Wertykulacja trawnika

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest wertykulacja trawnika.
  • Dlaczego warto wertykulować trawnik.
  • Jak wykonać wertykulację trawnika.

Co to jest wertykulacja trawnika i po co ją robić? 

Jedną z najbardziej niedocenianych i najczęściej pomijanych prac w ogrodzie jest wertykulacja trawnika. Jednak jeśli marzymy o idealnym zielonym dywanie, to obowiązkowo na początku każdego sezonu powinniśmy przeprowadzać ten zabieg. Wertykulację wykonujemy trawnikom starszym niż 2 lata, jeśli Twój trawnik jest młodszy, to albo bardzo delikatnie i płytko, albo tylko grabiami. 

Wertykulacja trawnika polega na wyczesaniu nadmiaru filcu z trawnika przez maszynę zwaną wertykulatorem wyposażoną w wałek ze specjalnie zaprojektowanymi drucianymi zębami. Zabieg podobny do werykulacji, polegający na nieco głębszym penerowaniu darni i nacinaniu jej pionowymi ostrzami wertykulatora (inny wałek) nazywa się skaryfikacją.

Po co wykonywać wertykulację trawnika?

W wyniku wertykulacji:

  • pozbywamy się filcu z trawy, czyli pozostałych po zimie (lub sezonie letnim - jesli mówimy o wertykulacji jesiennej) wyschniętych źdźbeł trawy, martwych fragmentów darni, 
  • pozbawiamy ponadto trawnik ewentualnego mchu, liści i patyków, które go zaśmiecają,
  • nacinamy trawie kłącza i korzenie.

Dzięki wertykulacji zapewniamy trawie lepszy dostęp do wody, powietrza i światła słonecznego. Tym sposobem stwarzamy jej lepsze warunki do wzrostu, co przekłada się oczywiście na wygląd naszego trawnika. Gdybyśmy nie wykonali wertykulacji, martwe liście tworzyłyby "filc", w którym chętnie rozwijają się choroby grzybowe. Jest to takie cosezonowe odświeżenie powierzchni trawnika i "wzruszenie" gleby, na której rośnie trawa. 

Bezpośrednio po wertykulacji na trawniku jest mnóstwo żółto-brązowego filcu 

Kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Żeby wertykulacja trawnika przyniosła oczekiwane efekty w postaci pobudzenia wzrostu trawy, trzeba ją wykonać w odpowiednim momencie. Wertykulację zawsze wykonujemy wczesną wiosną, w chwili, w której trawa dopiero co obudziła się po zimie, ale jeszcze nie zaczęła intensywnie rosnąć. Dokładny optymalny termin wykonania wertykulacji zależy od pogody w danym roku. Zwykle jest to koniec marca lub początek kwietnia. Jeśli przegapiliśmy idealny moment na wykonanie wertykulacji trawnika, możemy wykonać ją nieco później. W takim wypadku należy koniecznie pamiętać o tym, żeby przed jej wykonaniem nisko skosić trawę.

Dodatkowo, jeśli jest taka potrzeba, wertykulację można ponownie przeprowadzić jesienią. Należy jedanak pamiętać o tym, że nie wolno wykonywać wertykulacji na dopiero co założonym trawniku. Pierwszy raz można ją wykonać dopiero po dwóch latach od założenia trawnika.

Wertykulacja trawnika – od czego zacząć?

Przede wszystkim musimy wybrać narzędzie, którym wykonamy zabieg. Do wykonania wertykulacji trawnika możemy użyć wertykulatora ręcznego. To urządzenie podobne do grabi, które świetnie sprawdzi się na niewielkich trawnikach. Na większej powierzchni lepiej użyć wertykulatora mechanicznego. Do wyboru mamy:

  • małe "marketowe" maszyny, do kupienia w granicach kilkuset złotych, które wyciągną nam trochę filcu z trawnika
  • zakup lub wypożyczenie wertykulatora profesjonalnego, który wyciągnie dużo więcej filcu niż jest w stanie maszyna amatorska
  • zamówienie usługi profesjonalnego ogrodnika - wertykulacja, ale też być może dodatkowo aeracja, piaskowanie, nawożenie

Zanim rozpoczniemy wertykulację, musimy odpowiednio przygotować trawnik do zabiegu. Przede wszystkim należy usunąć z trawnika wszystkie liście i patyki. Następnie, jeśli trawa zdążyła już nieco podrosnąć, należy ją skosić.

Wykonując wertykulację trawnika najpierw jedziemy wertykulatorem pas po pasie, tak jak przy koszeniu i ustawiamy maszynę, aby wyczesywała z głębokości ok 5-10 mm. Warto sprawdzić na kawałku trawnika jak wygląda po przejechaniu na najmniejszym ustawieniu i skalibrować sobie urządzenie tak, żeby wyciągało sporo filcu, ale nie wyciągało trawy z korzeniami.
Następnie powtarzamy zabieg działając w poprzek pierwszego toru wertykulacji (czyli docelowo mamy zwertykulowany w kratkę). Możemy spróbować równomiernie naciąć cały trawnik nieco głębiej, na głębokość około 10-15 mm. 

Co zrobić po wertykulacji trawnika?

Wydobyty podczas wertykulacji trawnika filc należy dokładnie zgrabić. Warto zrobić to kosiarką z nożem ustawionym wysoko - po prostu zadziała wtedy jak odkurzacz i zrobi to dokładniej niż grabie. Po dobrej wertykulacji zgromadzimy sporo worków z suchą martwą trawą i wtedy dopiero możemy poczuć satysfakcję z uwolnienia naszego trawnika od tak dużej ilości niepotrzebnych zanieczyszczeń :)
Jeżeli wertykulacja odkryła nam miejsca z wyjątkowo przerzedzoną trawą - warto uzupełnić ubytki trawy. W tym celu można wykorzystać specjalną mieszankę nasion do regeneracji, która charakteryzuje się szybszym kiełkowaniem. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą torfu odkwaszonego lub specjalnego podłoża do trawników.

Na koniec zabiegów pielęgnacyjnych trawnik warto posypać nawozem do trawników i obficie go podlać.

Do nawożenia trawnika po wertykulacji polecamy nawóz organiczny BiOgardena. Wystarczy jedno zastosowanie raz na 3 miesiące, aby trawnik był gęsty i soczyście zielony. Nawóz BiOgardena to połączenie materii organicznej i składników pokarmowych, które są uwalniane w zgodzie z naturą. Substancja organiczna zawarta w nawozie stymuluje rozwój mikroorganizmów glebowych, które odpowiadają za uwalnianie składników pokarmowych dla roślin. Nawozy BiOgardena są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z trawnika można korzystać od razu po nawożeniu.

Nawóz organiczny BiOgardena nie spali trawnika, jest bezpieczny nawet dla świeżo kiełkujących ziaren po dosiewce. W tych miejscach, które uzupełniamy - nawóz wymieszajmy z glebą przed wysianiem nasion. 

Polecane do ogrodu

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...