Uprawa borówki amerykańskiej

 

Owoce borówki wysokiej, zwanej amerykańską, w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Coraz chętniej, oprócz borówek, które możemy kupić w sklepach, chcemy mieć własne owoce. Jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy poznać tę roślinę, jej wymagania i odpowiednio o nią zadbać, a odwdzięczy nam się smacznymi i zdrowymi owocami.

 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Jak wybrać stanowisko dla borówki?
  • Jakie wymagania ma borówka amerykańska?
  • Jak nawozić krzewy borówki?
  • Jak pielęgnować krzewy borówki amerykańskiej?
  • Jakie wartości odżywcze mają owoce borówki amerykańskiej? 

 

Jakie stanowisko do uprawy borówki amerykańskiej?

Borówka wysoka (Vaccinum corymbosum) należy do rodziny roślin wrzosowatych. Tak jak wszystkie rośliny z tej rodziny preferuje stanowiska o niskim pH, czyli kwaśne. Oznacza to, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje podłoża o pH w granicach 3,5-4,5. Dobrze, żeby wybrane przez nas stanowisko pod krzewy borówki było z wysokim stanem wód gruntowych, chociaż borówka poradzi sobie również na dość suchych glebach. Abyśmy mogli cieszyć się wieloma smacznymi owocami stanowisko powinno być również zaciszne i słoneczne. Przy sadzeniu należy wykopać dół głębokości ok. 40 cm i śr. ok. 70 cm., a następnie uzupełnić go podłożem w stosunku 1:1 (ziemia rodzima : torf kwaśny). Zapewni to odpowiednie pH w okolicach korzeni.

Jak nawozić borówkę?

Krzewy borówki mają płytki system korzeniowy pozbawiony korzeni włośnikowych. Ich funkcje przejmują drobne korzenie. W związku z tym wymagają nawożenia w kilku dawkach, tak, aby substancje, które dostarczamy wraz z nawozami nie zostały wypłukane do głębszych warstw gleby, skąd krzewy ich nie pobiorą.

Dobrą wiadomością jest to, że borówka nie potrzebuje intensywnego nawożenia, jednak jeśli chcemy uzyskać dorodne i smaczne owoce nie można o nim zapomnieć.

Nawożenie krzewów borówki amerykańskiej – dlaczego warto robić to organicznie? 

Dostarczanie azotu jest ważne w okresach intensywnego wzrostu roślin, czyli od wiosny do początku owocowania. Zbyt małe dawki azotu będą powodować mniejszy wzrost roślin oraz mogą przyczynić się do występowania chloroz na liściach. Natomiast zbyt wysokie dawki spowodują wybujały wzrost roślin, będą one mieć długie gałęzie, lecz mało owoców. Dobrze jest odżywiać krzewy borówki produktami wolno uwalniającymi się, takimi jak BiOgardena nawóz do borówek. Dzięki siarce w składzie zapewniamy krzewom borówki odpowiednio niskie pH gleby a forma organiczna azotu gwarantuje jego dostęp rozłożony w czasie.

Dodatkowo węgiel organiczny zawarty w tym nawozie wspiera mikroorganizmy glebowe przyczyniając się do poprawy jakości gleby. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu krzewy borówki będą obficie kwitły i owocowały. Jeśli jednak pomimo naszych starań i zauważymy na liściach niedobory azotu, chlorozy lub rośliny zostały poddane stresowi np. suszy lub zalaniu, nasze plony nie są jeszcze stracone.

W takich sytuacjach warto zastosować nawóz dolistny z aminokwasami. Są to gotowe elementy, które dostarczamy roślinie, aby od razu mogła zacząć się regenerować. Świetnie nadaje się do tego BiOgardena nawóz Vital Plus.

Jak pielęgnować borówkę?

