Trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Nic więc dziwnego, że jego właściciele starają się, aby trawa była soczyście zielona. Niestety, czasami na trawniku mogą pojawić się żółte pasy, które psują jego estetykę i mogą świadczyć o problemach zdrowotnych trawy czy błędach w pielęgnacji. Jak powstają żółte pasy na trawniku, jak im zapobiegać oraz jak wyrównać kolor trawnika?
Żółte pasy na trawniku mogą pojawić się z różnych powodów. Oto najczęstsze przyczyny:
1. Niewłaściwe rozprowadzenie nawozu może spowodować, że niektóre części trawnika otrzymają więcej składników odżywczych niż inne. Nadmiar nawozu w jednym miejscu może spalić trawę, podczas gdy jego brak w innym może prowadzić do jej osłabienia i żółknięcia.
2. Niewystarczające podlewanie. Jeśli system nawadniania jest nierównomierny, niektóre obszary mogą być bardziej narażone na suszę, co powoduje żółte pasy. Dzieję się tak zwłaszcza podczas podlewania wężem ogrodowym. Zraszacze powinny być tak ustawione dosięgać do każdego miejsca na trawniku i dostarczać takie same ilości wody.
3. Choroby grzybowe mogą powodować żółknięcie trawy. Grzyby często rozwijają się miejscowo i powodują plamy na trawniku albo rozprzestrzeniają się na kolejne źdźbła tworząc pasma lub żółte przebarwienia.
4. Żółte pasy mogą powstać wskutek stosowania oprysków chemicznych na chwasty czy różnego rodzaju środków na szkodniki.
4. Koszenie trawy zbyt nisko może osłabić trawę i sprawić, że będą ona bardziej podatna na przesuszenia, co prowadzi do zasychania i żółknięcia.
Żeby nie dopuścić do powstawania żółtych pasów na trawniku warto do rozprowadzania nawozu używać siewnika. Dzięki temu do każdej kępki trawy dotrze podobna ilość składników pokarmowych. Nawóz trzeba zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
W utrzymaniu jednolitego koloru na trawniku pomoże podlewanie, Systemy nawadniania czy zraszacze pomogą w równomiernym nawadnianiu. Zraszacze powinny być tak ustawione dosięgać do każdego miejsca na trawniku i dostarczać takie same ilości wody. Częstotliwość nawadniania musi być dostosowana do pogody oraz położenia trawnika w ogrodzie.
Zbyt niskie koszenie może osłabić trawę i zwiększyć ryzyko jej przypalenia. Zaleca się koszenie trawy na wysokość od 5-7 cm, w zależności od rodzaju trawy. Latem w czasie upałów lepiej kosić trawę na długość od 5 do 8cm.
Trawnik warto regularnie sprawdzać pod kątem oznak chorób grzybowych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak plamy czy pleśń, zastosuj odpowiednie leczenie.
Jeśli już pojawiły się żółte pasy na trawniku, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby przywrócić mu jednolity kolor:
Aby uniknąć powstawania żółtych pasów na trawniku, warto do rozprowadzania nawozu używać siewnika.
Siewnik pozwala na równomierne rozsypanie nawozu na całym trawniku, każda kępka trawy otrzyma taką samą ilość składników odżywczych. Dzięki temu kolor trawnika będzie jednolity.
Często po rozsypaniu nawozu mineralnego na trawniku widać pasy w miejscach, gdzie był rozsypywany z ręki. Nawóz mineralny może spalić pasy trawy tam, gdzie będzie go zbyt wiele.
Za pomocą siewnika nawóz rozprowadzimy szybciej i dokładniej niż ręcznie. To proste narzędzie oszczędzi nasz czas, energię i zapewni większą precyzję.
Zmieniając nawożenie z mineralnego na organiczne ograniczasz ryzyko przypalenia trawnika. Nawozy organiczne BiOgardena zawierają składniki w formie organicznej, które uwalniają się stopniowo i nie pędzą sztucznie trawy do wzrostu. Dzięki temu nie ma ryzyka przypalenia trawnika. Nawozy organiczne użyźniają glebę i poprawiają jej strukturę. Nawożenie organiczne trawnika to:
Nawozy organiczne BiOgardena to kompleksowe rozwiązanie dla pięknego i zdrowego trawnika.