Hortensja to jedna z najpowszechniejszych, a za razem najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Niektóre gatunki są bardziej kapryśne, inne wytrzymałe na warunki atmosferyczne, mało wymagające, a dzięki łatwości uprawy nadają się do ogrodów nawet bardzo początkujących miłośników zieleni.
Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa
Jak nawozić hortensje
Jak przezimować hortensje
Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy i stanowiła ozdobę naszego ogrodu.
Roślina kwitnie obficie od czerwca do września. Jej duże, 25-centymetrowe kwiaty chętnie wykorzystywane są do dekoracji ślubnych i bukietów okolicznościowych. By jak najdłużej cieszyć się pięknem tej rośliny w swoim ogrodzie, warto zadbać o odpowiednie warunki.
Hortensja i jej upodobaniaHortensja ogrodowa ma ściśle sprecyzowane wymagania co do gleby.
Dla prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia konieczne jest odpowiednie nawożenie hortensji. Wysoka zawartość składników pokarmowych poprawi kwitnienie krzewów oraz wspomoże ich wzrost.
Należy pamiętać o częstym podlewaniu hortensji, aby zapewnić odpowiednią wilgotność gleby. Gleby piaszczyste należy podlewać często i obficie, natomiast gleby ciężkie, gliniaste trzeba podlewać z umiarem. Hortensja nie wymaga przycięcia pędów po kwitnieniu tak jak np: krzewy owocowe malin. Przed zimą należy jedynie obciąć przekwitnięte baldachy, a także słabe pędy, które pobierają składniki pokarmowe, a nie obrodzą w imponujące kwiatostany.
Prawdopodobnie przyczyną jest przemarznięcie pęków kwiatowych. Pomimo okrywania na zimę hortensji pąki, które znajdują się na szczytach pędów są bardzo słabo przygotowane do zimy. Pierwsze przymrozki, które zdarzają się w październiku, niepostrzeżenie je uszkadzają.
Nasza bohaterka urodziła się w klimacie śródziemnomorskim, stąd jej upodobania – ciepło i wilgoć. Po opadnięciu liści, wycięciu przekwitłych kwiatów, należy przygotować hortensję do zimy. Zebrać pędy w stożek, związać sznurkiem, lub „przyszpilić” do ziemi i obsypać np: liśćmi bądź korą. Jeśli roślina ma jeszcze liście, to wystarczy agrowłóknina, natomiast przed nadejściem mrozów dobrze jest wokół hortensji wbić kołki a na nich rozciągnąć tkaninę jutową, tak żeby wystawała ponad pąki rośliny. Więcej o okrywaniu roślin
Wiosną nie należy się spieszyć z rozebraniem „zimowego ubrania” hortensji, wiosenne przymrozki mogą jej zaszkodzić.
Nawóz ekologiczny do roślin kwasolubnych BiOgardena nie tylko nawozi i użyźnia glebę, ale także odżywia rośliny bez wymuszania ich wzrostu. Oznacza to, że rośliny mają silne ściany komórkowe, które lepiej znoszą zimę, są mniej podatne na atak szkodników i patogenów. Dodatkowo hortensja jest rośliną, która lubi kwaśną glebę a nawóz organiczny BiOgardena do hortensji zawiera siarkę elementarną, która zakwasza glebę.