Krzewy borówki lubią mieć stały dostęp do wody, dlatego krzew ten najlepiej rośnie na stanowisku z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli nie możemy zapewnić takiego stanowiska, dobrze jest regularnie nawadniać borówkę. Należy również pamiętać o cięciu krzewu borówki amerykańskiej. W pierwszych latach uprawy usuwamy jedynie pędy uschnięte i przemarznięte. Po 3-4 latach dodatkowo skracamy wysokie pędy borówki i usuwamy najstarsze drobne gałązki. Należy zapewnić krzewom równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym, czyli wzrostem pędów i liści oraz generatywnym, czyli wzrostem owoców, na którym szczególnie nam zależy. Rośliny, które nie będą cięte urosną wysokie i bujne, jednak będą miały mało owoców. Nie można również przesadzić z cięciem, ponieważ liście są roślinom niezbędną do fotosyntezy i wzrostu, również owoców. Uprawiając borówkę w przydomowych ogrodach warto zadbać o różnorodność odmian. Zapewni to większe plony dzięki zapyleniu krzyżowemu oraz wydłuży czas, kiedy możemy zbierać owoce z własnych krzewów.

Dobra rada: aby chronić krzewy borówki wysokiej przed ptakami zaleca się użycie siatki.

Wszelkie ptaki, nie tylko szpaki, ale również sroki, bażanty i inne bardzo cenią sobie prozdrowotne właściwości borówki amerykańskiej i wszystkich innych owoców o ciemnych jagodach. Bogactwo antocyjanów sprzyja dobremu wzrokowi, a to przecież dla ptaków bardzo ważne. Jeśli zatem nie chcemy dostarczać ptakom owoców przez całe lato, to zadbajmy o dobre osłonięcie upraw. 

Dzieci uwielbiają borówki amerykańskie – warto mieć zatem w ogrodzie choć kilka krzewów, aby móc przygotować pyszny deser z tymi owocami. Dodatkowo idealnie nadają się do mrożenia lub na przetwory, więc możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok :)

Borówki amerykańskie słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych

Zawierają cenne dla zdrowia antocyjany, substancje potrzebne również do prawidłowego widzenia – nie bez powodu zwana jest „superfood”. Warto zadbać o to, aby w sezonie borówkowym zjeść odpowiednio dużo tych owoców. Są niskokaloryczne, działają również delikatnie przeczyszczająco, więc często wybierają je osoby na diecie.

Borówka amerykańska – wartości odżywcze (w 100 g)

Wartość energetyczna – 57 kcal
Białko ogółem – 0.74 g
Tłuszcz – 0.33 g
Węglowodany – 14.49 g (w tym cukry proste 9.96 g)
Błonnik – 2.4 g

Witaminy

Witamina C – 9.7 mg
Tiamina – 0.037 mg
Ryboflawina – 0.0416 mg
Niacyna – 0.418 mg
Witamina B6 – 0.052 mg
Kwas foliowy – 6 µg
Witamina A – 54 IU
Witamina E – 0.57 mg
Witamina K – 19.3 µg

Minerały

Wapń – 6 mg
Żelazo – 0.28 mg
Magnez – 6 mg
Fosfor – 12 mg
Potas – 77 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.16 mg

Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Polecane do ogrodu

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin kwasolubnych jest przeznaczony do roślin preferujących niskie pH gleby, np. borówek, rododendronów, aza...
Zestaw do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty, 3x1kg

Zestaw do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty, 3x1kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin kwasolubnych jest przeznaczony do roślin preferujących niskie pH gleby, np. borówek, rododendronów, aza...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...

Przydatna wiedza

Nawożenie malin

Nawożenie malin

 Z tego artykułu dowiesz się:  Czy maliny powinno się nawozić Jaki nawóz wybrać do malin  Jaką glebę wybrać pod uprawę malin Czy maliny się nawozi? Tak, maliny do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Dlatego, aby zapewnić im...
Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...
Nawóz do truskawek

Nawóz do truskawek

Z tego artykułu dowiesz się: jak nawozić truskawki jak dbać o sadzonki truskawek jakie podłoże będzie najlepsze do uprawy truskawki Jak uzyskać smaczne truskawki? Wszyscy pewnie lubimy truskawki, ale czy wiemy co one lubią? Aby były słodkie i dorodne truskawkom potrzebne...