Nie spal sobie trawnika

 

Spalony trawnik to zwykle wynik niewłaściwego stosowania nawozów mineralnych. Nawóz mineralny wybiera wielu właścicieli trawników ze względu na jego szybkie działanie oraz dużą koncentrację składników mineralnych. Przy stosowaniu nawozu mineralnego łatwo przekroczyć zalecaną dawkę, nadmiar składników i nawet chwilowy brak wody skutkuje pojawieniem się brązowych, wypalonych plan na trawniku.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak uniknąć przypalenia trawnika
  • Jaki nawóz nie spali naszego trawnika
  • Jak naprawić przypalone miejsca

Objawy przypalenia trawnika przez nawóz mineralny

Nadmiar soli i składników odżywczych zawartych w nawozach może prowadzić do odwodnienia roślin i zniszczenia korzeni, co skutkuje pojawieniem się brązowych, wypalonych plam na trawniku.

Trawa wysycha i żółknie tworząc plamy lub dziury na trawniku – ujawniają się wtedy zbyt mocno nawiezione miejsca.

Trawa staje się sucha i łamliwa.

Dlaczego nawóz mineralny przypala trawnik

Trzeba pamiętać, że nawóz mineralny zawiera dużą koncentrację składników mineralnych i łatwo przenawozić trawnik. Błąd przy aplikacji nawozu mineralnego może sprawić, że cały trawnik zostanie zniszczony. Przypalenie trawnika przez nawóz mineralny może wynikać z kilku przyczyn, najczęstsze z nich to:

  • Zbyt duża ilość nawozu zaaplikowana w jednym miejscu
  • Zły termin aplikacji nawozu
  • Aplikowanie nawozu na mokrą trawę

Przyczyną przypalenia trawnika może być również nierównomierne rozprowadzenie nawozu. Warto korzystać z pomocy siewnika i jednolicie aplikować nawozy. Kumulacja składników mineralnego nawozu w jednym miejscu na trawniku zwiększa ryzyko przypalenia trawnika. Po nawożeniu należy regularnie podlewać trawę tak aby mogła wykorzystać dostarczone składniki mineralne

Jak uniknąć przypalenia trawnika

Aby uniknąć przypalenia trawnika przez nawóz mineralny, warto stosować nawozy organiczne. Organiczne nawozy BiOgardena działają zgodnie z rytmem pogodowym i dostarczają składniki odżywcze w bardziej zrównoważony sposób, co ogranicza ryzyko przepalenia roślin.

Nawozy organiczne uwalniają składniki odżywcze stopniowo, w miarę potrzeb roślin. Dzięki temu rośliny mają stałe źródło składników odżywczych przez dłuższy okres czasu, co pozwala na równomierne i długotrwałe odżywienie.

Nawozy organiczne o długim działaniu mogą być stosowane tylko 3 razy w roku. Przy nawozach mineralnych o wysokim stężeniu, które należy stosować częściej łatwo przesadzić z dawką składników i doprowadzić do uszkodzeń.

Ważnym zabiegiem po aplikacji nawozu jest podlewanie. Woda pomoże rozpuścić nawóz i rozprowadzić składniki odżywcze w glebie.

Przypalony trawnik – jak go naprawić

Jeśli zauważysz przypalenie trawnika spowodowane nawozem mineralnym, istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby naprawić uszkodzenia:

  1. Intensywne podlewanie trawnika wypłuka nadmiar nawozu mineralnego z gleby. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy stężenie soli mineralnych i zapobiegniemy dalszym uszkodzeniom.
  2. Usuń wypaloną trawę z powierzchni trawnika. Wygrab oraz zbierz suche źdzbła.
  3. Przeprowadź dosiewkę w miejscach, gdzie trawa została całkowicie zniszczona.
  4. Rozważ zastosowanie nawozów organicznych, które są łagodniejsze dla trawnika.

Dlaczego warto nawozić organicznie

Nawozy organiczne stanowią doskonałą alternatywę dla nawozów mineralnych. Są one bezpieczniejsze dla trawnika i środowiska, a także mają wiele innych zalet.

Nawozy organiczne BiOgardena są wolne od chemikaliów i syntetycznych substancji, co czyni je bezpieczniejszymi dla trawy, zwierząt domowych i dzieci. Stosowanie nawozów organicznych trwale poprawia strukturę gleby oraz zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody.

Zrównoważone i stopniowe odżywianie roślin wspomaga rozwój zdrowych korzeni trawy i rozkrzewiania się. Nawozy organiczne wspierają także rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, które przyczyniają się do poprawy zdrowia roślin.

Nawozy organiczne to bezpieczna i skuteczna alternatywa dla nawozów mineralnych, która wspiera zdrowy wzrost trawy, poprawia żyzność gleby pod trawnikiem oraz nie powoduje jego przypalenia.

Z nawozami BiOgardena możesz cieszyć się gęstym i estetycznym trawnikiem przez cały rok. Wypróbuj Organiczny nawóz azotowy do trawnika, który możesz stosować bez ryzyka przenawożenia czy zasolenia gleby.

 

Polecane do ogrodu

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Nawozy mineralne vs organiczne – czym się rożnią?

Nawozy mineralne vs organiczne – czym się rożnią?

Z tego artykułu dowiesz się: Jaki nawóz wybrać Jak działają nawozy organiczne Jak działają nawozy mineralne Jaki nawóz wybrać Nawozy mają ogromny wpływ na jakość i zdrowie roślin. Stosowanie nawozu wpływa mocno na rośliny, ale także na środowisko. Jeżeli zależy nam...
Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

Jak pozbyć się koniczyny z trawnika?

  Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Czemu na trawniku pojawia się koniczyna. Jak zapobiegać pojawieniu się koniczyny na trawniku. Co zrobić, żeby pozbyć się koniczyny z trawnika. Czemu na trawniku pojawia się koniczyna? Koniczyna bardzo często pojawia się na...
Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...