Drzewa iglaste to w większości wiecznie zielone i mogące osiągnąć duże rozmiary rośliny. Dzięki temu mogą stanowić całoroczną dekorację ogrodu. Wiele drzew iglastych również nadaje się na żywopłoty. Zaletą drzew iglastych jest to, że zwykle są mało wymagające. Jednak mimo tego jesienna pielęgnacja roślin iglastych jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać, jeśli chcemy, aby nasze iglaki przetrwały zimę w dobrej formie.
Jak pielęgnować iglaki jesienią.
Czemu jesienią warto nawozić rośliny iglaste.
Czy jesienią można sadzić i przesadzać iglaki.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie – nie tylko jesienią. Iglaki, które lepiej nawodnimy – lepiej zniosą warunki zimowe. Pamiętaj by ten zabieg szczególnie starannie wykonać na nowo posadzonych drzewach iglastych.
Jesienią, żeby przygotować iglaki do zimy, warto je przyciąć. Wyróżniamy dwa rodzaje przycinania:
Przycinanie korygujące – usuwamy wysuszone i chore gałęzie. Jest to zabieg bezpieczny o każdej porze roku. Mądrze jest usunąć chore i uszkodzone gałęzie, gdy tylko je zauważysz – zapobiegnie to rozprzestrzenieniu ewentualnej choroby drzewa.
Przycinanie dekoracyjne – Przycinanie drzew iglastych w celu ich ukształtowania lub utrzymania mniejszego. Nie przycinaj więcej niż 10 procent każdego drzewa.
Jeżeli posiadasz odmiany karłowe iglaków – nie musisz ich przycinać. Docenią one jednak przerzedzenie co jakiś czas. Umożliwi to przenikanie powietrza i promieni słonecznych do wnętrza rośliny.
Cięcie dla roślin jest zabiegiem bardzo stresującym. Ogranicza się wtedy jej narządy przeprowadzające fotosyntezę – czyli zapewniające im pokarm. Aby zredukować negatywne efekty zabiegu cięcia warto zastosować nawóz interwencyjny, który pomoże roślinie się zregenerować. Takim nawozem jest BiOgardena nawóz interwencyjny. W tym celu należy podlać roślinę rozcieńczonym nawozem lub opryskać jej części zielone.
Nawożenie roślin iglastych jesienią przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim zwiększa ich odporność na przemarzanie i choroby. Dodatkowo nawożenie BiOgardeną zapewni im szybszy start wiosną. Dodatkowo nawóz użyźni glebę i łagodnie zakwasi glebę.
Korzyści z nawożenia organicznego jesienią: używając organicznego nawozu do roślin iglastych nie wystąpi zjawisko spalenia korzeni – co w przypadku nawożenia mineralnego może wystąpić!
Drzewa iglaste można sadzić zarówno wczesną wiosną (od marca do maja) i wczesną jesienią (od września do października).
Większość drzew iglastych najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale odrobina popołudniowego cienia jest dobra dla odmian karłowatych. Drzewa iglaste preferują lekko kwaśną glebę, która jest gliniasta i dobrze przepuszczalna.
Ściółkowanie jest ważnym krokiem w procesie sadzenia i pielęgnacji drzew iglastych. Ściółka powinna mieć od 2,5 do 7 cm głębokości i nie powinna dotykać podstawy drzewa iglastego.
Warto wiedzieć:
Optymalny czas przesadzania roślin iglastych to wczesna wiosna, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jednak iglaki można przesadzać również jesienią, kiedy wzrost roślin już jest zakończony.
Drzewa iglaste:
Jałowiec wirginijski, jodła kalifornijska, sosna pospolita, jodła koreańska, cyprysik Lawsona, świerk kłujący, świerk kaukaski, daglezja zielona, modrzew europejski, żywotnik zachodni, żywotnik wschodni, żywotnikowiec japoński.
Krzewy iglaste:
Jodła górska 'Compacta’, żywotnik zachodni 'Smaragd’, jałowiec chiński 'Obelisk’, jałowiec skalny, jodła balsamiczna 'Nana’, modrzew europejski 'Kórnik’, żywotnik wschodni 'Sieboldii’.