Nawożenie organiczne – z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Każdy, kto ma ogród zetknął się na pewno z tematem nawożenia roślin. Wiele osób pragnących prowadzić ogród naturalnie, ekologicznie, myśli sobie – „nie będę używać nawozów bo to chemia, a mój ogród ma być naturalny”. A potem szybko okazuje się, że nawozić jednak trzeba…
Nawożąc dostarczamy roślinom niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Rośliny potrzebują do życia nie tylko słońca, wody i powietrza. Pobierają również z gleby azot, fosfor, potas… Nawożąc dostarczamy roślinom jedzenie i sprawiamy, że gleba nie staje się jałowa.
Mamy do wyboru metody bliższe lub dalsze naturze. W dzisiejszych czasach, gdy cały świat jest już skażony różnego rodzaju chemikaliami, coraz częściej zwracamy się ku rozwiązaniom naturalnym, doceniamy prostotę ekologicznych metod, cenimy zdrowie bardziej niż kiedykolwiek.
Zasadniczo mamy do wyboru dwa typy nawozów:
Jeśli pragniemy być w zgodzie z Naturą, wybieramy nawożenie organiczne.
I tutaj mamy do wyboru:
Kompost – warto robić na działce, jest to sposób na odzyskanie substancji odżywczych z naszych bio odpadów z kuchni. Obierki, skorupki jajek, celuloza z opakowań od jajek, wyrwane z ogrodu chwasty itp. Kompost powinien być dodatkiem do użyźniania gleby i zwiększania w niej bioróżnorodności, ale nie damy rady samym kompostem utrzymać całego ogrodu, chyba, że będziemy ciągle aplikować przekompostowaną glebę. Kompost ma mało wartości odżywczych – a rośliny w okresie wegetacyjnym potrzebują więcej. Zatem korzystajmy z niego jako wspomagacza naszego ogrodu.
Nawożenie organiczne to też korzystanie z obornika. Odchody zwierzęce można mieć albo w formie bezpośredniej – czyli od gospodarza – albo w formie granulatu ze sklepu. Obornik naturalny będzie brzydko pachniał i będzie zbyt mocny dla roślin – trzeba go rozcieńczać, musi odstać trochę, jest z tym sporo zabiegów. Dodatkowo niestety z obornikiem przenosimy na teren naszego ogrodu larwy pasożytów bytujących w przewodzie pokarmowym zwierząt oraz nasiona chwastów – które zwierzęta zjadają na łące. Zatem nawożenie obornikiem jest dobre tylko dla bardzo cierpliwych i niewrażliwych na zapachy. ;)
Z kolei obornik ze sklepu, w granulacie, nie ma już pasożytów ani nasion chwastów, ale niestety przenosi nam do ogrodu pozostałości po substancjach, którymi karmione są zwierzęta w masowej hodowli – a jak wiadomo sporo tam leków. Nie wiemy, jak dużo metabolitów z antybiotyków i sterydów masowo przecież stosowanych w przemysłowym chowie zwierząt, przejdzie na naszą działkę. Taki obornik też niezbyt ładnie pachnie, a dodatkowo – wartości odżywcze dla roślin ma niewiele większe niż kompost.
Na rynku dostępnych jest coraz więcej marek nawozów organicznych - w pięknych opakowaniach konkurują o uwagę klientów. Jeżeli chcesz wybrać świadomie - przeczytaj skład nawozu. Zazwyczaj okazuje się, że zawartości pierwiastków NPK są bardzo niewielkie - 1-3%.
Na tle kategorii nawozów organicznych wyróżnia się marka BiOgardena. To polska marka nawozów sprawdzonych przez lata pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Wśród nawozów organicznych mają najwyższe parametry odżywcze, a ponadto szereg zalet dla ogrodu!
Wśród nawozów BiOgardena znajdziemy bardzo dobrze działające nawozy do trawników, nawóz płynny Vital Plus, który ratuje rośliny z różnych opresji i jest biostymulatorem kwitnienia – zobacz efekty działania nawozów BiOgardena . BiOgardena ma też nawozy do upraw ogrodowych, roślin doniczkowych, iglaków, hortensji czy nawet do przesadzania drzewek liściastych.
Rośliny stymulowane chemicznie nawozami sztucznymi są w gorszej kondycji niż rosnące naturalnie, ponieważ:
Inne wady nawożenia mineralnego - chemicznego to:
Pielęgnując ogród róbmy to świadomie, wybierajmy rozwiązania, które pozwolą się cieszyć zdrowiem i przyrodą wokół nie tylko nam, ale i kolejnym pokoleniom.