Gleba pod trawnikiem – dlaczego trzeba o nią zadbać?

 

Piękny trawnik stanowi serce prawie każdego ogrodu. Aby był bujny, zielony i soczysty trzeba poświęcić mu uwagę. Dbając o samą trawę pomijamy coś równie ważnego - glebę, na której rośnie trawnik. Pełni ona kluczową rolę w utrzymaniu zdrowego i pięknego ogrodu. Poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki na temat dbania o glebę w pod twoim trawnikiem.

Podstawa wzrostu roślin

Gleba jest jak fundament domu - jeśli jest solidna, rośliny mają odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Rośliny ozdobne czy warzywa potrzebują odpowiedniego podłoża podobnie trawnik. Gleba która zapewni mu odpowiednie składniki odżywcze, wilgoć i strukturę zagwarantuje lepszy wzrost.

Gleba pod trawnikiem odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych roślinom, takich jak azot, fosfor, potas oraz mikroelementy. Bez właściwego składu gleby, trawnik może być podatny na choroby, słaby wzrost i żółknięcie.

Struktura gleby ma znaczenie dla rozwoju i oddychania korzeni. Dlatego właśnie przeprowadzamy takie zabiegi jak aeracja, które spulchniają i napowietrzają glebę. Stwarzamy miejsce dla nowych korzeni i pobudzamy ich rozrost.

Jak zadbać o glebę

Odpowiednie pH jest kluczowe dla zdrowia roślin. Odczyn gleby ma wpływ między innymi na przyswajalność składników odżywczych. Większość roślin preferuje lekko kwaśne pH gleby, jednak niektóre gatunki wymagają gleby o odczynie lekko zasadowym. Testowanie gleby co roku pozwoli na monitorowanie jej kwasowości i zastosowanie niezbędnych poprawek. Często nieodpowiednie pH to przyczyna braku efektów ze stosowania nawozów.

Odczyn pH możesz zmierzyć za pomocą kwasomierza dostępnego w sklepie BiOgardena.

Regularne stosowanie nawozów organicznych dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych oraz pobudza mikroorganizmy glebowe. Nawożenie można dostosować do potrzeb trawnika w zależności od wyników testów glebowych. Nawozy organiczne BiOgardena dostarczają niezbędnej materii organicznej oraz nie powodują zasolenia gleby.

Aeracja, czyli nakłuwanie gleby kolcami co powoduje lepszy przepływ powietrza i wody do korzeni. Lepszy przepływ wody wspomaga pobieranie składników odżywczych do korzeni roślin. Aerację można przeprowadzić za pomocą narzędzi do aeracji lub przez wchodzenie w ziemię specjalnymi butami z kolcami.

Podlewanie dla zachowania odpowiedniej wilgotności gleby jest kluczowe dla zdrowego wzrostu trawnika. Gleba powinna być wilgotna, ale nie powinna być przesycona czy zalana zbyt dużą ilością wody.

Gleba pod trawnik

Podłoże przed wysiewem należy odpowiednio przygotować - to jeden najważniejszych etapów zakładania i pielęgnacji trawnika. Jeżeli ziemia jest pokryta roślinnością należy ją usunąć, warto pozbyć się też korzeni, kamieni oraz innych zanieczyszczeń. Po usunięciu chwastów można wyrównać teren oraz sprawdzić pH gleby.

  • Idealna gleba pod trawnik powinna charakteryzować się:
  • Lekko kwaśnym odczynem (pH 5,5-6,5)
  • Dobrą strukturą i przepuszczalnością, zapewniającą odpowiednie napowietrzenie
  • Wysoką zawartością próchnicy i składników odżywczych

Gleby piaszczyste lub ciężkie, gliniaste, często wymagają dodatkowej pielęgnacji i poprawy struktury przed wysiewem lub układaniem darni z rolki.

Znaczenie jakości gleby

Zaniedbanie gleby prowadzi do słabego wzrostu trawy i przerzedzenia. Trawnik staje się podatny na zachwaszczenie oraz mech. Trawnik bez solidnych podstaw nie oprze się suszy i chorobom! 

Gleba o odpowiedniej strukturze i składzie zapewnia korzystne warunki dla mikroorganizmów glebowych, które pomagają w procesach rozkładu organicznej materii, a także w przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny.

 

Nasz trawnik będzie zdrowszy i piękniejszy, kiedy w glebie znajdzie wszystko czego mu potrzeba. Właściwa pielęgnacja gleby zapewni trawnikowi zdrowy i bujny wygląd przez długie lata.

 

 

Polecane do ogrodu

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Profesjonalny kwasomierz glebowy typu Helliga wraz z płytką ceramiczną to urządzenie, bez którego nie obędzie się żaden ogrodnik. Nieprawidł...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Z tego artykułu dowiesz się:  jaka jest rola mikroorganizmów glebowych? co wpływa na ilość "organiki" w glebie? jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?    Rola mikroorganizmów glebowych Mikroorganizmy glebowe są bardzo ważne, ale powszechny jest brak wiedzy...
Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

  Z tego artykułu dowiesz się: Czemu warto sprawdzić odczyn gleby. Jak sprawdzić pH gleby. Jakie jest optymalne pH gleby dla różnych gatunków roślin. Co zrobić z nieprawidłowm pH gleby w swoim...
 Aeracja trawnika krok po kroku

Aeracja trawnika krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się: Co to jest aeracja trawnika i po co się ją robi Jak i czym wykonać aerację trawnika. Jak pielęgnować trawnik po aeracji. Regularne podlewanie, koszenie i nawożenie nie wystarczy, żeby cieszyć się naprawdę pięknym trawnikiem. Żeby trawnik był...