, brak któregoś z ogniw wpływa negatywnie na pozostałe.
Mikroorganizmy glebowe zamieszkują strefę edafonu. Co to jest edafon?
Edafon to powierzchniowa część gleby, która obejmuje wszystkie żywe organizmy w niej zawarte. Jest bardzo istotna ze względu na swoją rolę w środowisku glebowym, ponieważ edafon zajmuje się wytwarzaniem hormonów i enzymów (związków biochemicznych), które są odpowiedzialne za przemiany azotu, fosforu i potasu w formy łatwo dostępne dla roślin.
Rola mikroorganizmów polega na przekształcaniu składników pokarmowych (azot, fosfor i potas) w formy dostępne dla roślin.
Jakie organizmy są w glebie?
Organizmy (w tym mikroorgamizmy), które znajdziemy w podłożu glebowym:
- bakterie – występują najliczniej w środowisku glebowym, rozkładają materię organiczną i uwalniają składniki pokarmowe dla roślin;
- grzyby – są odpowiedzialne za rozłożenie materii organicznej, wytworzenie substancji próchnicznych i udostępnienie pierwiastków (ze związków mineralnych) roślinom;
- glony – dzięki swojej przemianie materii pochłaniają dwutlenek węgla z gleby, czym odkwaszają glebę poprzez wzbogacenie jej w węglowodany, białka i tlen;
- pierwotniaki i nicienie – rozkładają materię organiczną, ale przede wszystkim kontrolują liczebność bakterii, glonów i grzybów;
- owady – „żywią się” szczątkami roślinnymi, dzięki czemu powstaje próchnica;
- dżdżownice – tworząc tunele którymi się poruszają napowietrzają glebę i poprawiają jej przepuszczalność, rozkładają martwą materię organiczną i przetwarzają pierwiastki w formy dostępne dla roślin;
- gryzonie – tworząc korytarze spulchniają glebę i oczyszczają ją z resztek organicznych.
Mikroorganizmy – dlaczego ich liczebność maleje?
Równowaga mikrobiologiczna gleb (w tym gleb w naszych ogrodach) jest coraz mocniej zaburzana z powodu chemii używanej w rolnictwie - ale też w ogrodach przydomowych. Jak to się dzieje?
- Zastosowanie na szeroką skalę monokultur (wielkoobszarowe uprawy), nawozów sztucznych i środków ochrony rośliny doprowadza do wyjałowienia gleb. Wyjałowienie gleby to nic innego jak brak organizmów odpowiadających za krążenie materii organicznej i pierwiastków w glebie.
- Stosowanie przez użytkowników indywidualnych nawozów mineralnych lub nawet nawozów rolniczych - bez odpowiedniej wiedzy. Nawożenie mineralne trawników i ogródków co 3 tygodnie (bo tyle mniej więcej działa nawóz na trawniku) powoduje zasolenie gleb, tzw. "zmęczenie" poprzez bardzo duże dawki różnych składników - taka sytuacja powoduje wymieranie mikroflory glebowej.
Korzyści płynące z posiadania bogatej flory mikroorganizmów w naszym ogródku.
Mikroorganizmy glebowe są jak dobre bakterie w naszych jelitach - nie widzimy ich, ale bez nich nasze zdrowie i odporność nie istnieją. Warto dbać o dobrostan gleby w naszym ogrodzie, jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe rośliny.
Natura jest wyposażona w mechanizm obronny – samoregulacji. Proces ten opiera się na pracy mikroorganizmów w środowisku glebowym. Mikroorganizmy i ich metabolity, czyli enzymy glebowe, rozkładają substancje organiczne, detoksykują metale ciężkie oraz uczestniczą w procesach glebotwórczych.
Co wpływa na ilość "organiki" w glebie?
- stosowanie nawozów - organiczne wspierają żyzność gleby, mineralne - zmniejszają
- bioróżnorodność: będziesz mieć lepszą glebę jeśli nie będziesz stosować herbicydów selektywnych i tępić tzw "chwastów" i jeśli będziesz mieć w ogrodzie coś więcej niż beton i trawnik.
- stosowanie wspomagaczy gleby tj kwasy humusowe, kompost
Jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?
- Używaj nawozów organicznych zawierających dużo składników odżywczych - patrz na informację o składzie, a nie tylko na ładne roślinki na przodzie. Nawozy organiczne o najwyższych wartościach odżywczych dostępne na tę chwilę na rynku to BiOgardena.
- Zerknij na porównanie działania w glebie nawozów: zobacz, ile korzyści niewidocznych dla oka, ale kluczowych dla roślin oferuje BiOgardena.
-
- Nie używaj niepotrzebnej "chemii" w ogrodzie: herbicydów i insektycydów. Wszyscy mali mieszkańcy ogrodu (no, może poza kleszczami ;)) robią dla gleby dużo dobrego i to zupełnie za darmo. Nie pozbywajmy się wszystkich żuczków, "szczypawek", mrówek, bo to prosta droga to zaburzenia równowagi w naszej domowej oazie spokoju.