Jesienna pielęgnacja roślin iglastych

 

Drzewa iglaste to w większości wiecznie zielone i mogące osiągnąć duże rozmiary rośliny. Dzięki temu mogą stanowić całoroczną dekorację ogrodu. Wiele drzew iglastych również nadaje się na żywopłoty. Zaletą drzew iglastych jest to, że zwykle są mało wymagające. Jednak mimo tego jesienna pielęgnacja roślin iglastych jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać, jeśli chcemy, aby nasze iglaki przetrwały zimę w dobrej formie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak pielęgnować iglaki jesienią.

  • Czemu jesienią warto nawozić rośliny iglaste.

  • Czy jesienią można sadzić i przesadzać iglaki.

 

Podlewanie roślin iglastych

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie – nie tylko jesienią. Iglaki, które lepiej nawodnimy – lepiej zniosą warunki zimowe. Pamiętaj by ten zabieg szczególnie starannie wykonać na nowo posadzonych drzewach iglastych.

Przycinanie roślin iglastych

Jesienią, żeby przygotować iglaki do zimy, warto je przyciąć. Wyróżniamy dwa rodzaje przycinania:

Przycinanie korygujące – usuwamy wysuszone i chore gałęzie. Jest to zabieg bezpieczny o każdej porze roku. Mądrze jest usunąć chore i uszkodzone gałęzie, gdy tylko je zauważysz – zapobiegnie to rozprzestrzenieniu ewentualnej choroby drzewa.
Przycinanie dekoracyjne – Przycinanie drzew iglastych w celu ich ukształtowania lub utrzymania mniejszego. Nie przycinaj więcej niż 10 procent każdego drzewa.

Jeżeli posiadasz odmiany karłowe iglaków – nie musisz ich przycinać. Docenią one jednak przerzedzenie co jakiś czas. Umożliwi to przenikanie powietrza i promieni słonecznych do wnętrza rośliny.

Cięcie dla roślin jest zabiegiem bardzo stresującym. Ogranicza się wtedy jej narządy przeprowadzające fotosyntezę – czyli zapewniające im pokarm. Aby zredukować negatywne efekty zabiegu cięcia warto zastosować nawóz interwencyjny, który pomoże roślinie się zregenerować. Takim nawozem jest BiOgardena nawóz interwencyjny. W tym celu należy podlać roślinę rozcieńczonym nawozem lub opryskać jej części zielone.

Jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych – nawożenie

Nawożenie roślin iglastych jesienią przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim zwiększa ich odporność na przemarzanie i choroby. Dodatkowo nawożenie BiOgardeną zapewni im szybszy start wiosną. Dodatkowo nawóz użyźni glebę i łagodnie zakwasi glebę.

Korzyści z nawożenia organicznego jesienią: używając organicznego nawozu do roślin iglastych nie wystąpi zjawisko spalenia korzeni – co w przypadku nawożenia mineralnego może wystąpić!

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

Sadzenie iglaków jesienią

Drzewa iglaste można sadzić zarówno wczesną wiosną (od marca do maja) i wczesną jesienią (od września do października).
Większość drzew iglastych najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale odrobina popołudniowego cienia jest dobra dla odmian karłowatych. Drzewa iglaste preferują lekko kwaśną glebę, która jest gliniasta i dobrze przepuszczalna.
Ściółkowanie jest ważnym krokiem w procesie sadzenia i pielęgnacji drzew iglastych. Ściółka powinna mieć od 2,5 do 7 cm głębokości i nie powinna dotykać podstawy drzewa iglastego.

Warto wiedzieć:

  • W trakcie sadzenia lub przesadzania roślin iglastych nasyp do dołka nawóz organiczny BiOgardena – nie spali korzeni!
  • Przed posadzeniem iglaków, które były w pojemniku – poluzuj im korzenie, mocno stukając doniczką.
  • Posadź iglaki podczas pochmurnej pogody – wilgotność gleby jest wtedy większa.
  • Przed i po posadzeniu dokładnie podlej rośliny.
  • Sadzenie wczesną jesienią jest korzystniejsze dla tych drzew, ponieważ zaczynają szybko wytwarzać korzenie w ciepłe jesienne dni.
  • Iglaki powinny stanowić około 30% Twoich roślin ogrodowych – są one ważne w miesiącach zimowych dla postrzegania przestrzeni w ogrodzie.
  • Zimą zwiąż sznurem korony iglaków (szczególnie te o kolumnowym pokroju) – dzięki temu gałęzie nie będą się łamać i wyginać.

Przesadzanie iglaków

Optymalny czas przesadzania roślin iglastych to wczesna wiosna, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jednak iglaki można przesadzać również jesienią, kiedy wzrost roślin już jest zakończony.

 

Gatunki i odmiany roślin iglastych, które polecamy do ogrodu

Drzewa iglaste:
Jałowiec wirginijski, jodła kalifornijska, sosna pospolita, jodła koreańska, cyprysik Lawsona, świerk kłujący, świerk kaukaski, daglezja zielona, modrzew europejski, żywotnik zachodni, żywotnik wschodni, żywotnikowiec japoński.
Krzewy iglaste:
Jodła górska 'Compacta’, żywotnik zachodni 'Smaragd’, jałowiec chiński 'Obelisk’, jałowiec skalny, jodła balsamiczna 'Nana’, modrzew europejski 'Kórnik’, żywotnik wschodni 'Sieboldii’.

Polecane do ogrodu

Nawóz do iglaków 1x na sezon 1kg

Nawóz do iglaków 1x na sezon 1kg

Nawóz doglebowy do iglaków BiOgardena jest przeznaczony do iglaków preferujących niskie pH gleby, np. tui, świerków, jałowców, jodły, choiny...
Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych jest przeznaczony do nawożenia roślin preferujących niskie pH gleby, np. tui, ...
Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Zestaw regeneracyjny do tui i iglaków zawiera:    8 kg nawozu do roślin iglastych i kwasolubnych BiOgardena  2 butelki (2x450 ml) nawozu...

Przydatna wiedza

Iglaki w ogrodzie – jak je pielęgnować

Iglaki w ogrodzie – jak je pielęgnować

Popularne gatunki iglaków Rośliny iglaste obejmują szeroki zakres gatunków najpopularniejsze gatunki to sosna, świerk, tuja oraz cis. Rośliny iglaste posiadają igłowate lub łuskowate liście oraz zróżnicowane formy, od karłowatych krzewów po wysokie drzewa. Iglaki są popularne w...
Rośliny na żywopłot zimozielony – alternatywa dla tui

Rośliny na żywopłot zimozielony – alternatywa dla tui

Jest wiele innych roślin, które świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu zimozielonego:  CIS (Taxus) – zdecydowanie jedna z najpiękniejszych roślin żywopłotowych. Cis świetnie znosi formowanie, nawet przycięty bardzo silnie, dobrze się odbudowuje. Nie jest wymagający co do...
Pielęgnacja tui w ogrodzie

Pielęgnacja tui w ogrodzie

Z tego artykułu dowiesz się:  jak posadzić tuje jak pielęgnować żywopłot z tui co zrobić, żeby iglaki dobrze się przyjęły po posadzeniu jak zadbać o kilkuletni żywopłot  Pielęgnacja tui – jak to robić dobrze? Jeżeli właśnie sadzisz tuje: Najlepszy moment na to,...