Letnia pielęgnacja trawnika - o czym warto wiedzieć

 

Letnie miesiące to czas, kiedy trawnik wymaga szczególnej uwagi. Wysokie temperatury, intensywne nasłonecznienie i gwałtowne, ale rzadkie opady mogą znacząco wpłynąć na kondycję trawy. Pierwsza myśl - podlewanie, ale co jeszcze możesz zrobić dla trawnika latem?

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jak skutecznie podlewać trawnik

  • jakie nawozy stosować latem

  • jak zadbać o trawnik podczas ciepłych miesięcy

Podlewanie trawnika

Podlewanie to w letnich miesiącach konieczność. Składniki pokarmowe są pobierane razem z wodą, dlatego podczas ciepłych miesięcy tak ważne jest podlewanie. Trawnik należy podlewać wcześnie rano lub wieczorem. Aby podlewanie było skuteczniejsze:

  • Nie podlewaj rozgrzanego trawnika zimną wodą
  • Krople wody na liściach trawy w pełnym słońcu uszkadzają liście
  • Sprawdzaj wilgotność i dostosuj do niej częstotliwość podlewania
  • Staraj się unikać obfitego zalewania wodą
  • Podlewaj trawnik równomiernie i regularnie

Obserwując trawnik w upalny dzień możemy nabrać ochoty na jego podlewanie. Jednak w środku gorącego dnia większość z wylanej na trawnik wody odparuje i nie dotrze do korzeni trawy. W ten sposób zmarnujemy wodę i nie podlejemy skutecznie trawnika.

Regularne koszenie

W letnich miesiącach zaleca się częstsze koszenie, ponieważ trawa szybko rośnie. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej wysokości cięcia, aby uniknąć uszkodzenia trawy. Optymalna wysokość koszenia to około 5-7 cm.

Ścinając trawę bardzo krótko pozbawimy ją dużej części tkanek w których znajduje się woda – czyli zapasu, z którego trawa może skorzystać podczas wysokich temperatur. Ten błąd może sprawić, że trawa nie przetrwa upału. 

Częstotliwość koszenia dobieramy do potrzeb naszego trawnika. 

Nawozy – czy warto nawozić w lato

Nawożenie trawnika jest istotne zwłaszcza latem, to właśnie w tym czasie trawnik intensywnie rośnie i ma duże potrzeby pokarmowe

Nawożenie w upalne dni może być ryzykowne dla zdrowia trawnika, szczególnie w przypadku nawozów chemicznych. Wysokie temperatury i brak wody mogą spowodować przypalenia trawy. Wybierając nawozy organiczne, dostarczymy trawie niezbędnych składników odżywczych bez ryzyka spalenia.

Nawozy organiczne uwalniają się stopniowo i są bogatym źródłem energii przez cały sezon. Dodatkowo obecność materii organicznej wzbogaca glebę oraz poprawia zatrzymywanie wody - dzięki temu możemy podlewać trawnik rzadziej. Lepiej odżywiona trawa jest też bardziej odporna na suszę.

Jeśli to możliwe, lepiej przeprowadzać nawożenie trawnika w chłodniejsze dni, gdy temperatura jest umiarkowana i trawa może przyswoić więcej składników odżywczych a po nawożeniu warto obficie podlać trawnik. Odpowiedni nawóz sprawi, że korzenie trawy będą lepiej rozwinięte i cały trawnik będzie dobrze przygotowany na letnie miesiące.

Nawozy organiczne BiOgardena są bezpieczne i z trawnika zaraz po aplikacji nawozu mogą korzystać dzieci oraz zwierzęta.

Usuwanie chwastów 

Lato to nie tylko czas wzrostu dla trawy, ale także czas rozwoju chwastów. Warto ręcznie je usuwać i nie dopuszczać do ich zakwitnięcia. Chwasty mają wtedy mniejszą szasnę na rozsianie i rozprzestrzenianie się.

Pojawienie się chwastów może również stanowić wskazówkę, ponieważ chwasty tak jak inne rośliny lubią konkretne pH czy rodzaj gleby. Dlatego jeżeli zmagasz się z konkretnym chwastem i zaczyna on opanowywać twój trawnik to znak, że czegoś brakuje w glebie lub czegoś jest zbyt wiele.

W pozbyciu się części chwastów pomóc może regularne koszenie, którego nie zniesie większość z nich.

Ciesz się pięknym trawnikiem

Letnia pielęgnacja trawnika wymaga uwagi, ale z odpowiednimi praktykami i wykorzystaniem nawozów organicznych BiOgardena, możesz cieszyć się pięknym, zdrowym trawnikiem przez cały sezon.

Pamiętaj o regularnym podlewaniu, koszeniu i nawożeniu a odpowiednio pielęgnowany trawnik zachowa swój wigor podczas letnich miesięcy.

 

Polecane do ogrodu

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...
Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Tu dowiesz się, jak dobrać nawóz do swojego trawnika i poznasz różnice między nawozami BiOgardena. Link do wybranego nawozu znajdziesz na dole strony.  Jeżeli masz zamiar dopiero założyć trawnik - wybierz nawóz Professional (czarny mikrogranulat) w dawce 50g na m2 przed siewem....
Akcja: regeneracja! Trawnik w czasie upałów.

Akcja: regeneracja! Trawnik w czasie upałów.

Zły stan trawnika podczas upałów – z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jaki sposób nawozić trawnik w okresie letnim, Jakie zabiegi wykonać, by zregenerować spalony trawnik, Czym nawozić trawę, by szybko i efektywnie się...