Nawozy mineralne vs organiczne – czym się rożnią?

 

Nawożenie ogrodu to niezwykle ważny element pielęgnacji, który może okazać się naszą zmorą. Nawożenie dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują do wzrostu. Na rynku znajdziemy obecnie szeroki wybór nawozów od mineralnych po organiczne. Wybór nawozu może być naprawdę trudny, dlatego w tym artykule porównamy te dwie opcje.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki nawóz wybrać
 • Jak działają nawozy organiczne
 • Jak działają nawozy mineralne

Jaki nawóz wybrać

Nawozy mają ogromny wpływ na jakość i zdrowie roślin. Stosowanie nawozu wpływa mocno na rośliny, ale także na środowisko.

Jeżeli zależy nam na ekologicznym podejściu do nawożenia i długotrwałych korzyściach dla gleby powinniśmy wybrać nawozy organiczne. Są to nawozy pochodzenia naturalnego i minimalizują negatywny wpływ na środowisko.

Nawozy mineralne są skoncentrowane i działają szybko. Dostarczają określone ilości składników odżywczych i pozwalają na precyzyjne dostosowanie nawożenia do potrzeb roślin. Zawierają one czyste mineralne składniki i należy być ostrożnym przy ich stosowaniu.

Wybór nawozu powinien być zgodny z potrzebami naszego ogrodu. Najczęściej wybieramy nawóz tani, szybki i efektywny. Czy to dobry wybór?

Nawozy mineralne

Nawozy mineralne są powszechnie stosowane ze względu na swoją szybkość działania, ale również korzystną cenę. Znajdują zastosowanie w rolnictwie a duża ich część jest wypłukiwana do wód powierzchniowych.

W nawozach mineralnych znajdziemy czyste składniki bez materii organicznej. Efekty z ich zastosowania będą szybkie, ale nietrwałe, więc konieczne jest częstsze nawożenie.

Bardzo łatwo przenawozić rośliny i doprowadzić do ich przypalenia. Dlatego przy ich stosowaniu należy ściśle przestrzegać określonej na etykiecie dawki.

Nawozy mineralne należy rozsypywać w odzieży ochronnej - mogą działać drażniąco na skórę i organizmy żywe. Rośliny stymulowane chemicznie nawozami sztucznymi są w gorszej kondycji niż rosnące naturalnie.

Nawozy organiczne

Nawozy organiczne opierają się na naturalnych surowcach organicznych. Dostarczają do gleby materii organicznej dzięki czemu polepsza się jej struktura, zatrzymuje się w niej więcej wody. Tam, gdzie znajdziemy materię organiczną znajdziemy też mikroorganizmy glebowe, które wspierają zdrowie roślin.

Organiczne nawożenie dostarcza składników odżywczych, które uwalniają się stopniowo, zgodnie z rozwojem roślin. To nawozy długodziałające - nawożenie wystarczy raz na kilka miesięcy dzięki kontrolowanemu uwalnianiu nawozu adekwatnie do warunków pogodowych.

Zrównoważony wzrost sprawia, że rośliny mają lepiej rozwinięte korzenie, są odporniejsze na urazy mechaniczne oraz bardziej odporne na atak szkodników.

Podczas stosowania nawozów organicznych nie występuje ryzyko przenawożenia, nie przypalimy roślin tak jak przy nieodpowiednim zastosowaniu nawozu mineralnego.

Porównanie nawozów mineralnych i organicznych:

Nawozy mineralne:

 • Szybki efekt kosztem środowiska
 • Stosowanie co kilka tygodni
 • 30-50% strat azotu do środowiska
 • Sztuczne pędzenie trawy - dużo koszenia
 • Wymaga więcej podlewania
 • Powoduje zasolenie gleby
 • Rozleniwia korzenie

Nawozy organiczne BiOgardena:

 • Naturalny efekt z poszanowaniem środowiska
 • Stosowanie co kilka miesięcy - 1-3x w roku
 • Bez strat azotu
 • Zagęszczenie trawy – mniej koszenia
 • Użyźnia glebę
 • Nie wypali trawnika
 • Stymuluje rozwój korzeni
 • Zwiększa ilość próchnicy w glebie
 • Dokarmia mikroorganizmy glebowe
 • Poprawia przyswajalność innych pierwiastków z gleby

Dlaczego warto wybrać nawóz organiczny

Nawozy organiczne to korzystne rozwiązanie środowiska, które nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód oraz nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery.

Nawożenie trawnika może mieć ogromny wpływ na wygląd i zdrowie naszego ogrodu oraz na środowisko naturalne. Warto rozważyć stosowanie nawozów organicznych i cieszyć się trawnikiem wolnym od chemii.

Nawozy organiczne BiOgardena są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Polecane do ogrodu

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Nawożenie organiczne – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są typy nawożenia Czym jest nawożenie organiczne Czym są są gotowe nawozy organiczne Jakie są wady nawożenia mineralnego - "chemicznego" Każdy, kto ma ogród zetknął się na pewno z tematem nawożenia roślin....
Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...
Letnia pielęgnacja trawnika - o czym warto wiedzieć

Letnia pielęgnacja trawnika - o czym warto wiedzieć

Z tego artykułu dowiesz się:  jak skutecznie podlewać trawnik jakie nawozy stosować latem jak zadbać o trawnik podczas ciepłych miesięcy Podlewanie trawnika Podlewanie to w letnich miesiącach konieczność. Składniki pokarmowe są pobierane razem z wodą, dlatego...