A jak azot i jego rola w odżywianiu roślin

 

Dlaczego ważne jest, żeby wiosną dać trawnikowi świeżą porcję azotu? Jaka jest rola azotu w odżywianiu trawy? Który rodzaj azotu wybrać? Dowiedz się teraz!

Dlaczego azot jest ważny dla roślin? 

Azot jest jednym z trzech głównych składników odżywczych, którego trawnik potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Jego rola w odżywianiu trawnika jest kluczowa, ponieważ azot jest niezbędny do produkcji chlorofilu, który bierze udział w procesie fotosyntezy, czyli przetwarzania światła słonecznego na energię potrzebną do wzrostu.

Regularne nawożenie trawnika odpowiednią ilością azotu jest kluczowe dla utrzymania jego zdrowego wzrostu, intensywnej zielonej barwy i ogólnej kondycji. Jednak należy pamiętać, że azot azotowi nierówny - są różne rodzaje i warto wiedzieć, jak wybrać najlepszy nawóz azotowy.

  • Azot mineralny - dzała szybko, “strzela w roślinę” i pędzi ją do wzrostu
  • Azot organiczny – taki, jak w nawozach BiOgardena - działa zgodnie z rytmem natury, dostosowuje się do potrzeb roślin.

Nadmiar azotu mineralnego może być szkodliwy dla środowiska (tzw. azotany), dlatego lepiej jest stosować wersję organiczną. Dowiedz się więcej, dlaczego warto nawozić trawnik akurat azotem organicznym.

 

Główne funkcje azotu w odżywianiu roślin, w tym trawnika, obejmują:

  • Wzrost liści: Azot jest niezbędny do produkcji białek, które są kluczowe dla wzrostu nowych liści. Im więcej azotu jest dostępne dla trawy, tym intensywniej może rosnąć i zachowywać swoją zieloną, zdrową barwę.
  • Intensywność barwy: Azot pomaga w utrzymaniu intensywnej zielonej barwy liści. Brak azotu może prowadzić do żółknięcia liści, co może wskazywać na niedobór tego składnika.
  • Fotosynteza: Azot jest kluczowym składnikiem chlorofilu, pigmentu odpowiedzialnego za absorpcję światła słonecznego i przeprowadzanie fotosyntezy. Bez wystarczającej ilości azotu rośliny mogą mieć trudności w produkowaniu wystarczającej ilości chlorofilu, co ogranicza ich zdolność do fotosyntezy.
  • Ogólny wzrost i metabolizm: Azot jest niezbędny do wielu procesów metabolicznych, takich jak synteza kwasów nukleinowych i aminokwasów, które są podstawowymi jednostkami budulcowymi białek.

Polecane do ogrodu

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...

Przydatna wiedza

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...
 Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jaki nawóz wybrać do trawnika? Które nawozy lepiej działają na glebę? Czy nawożenie organiczne jest bardziej naturalne od mineralnego? Jak wybrać najlepszy nawóz do trawnika? Jakie nawożenie jest bezpieczne dla zwierząt i dzieci w...
Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Tu dowiesz się, jak dobrać nawóz do swojego trawnika i poznasz różnice między nawozami BiOgardena. Link do wybranego nawozu znajdziesz na dole strony.  Jeżeli masz zamiar dopiero założyć trawnik - wybierz nawóz Professional (czarny mikrogranulat) w dawce 50g na m2 przed siewem....