Owoce borówki wysokiej, zwanej amerykańską, w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Coraz chętniej, oprócz borówek, które możemy kupić w sklepach, chcemy mieć własne owoce. Jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy poznać tę roślinę, jej wymagania i odpowiednio o nią zadbać, a odwdzięczy nam się smacznymi i zdrowymi owocami.
Borówka wysoka (Vaccinum corymbosum) należy do rodziny roślin wrzosowatych. Tak jak wszystkie rośliny z tej rodziny preferuje stanowiska o niskim pH, czyli kwaśne. Oznacza to, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje podłoża o pH w granicach 3,5-4,5. Dobrze, żeby wybrane przez nas stanowisko pod krzewy borówki było z wysokim stanem wód gruntowych, chociaż borówka poradzi sobie również na dość suchych glebach. Abyśmy mogli cieszyć się wieloma smacznymi owocami stanowisko powinno być również zaciszne i słoneczne. Przy sadzeniu należy wykopać dół głębokości ok. 40 cm i śr. ok. 70 cm., a następnie uzupełnić go podłożem w stosunku 1:1 (ziemia rodzima : torf kwaśny). Zapewni to odpowiednie pH w okolicach korzeni.
Krzewy borówki mają płytki system korzeniowy pozbawiony korzeni włośnikowych. Ich funkcje przejmują drobne korzenie. W związku z tym wymagają nawożenia w kilku dawkach, tak, aby substancje, które dostarczamy wraz z nawozami nie zostały wypłukane do głębszych warstw gleby, skąd krzewy ich nie pobiorą.
Dobrą wiadomością jest to, że borówka nie potrzebuje intensywnego nawożenia, jednak jeśli chcemy uzyskać dorodne i smaczne owoce nie można o nim zapomnieć.
Dostarczanie azotu jest ważne w okresach intensywnego wzrostu roślin, czyli od wiosny do początku owocowania. Zbyt małe dawki azotu będą powodować mniejszy wzrost roślin oraz mogą przyczynić się do występowania chloroz na liściach. Natomiast zbyt wysokie dawki spowodują wybujały wzrost roślin, będą one mieć długie gałęzie, lecz mało owoców. Dobrze jest odżywiać krzewy borówki produktami wolno uwalniającymi się, takimi jak BiOgardena nawóz do borówek. Dzięki siarce w składzie zapewniamy krzewom borówki odpowiednio niskie pH gleby a forma organiczna azotu gwarantuje jego dostęp rozłożony w czasie.
Dodatkowo węgiel organiczny zawarty w tym nawozie wspiera mikroorganizmy glebowe przyczyniając się do poprawy jakości gleby. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu krzewy borówki będą obficie kwitły i owocowały. Jeśli jednak pomimo naszych starań i zauważymy na liściach niedobory azotu, chlorozy lub rośliny zostały poddane stresowi np. suszy lub zalaniu, nasze plony nie są jeszcze stracone.
W takich sytuacjach warto zastosować nawóz dolistny z aminokwasami. Są to gotowe elementy, które dostarczamy roślinie, aby od razu mogła zacząć się regenerować. Świetnie nadaje się do tego BiOgardena nawóz Vital Plus.
Krzewy borówki lubią mieć stały dostęp do wody, dlatego krzew ten najlepiej rośnie na stanowisku z wysokim poziomem wód gruntowych. Jeśli nie możemy zapewnić takiego stanowiska, dobrze jest regularnie nawadniać borówkę. Należy również pamiętać o cięciu krzewu borówki amerykańskiej. W pierwszych latach uprawy usuwamy jedynie pędy uschnięte i przemarznięte. Po 3-4 latach dodatkowo skracamy wysokie pędy borówki i usuwamy najstarsze drobne gałązki. Należy zapewnić krzewom równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym, czyli wzrostem pędów i liści oraz generatywnym, czyli wzrostem owoców, na którym szczególnie nam zależy. Rośliny, które nie będą cięte urosną wysokie i bujne, jednak będą miały mało owoców. Nie można również przesadzić z cięciem, ponieważ liście są roślinom niezbędną do fotosyntezy i wzrostu, również owoców. Uprawiając borówkę w przydomowych ogrodach warto zadbać o różnorodność odmian. Zapewni to większe plony dzięki zapyleniu krzyżowemu oraz wydłuży czas, kiedy możemy zbierać owoce z własnych krzewów.
Wszelkie ptaki, nie tylko szpaki, ale również sroki, bażanty i inne bardzo cenią sobie prozdrowotne właściwości borówki amerykańskiej i wszystkich innych owoców o ciemnych jagodach. Bogactwo antocyjanów sprzyja dobremu wzrokowi, a to przecież dla ptaków bardzo ważne. Jeśli zatem nie chcemy dostarczać ptakom owoców przez całe lato, to zadbajmy o dobre osłonięcie upraw.
Dzieci uwielbiają borówki amerykańskie – warto mieć zatem w ogrodzie choć kilka krzewów, aby móc przygotować pyszny deser z tymi owocami. Dodatkowo idealnie nadają się do mrożenia lub na przetwory, więc możemy się cieszyć ich smakiem przez cały rok :)
Zawierają cenne dla zdrowia antocyjany, substancje potrzebne również do prawidłowego widzenia – nie bez powodu zwana jest „superfood”. Warto zadbać o to, aby w sezonie borówkowym zjeść odpowiednio dużo tych owoców. Są niskokaloryczne, działają również delikatnie przeczyszczająco, więc często wybierają je osoby na diecie.
Borówka amerykańska – wartości odżywcze (w 100 g)
Wartość energetyczna – 57 kcal
Białko ogółem – 0.74 g
Tłuszcz – 0.33 g
Węglowodany – 14.49 g (w tym cukry proste 9.96 g)
Błonnik – 2.4 g
Witaminy
Witamina C – 9.7 mg
Tiamina – 0.037 mg
Ryboflawina – 0.0416 mg
Niacyna – 0.418 mg
Witamina B6 – 0.052 mg
Kwas foliowy – 6 µg
Witamina A – 54 IU
Witamina E – 0.57 mg
Witamina K – 19.3 µg
Minerały
Wapń – 6 mg
Żelazo – 0.28 mg
Magnez – 6 mg
Fosfor – 12 mg
Potas – 77 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0.16 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference