Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy zacząć okrywanie roślin
- czym okrywać rośliny
- które rośliny wymagają okrywania
Kiedy wykonać okrywanie roślin?
Okrywanie roślin powinniśmy zacząć, gdy temperatura spadnie poniżej 0 st. C i będzie się utrzymywać przez kilka dni co spowoduje zamarznięcie ziemi. Istotna jest odpowiednia pora zabezpieczenia roślin.
Gdy ziemia nie będzie zamarznięta, a my ją przykryjemy np.: liśćmi, pozbawimy ją dostępu do powietrza, a przykryte rośliny zaczną gnić.
Należy pamiętać również o zwierzętach, które w tym okresie poszukują miejsca do przezimowania. Zbyt wczesne okrycie roślin może zachęcić niechcianych „lokatorów” – gryzoni do zamieszkania blisko źródła pokarmu.
Czym okrywać rośliny?
Przedstawiamy materiały ogólnodostępne, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni produkt dla siebie:
- Stroisz (gałązki drzew iglastych) – naszym zdaniem, jest najlepszym materiałem do okrywania wszystkich roślin. Przepuszcza powietrze, ale jednocześnie doskonale chroni przed przemarzaniem, dodatkowo jest mało atrakcyjny dla zwierząt, które szukają schronienia na zimę. Kolejną pożądaną cechą jest trwałość – stroisz się nie rozsypie, a także stawi opór silniejszym wiatrom;
- Liście – jesteśmy przekonani, że żaden ogród nie cierpi na brak tego materiału. Należy zwrócić uwagę, na rośliny które chcemy okryć. Liście tworzą warstwę osłaniającą przed mrozem, ale również powietrzem i światłem. Dlatego koniecznie musimy je zgrabić z roślin zimozielonych. Tym materiałem możemy zabezpieczyć rośliny, które posadziliśmy jesienią (nie mają jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego), grządki z roślinami cebulowymi i bylinami oraz podstawy wszystkich krzewów, pnączy i drzew, które są wrażliwe na niskie temperatury;
- Maty ze słomy lub trzciny – zastosowanie jest takie same jak w przypadku liści, ale nie musimy się bać o brak dostępności powietrza dla roślin. Słoma i trzcina są materiałem przepuszczalnym, ale jednocześnie bardzo dobrze izolują rośliny przed mrozem;
- Kora, trociny, zrębki lub ziemia – ten materiał doskonale się spisuje przy okrywaniu roślin poprzez usypanie kopczyków. Zazwyczaj używamy ich do zabezpieczenia rabat bylinowych oraz podstaw wrażliwych krzewów i drzew;
- Biała agrowłóknina i siatka cieniująca – tworzywa sztuczne o różnej grubości, stworzone z myślą o ochronie roślin zimozielonych przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą. Dodatkowo zabezpieczają je przed nadmiernym parowaniem – wysuszeniem, co pomaga uniknąć brązowienia na początku wiosny.
Które rośliny wymagają okrycia?
Wybraliśmy przykłady popularnych roślin, narażonych na przemarzanie w naszej strefie klimatycznej. Botanicy stale odkrywają nowe lub modyfikują stare gatunki roślin, aby były odporniejsze. Mimo to żeby cieszyć się gatunkami roślin, które przywędrowały do nas z innych stref klimatycznych musimy o nie odpowiednio zadbać:
-
Krzewy i drzewa
Gatunki wrażliwe zaliczane do tej grupy to przede wszystkim rośliny zimozielone lub częściowo zimozielone (np., mahonie, pirisy, rododendrony, ostrokrzewy, ogniki…). Główną cechą tych roślin jest brak „spoczynku” w sezonie zimowym.
Nie wyłączają one swoich procesów życiowych tak jak większość roślin, jedynie je zwalniają, ponieważ nie mają takiej samej ilości słońca, wody i składników pokarmowych jak w ciepłej porze roku. Zimą, rośliny zimozielone, są narażone na wysuszenie, a ujemna temperatura i wiatr utrudniają pobieranie wody z ziemi.
Następną dużą grupą zaliczaną do krzewów, są krzewy i drzewa zrzucające liście na zimę (róże, hortensje ogrodowe, katalpy, piwonie, magnolie, klony palmowe…). Należy zadbać o ich okrycie ponieważ są mało odporne na przemarzanie, mimo że zimą są w stanie spoczynku.
Do ochrony można użyć ziemi, kory lub torfu i usypać kopczyki u podstaw. W przypadku np. hortensji ogrodowej, która zawiązuje pąki w roku poprzedzającym kwitnienie, warto osłonić pędy np. agrowłókniną (podobnie robi się w przypadku młodych magnolii i klonów palmowych).
-
Pnącza
Do grupy pnączy, wymagających okrycia możemy zaliczyć: miliny, róże pnące, powojniki wielkokwiatowe, akebie czy glicynie. Szczególnie narażone na mróz są młode rośliny. Sposób ochrony jest taki sam jak w przypadku krzewów ozdobnych.
-
Rośliny cebulowe
Gatunki roślin posadzonych jesienią, nie mają dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego. Najłatwiejszym sposobem okrywanie roślin cebulowych jest wykorzystanie liści i usypanie kilku centymetrowej warstwy izolacyjnej.
-
Byliny
Okrywanie rośliny bylinowych wykonuje się w takim sam sposób jak rośliny cebulowe.
-
Trawy ozdobne
Trawy należy zebrać w wiechy, związać sznurkiem i obsypać np. korą. Gatunki traw wymagających okrycia: rozplenica japońska, miskant chiński, trawa pompasowa.