Aeracja trawnika krok po kroku

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest aeracja trawnika i po co się ją robi
  • Jak i czym wykonać aerację trawnika.
  • Jak pielęgnować trawnik po aeracji.

Regularne podlewanie, koszenie i nawożenie nie wystarczy, żeby cieszyć się naprawdę pięknym trawnikiem. Żeby trawnik był prawdziwą ozdobą ogrodu przez dłużej niż jeden sezon, warto również, między innymi regularnie go napowietrzać.

Aeracja trawnika – jakie dokładnie przynosi korzyści

Aeracja trawnika, czyli właśnie jego napowietrzanie to zabieg pielęgnacyjny, który polega na jego pionowym nakłuwaniu na głębokość nawet do 10 centymetrów.

Jak dokładnie działa aeracja trawnika?

Pionowe nakłuwanie powierzchni trawnika napowietrza go, spulchnia podłoże i poprawia strukturę gleby. Dzięki aeracji do korzeni dochodzi powietrze - warto wiedzieć, że rośliny potrzebują dostępu powietrza do korzeni! Sprawia to, że lepiej się on regeneruje i jest bardziej odporny na deptanie. Oprócz tego aeracja trawnika ułatwia przepływ wody do korzeni trawy. Dzięki zabiegowi napowietrzania trawa ma lepsze warunki do rozwoju.

Kiedy należy napowietrzać trawnik?

Aerację trawnika powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, wiosną oraz późnym latem. Najważniejsza jest aeracja wiosenna. Należy ją wykonać po wertykulacji, czyli usunięciu zalegającej warstwy filcu. Umożliwi to trawie efektywną regenerację po zimie i przygotuje ją do nowego sezonu. Trawniki, które są bardzo intensywnie użytkowane, np. na boiska sportowych, można napowietrzać częściej, nawet kilkukrotnie w ciągu sezonu.

Aeracji trawnika nie powinno się wykonywać bezpośrednio po deszczu, ponieważ stwarza to ryzyko zniszczenia struktury podłoża, utworzenia nierówności. Jednak nie powinno się też napowietrzać trawnika, gdy gleba jest bardzo sucha. Dlatego, jeśli od dawna nie padał deszcz, najlepiej podlać trawnik kilka godzin przed aeracją.

Jak wykonać aerację trawnika?

Napowietrzanie trawnika można wykonać za pomocą różnych narzędzi. Małe trawniki można po prostu ponakłuwać widłami "amerykańskimi". Jednak jest to sposób dość męczący i czasochłonny. Lepszym rozwiązaniem jest wybranie specjalnych nakładek na buty z kolcami. Są stosunkowo tanie i zdecydowanie wygodniejsze w użyciu niż widły. Niektóre wertykulatory mają przystawkę z igiełkami do nakłuwania darni. 

W zależności od rodzaju gleby trzeba wykonać od około 120 do 180 nakłuć na metr kwadratowy trawnika. Im cięższe podłoże, tym więcej nakłuć trzeba wykonać. Dlatego przy dużych trawnikach nakłuwanie za pomocą wideł, czy nawet nakładek na buty może okazać się zbyt męczące i czasochłonne. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie aeratora ręcznego albo, w wypadku starszych trawników, wału do trawnika z założoną opaską z kolcami.

Jak głęboko należy nakłuwać trawnik przy aeracji?

Optymalna głębokość nakłuwania podczas aeracji zależy przede wszystkim od wieku trawnika. Młode trawniki, 2-3 letnie należy nakłuwać dość płytko, na około 3-4 centymetry. Natomiast starsze, dobrze ukorzenione trawniki warto nakłuwać głębiej, na około 8-10 centymetrów.

Pielęgnacja trawnika: co zrobić po aeracji?

Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest gliniasta, zwięzła, ubita - to po wykonaniu aeracji trawnika, warto wykonać piaskowanie. Posypanie powierzchni świeżo napowietrzonego trawnika piaskiem sprawi, że wypełni on powstałe otwory. Dzięki temu poprawi się przepuszczalność gleby, co pomoże uniknąć zastojów wody i ułatwi dostęp powietrza do korzeni trawy. Tuż po piaskowaniu trawnik może nie wyglądać rewelacyjnie, ale nie należy się tym smucić - niebawem nadmiar piasku zostanie spłukany z trawnika wgłąb, a darń odżyje po zabiegach pielęgnacyjnych. 

Czy można nawozić po aeracji?

Bardzo ważnym punktem w pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie. Warto je wykonać właśnie tuż po aeracji, która ułatwia przenikanie składników odżywczych do korzeni trawy. Do nawożenia trawnika po aeracji polecamy nawóz organiczny BiOgardena. Nawóz BiOgardena to połączenie materii organicznej i składników pokarmowych, które są uwalniane w zgodzie z naturą. Substancja organiczna zawarta w nawozie stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które odpowiadają za stopniowe uwalnianie składników pokarmowych dla roślin. Wystarczy jedno zastosowanie raz na 3 miesiące, aby trawnik był gęsty i soczyście zielony. Dla porównania zwykłe nawozy mineralne trzeba aplikować co około 3-4 tygodnie, bo są nietrwałe. Trawa po nich "pędzi" i jest dużo koszenia, a potem znowu szybko trzeba powtarzać całą procedurę - nawożenie i koszenie. 

Polecane do ogrodu

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Profesjonalny kwasomierz glebowy typu Helliga wraz z płytką ceramiczną to urządzenie, bez którego nie obędzie się żaden ogrodnik. Nieprawidł...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Zestaw regeneracyjny do trawnika 250m2

Zestaw regeneracyjny do trawnika 250m2

Zestaw regeneracyjny do trawnika BiOgardena zawiera:    25 kg nawozu doglebowego do trawnika BiOgardena Professional   1 butelka (450 ml...