Maliny to jedne z najpopularniejszych letnich owoców uprawianych w ogrodach. Ich słodki smak, wszechstronne zastosowanie w kuchni oraz liczne korzyści zdrowotne sprawiają, że są ulubieńcami wielu ogrodników. Obfite plony i zdrowe rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji - a zwłaszcza nawożenia.
Tak, maliny do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Dlatego, aby zapewnić im optymalny wzrost należy zasilać je właściwymi nawozami.
Warto pod maliny zastosować nawóz do owoców i warzyw BiOgardena. Jest łatwy w zastosowaniu – wystarczy jedna aplikacja wczesną wiosną – i zaspokoi potrzeby krzewów na azot, fosfor i potas przez cały okres wegetacyjny.
BiOgardena jest nawozem który pozytywnie wpływa na rozwój mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu poprawia żyzność gleby oraz jej strukturę. W wyniku stosowanie nawozu BiOgardena owoce będą pyszne i zdrowe!
W przypadku malin stosuje się nawożenie organiczne i mineralne. Przed założeniem plantacji na działce można rozlać obornik, a następnie go przekopać.
Maliny dobrze rosną na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego. Aby otrzymać odpowiedni poziom pH niekiedy przeprowadza się wapnowanie wapnem magnezowym, które dodatkowo wzbogaca glebę w magnez.
Duże znaczenie ma też nawożenie potasem i fosforem często wykonywane nawozami w formie superfosfatu oraz siarczanu potasowego.
Maliny są dość wrażliwe na chlorki, a więc należy zrezygnować z soli potasowej.
Nawozy BiOgardena bogate w składniki pokarmowe (azot, potas, fosfor i siarka) nie wymagają dodatkowego nawożenia. Wystarczy jedno zastosowanie w sezonie, aby cieszyć się zdrowymi i pysznymi owocami!
Już po posadzeniu krzewów największe znaczenie ma nawożenie azotem. Dzięki azotowi maliny mogą bowiem wykształcić silne pędy wegetacyjne.
Często stosowanym nawozem jest saletra amonowa. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość azotu może powodować niekiedy przemarzanie pędów roślin, bo rośliny wchodzą później w stan spoczynku zimowego.
W przypadku krzewów owocujących dobrze jest wykonać analizę liści i na jej podstawki ustalić dawki nawozowe.
Nie jest wskazane natomiast dostarczanie malinom fosforu, jeśli znalazł się w nawozie jeszcze przed posadzeniem krzewów. Potas podaje się na całą powierzchnię gleby w nieco niższych dawkach na glebach słabszych.