Z tego artykułu dowiesz się:
Jeśli dbasz o siebie, wybierając to, co zjesz, to na pewno uważnie czytasz składy produktów.
Czy w takim razie wybierając to, co zjedzą Twoje rośliny, również zwracasz uwagę na skład? Podpowiadamy, na co patrzeć:
Dobry nawóz powinien zawierać azot w formie organicznej. Dlaczego organiczna forma azotu jest lepsza niż forma nieorganiczna? Składniki odżywcze w formie organicznej nie ulegają stratom, nie ulatniają się, nie są wypłukiwane podczas deszczu czy podlewania, tylko są w niemalże 100% wykorzystywane przez rośliny. Stosując nawozy z organicznym azotem praktycznie nie ma możliwości przenawożenia i zniszczenia w ten sposób roślin. Składniki nawozów organicznych są uwalniane i udostępniane roślinom stopniowo, w miarę ich wzrostu, dzięki działaniu mikroorganizmów glebowych.
Zatem wybierając nawóz nie można po prostu porównywać nawozów mineralnych i organicznych. To zupełnie inna jakość i inny sposób działania.
Tajemniczy skrót NPK z następującymi po nim cyframi oznacza wzajemny stosunek ilości podstawowych składników odżywczych w nawozie, czyli azotu (N), fosforu (P) i potasu (K).
Azot jest najważniejszym składnikiem praktycznie każdego dobrego nawozu. Ma wpływ na wzrost zarówno części nadziemnej, jak i podziemnej roślin. Jest niezbędny do produkcji białek i kwasów nukleinowych. Wchodzi w skład chlorofilu. Przy niedoborze azotu rośliny rosną bardzo powoli, są wyblakłe. Fosfor jest niezbędny do prawidłowego wzrostu korzeni, wytwarzania kwiatów oraz owoców. Natomiast potas zwiększa odporność roślin na niekorzystne czynniki, np. suszę, niskie temperatury i choroby.
Trzeba wiedzieć, że nie każdy dobry nawóz organiczny musi zawierać fosfor i potas. Te pierwiastki naturalnie występują w glebie, jednak często są "zablokowane" tzn są w formie niedostępnej dla roślin.
Nawozy zawierające azot i węgiel organiczny stymulują mikroorganizmy glebowe do przekształcania pierwiastków niedostępnych do formy przyswajalnej przez rośliny. Dlatego nawozy organiczne, nawet jeśli same w sobie nie zawierają fosforu i potasu, i tak odżywiają rośliny w te pierwiastki.
To, jaki nawóz najlepiej zastosować zależy od kilku czynników.
Stężenie składników odżywczych w nawozie ma niebagatelne znaczenie. Wydaje się logiczne, że im wyższe stężenie składników odżywczych w nawozie, tym mniej trzeba go zastosować, żeby osiągnąć pożądany efekt, więc większa jest jego wydajność.
Ale.. zwróć uwagę, że:
Dlatego wybierając dobry nawóz koniecznie trzeba sprawdzić zawartość składników odżywczych w przeliczeniu na litr lub kilogram nawozu oraz ilość dawek koniecznych w całym sezonie. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, że porównując dwa nawozy zauważymy, że w tańszym stężenie składników odżywczych jest zdecydowanie niższe niż w tym droższym. W rezultacie, żeby dostarczyć roślinom określonej ilości pierwiastków, trzeba będzie zastosować zdecydowanie więcej tańszego nawozu i koniec końców wydać więcej niż decydując się na z pozoru droższą opcję.
Chcąc jak najlepiej zadbać o swoje rośliny wybierz nawozy BiOgardena. To ekologiczne nawozy organiczne o najwyższym stężeniu składników odżywczych.