Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

 

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoje rośliny, mimo odpowiedniej pielęgnacji, marniały w oczach i nawet stosowanie najlepszych nawozów nie przyniosło żadnych efektów? To wcale nie musiała być wina nieprawidłowego podlewania, przycinania czy nawożenia. Przyczyną mógł być po prostu… nieodpowiedni odczyn gleby!

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu warto sprawdzić odczyn gleby.

  • Jak sprawdzić pH gleby.

  • Jakie jest optymalne pH gleby dla różnych gatunków roślin.

  • Co zrobić z nieprawidłowm pH gleby w swoim ogrodzie.

Odczyn gleby jest jednym z czynników, od których zależy prawidłowy wzrost roślin. Ma on wpływ między innymi na przyswajalność składników odżywczych. Zarówno w zbyt niskim, jak i w zbyt wysokim pH, rośliny nie będą w stanie optymalnie przyswajać niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych, więc efekty nawożenia będą, krótko mówiąc, mizerne.

Jak sprawdzić odczyn gleby?

Co zrobić, żeby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu, a dodatkowo nie marnować nawozu i osiągnąć fantastyczne efekty nawożenia? Zanim posadzisz lub nawieziesz rośliny, koniecznie wykonaj badanie pH gleby. Najlepiej zrobić to z pomocą kwasomierza glebowego typu Helliga (kupisz go w naszym sklepie). To bardzo proste. Wystarczy na odpowiednie miejsce w płytce nanieść niewielką próbkę gleby i zalać ją płynem Helliga. Płyn po zmieszaniu z glebą odbarwia się. Uzyskany kolor płynu wystarczy porównać ze znajdującą się na płytce skalą barw i w ten sposób określić pH gleby.

Optymalne pH gleby dla różnych gatunków roślin

Większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny. Jednak nie wszystkie rośliny dobrze rosną w takich warunkach. Za kwaśną glebą nie przepadają np. róże, krokusy, tulipany czy drzewa owocowe.

W kwaśnej glebie dobrze czują się drzewa iglaste, czyli świerki, jodły, jałowce, tuje. Niskie pH gleby sprzyja również hortensjom, rododendronom i borówkom.

Badanie odczynu gleby koniecznie trzeba wykonać przed założeniem trawnika. Optymalnie pH powinno wynosić 5,5-6,5. Takie warunki sprzyjają nie tylko rozwojowi trawy, ale również działaniu nawozów do trawników.

Co zrobić z nieprawidłowym pH gleby

Jeśli pH gleby jest zbyt niskie, czyli jest ona zbyt kwaśna, dla wybranego gatunku rośliny, należy wykonać zabieg wapnowania gleby. Najlepiej wykonać je jesienią, zimą albo bardzo wczesną wiosną. Ważne, żeby ziemia nie była zamarznięta, ale nie ruszyła jeszcze wegetacja. Do wapnowania można wykorzystać wapno tlenkowe, dolomitowe lub węglanowe. Przy podwyższaniu pH gleby w przydomowym ogrodzie najlepiej sprawdzi się wapno węglanowe. Działa wolno i nadaje się do stosowania na wszystkich rodzajach gleb.

Jednak niektóre rośliny, np. tuje, rododendrony albo hortensje, lubią kwaśną glebę i właśnie w takich warunkach najlepiej rosną. Może się więc zdarzyć, że okaże się, że pH gleby w naszym ogrodzie jest zbyt wysokie dla wybranych gatunków roślin. W takim wypadku glebę należy zakwasić. Można to zrobić o dowolnej porze roku.

Zakwaszanie gleby można przeprowadzić domowymi metodami, np. octem, kwaskiem cytrynowym albo fusami z kawy. Jednak te metody nie są zbyt skuteczne i mogą zniszczyć nasze rośliny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego nawozu zawierającego składniki obniżające pH gleby. To  decydowanie skuteczniejsze rozwiązanie niż domowe metody. Dodatkowo nawóz można stosować zarówno podczas sadzenia i przesadzania roślin jak i na już posadzone rośliny.

Do zakwaszania gleby świetnie sprawdzi się nawóz do roślin iglastych lub nawóz do roślin kwasolubnych BiOgardena. Oba zawierają tlenek siarki, który zakwasza glebę i tworzy optymalne warunki wzrostu i rozwoju dla roślin kwasolubnych.

Polecane do ogrodu

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Profesjonalny kwasomierz glebowy typu Helliga wraz z płytką ceramiczną to urządzenie, bez którego nie obędzie się żaden ogrodnik. Nieprawidł...
Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych jest przeznaczony do nawożenia roślin preferujących niskie pH gleby, np. tui, ...
Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Zestaw regeneracyjny do tui i iglaków zawiera:    8 kg nawozu do roślin iglastych i kwasolubnych BiOgardena  2 butelki (2x450 ml) nawozu...

Przydatna wiedza

Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej

  Z tego artykułu dowiesz się:  Jak wybrać stanowisko dla borówki? Jakie wymagania ma borówka amerykańska? Jak nawozić krzewy borówki? Jak pielęgnować krzewy borówki amerykańskiej? Jakie wartości odżywcze mają owoce borówki amerykańskiej?    Jakie stanowisko do...
Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Z tego artykułu dowiesz się:  jaka jest rola mikroorganizmów glebowych? co wpływa na ilość "organiki" w glebie? jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?    Rola mikroorganizmów glebowych Mikroorganizmy glebowe są bardzo ważne, ale powszechny jest brak wiedzy...
Gleba pod trawnikiem – dlaczego trzeba o nią zadbać?

Gleba pod trawnikiem – dlaczego trzeba o nią zadbać?

Podstawa wzrostu roślin Gleba jest jak fundament domu - jeśli jest solidna, rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Rośliny ozdobne czy warzywa potrzebują odpowiedniego podłoża podobnie trawnik. Gleba która zapewni mu odpowiednie składniki odżywcze, wilgoć i strukturę...