Wrzosy – pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

 

Wrzosowiska na stałe wpasowały się w klimat jesieni, opadających złotych liści i deszczowych dni. Wrzosy rozjaśniają je swoimi intensywnymi barwami i choć są znane od dawna, to ich pozornie trudna pielęgnacja odstrasza zainteresowanych. Przestawiamy proste zasady, które pomogą w uprawie wrzosów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym różnią się wrzosy i wrzośce
  • jaką glebę wybrać pod wrzosowisko
  • jakie stanowisko wybrać do posadzenia wrzosów
  • czym nawozić wrzosy

Wrzosy a wrzośce

Cechą wspólną wrzosów i wrzośców jest dekoracyjna budowa zimozielonych krzewinek. Wrzosy posiadają kielichowate kwiaty i łuskowate liście, które wyrastają z łodygi pod kątem (kwitną VII-X).

Wrzośce mają kwiaty w kształcie dzbanuszków i igiełkowate liście wyrastające prostopadle z pędu (kwitną II-IV).

Przygotowanie gleby pod wrzosowisko

Wrzosy posiadają płytki system korzeniowy (do 15 cm), a ich ulubionym stanowiskiem jest przepuszczalna gleba o kwaśnym odczynie. Sprawdzonym sposobem jest przekopanie miejsca przeznaczonego pod wrzosy i wymieszanie ziemi ogrodowej ze specjalną ziemią dla roślin kwasolubnych.

W tym celu można użyć kwaśnego torfu lub przekompostowaną ziemię z korą sosnową. Regularna kontrola podłoża pHmetrem jest niezbędna do utrzymania prawidłowych warunków.

Sadzenie wrzosów na idealnym stanowisku

Najczęstszym terminem sadzenia wrzosów jest wrzesień. Wynika to z ich dostępności w sklepach i atrakcyjności w tym okresie. Sprzedawane w doniczkach, mają odpowiednio rozbudowany system korzeniowy, który zapewnia im dobry start w nowym miejscu.

Wrzosy lubią słoneczne stanowiska ( w cieniu kwiaty nie będą się dobrze wybarwiały). Najlepiej sobie radzą w grupie (około 15 sztuk), ale w „luźnej” rozsadzie (20-30 cm odstępu pomiędzy wrzosami). Świeżo posadzone wrzosy powinny opierać się dolnymi pędami o grunt.

Warunki dla wrzosów

Gdy wrzosy znajdą się w ziemi, powinny zostać obficie podlane. Wrzosy są bardzo wrażliwe zarówno na przesuszenie jak i zalanie wodą. Należy je podlewać regularnie, tak aby zapewnić stale lekko wilgotną glebę. Ziemie wokół wrzosów najlepiej wysypać rozdrobnioną korą sosnową.

Kora przeciwdziała nadmiernemu parowaniu wody z podłoża oraz chroni płytki system korzeniowy przed przemarzaniem. Dodatkowo, kora pomaga zakwaszać glebę. Nawet przy korze pamiętajmy o usuwaniu chwastów. Kora całkowicie ich nie wyeliminuje, a są one intruzami, które będą „okradać” wrzosy z wody i składników pokarmowych.

Nawożenie wrzosów

Rośliny kupione w sklepach zawdzięczają swój piękny, przyciągający wygląd nawozom. Przy przesadzaniu wrzosów do ziemi, lub do większej doniczki powinniśmy je zasilić. Polecamy zastosować Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1, który uwalnia składniki pokarmowe w kontrolowany sposób.

Zapewnia dostęp do składników pokarmowych roślinom przez cały okres wegetacyjny – 1 zastosowanie na sezon. Dodatkową pomocą dla wrzosów jest szczepionka mikoryzowa.

Zjawisko mikoryzy to współżycie roślin, a dokładniej ich korzeni z grzybami symbiotycznymi, które lepiej pobierają składniki pokarmowe.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

Polecane do ogrodu

Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Regeneracja rośliny iglaste i kwasolubne - zestaw nawozów na 100m2

Zestaw regeneracyjny do tui i iglaków zawiera:    8 kg nawozu do roślin iglastych i kwasolubnych BiOgardena  2 butelki (2x450 ml) nawozu...
Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych jest przeznaczony do nawożenia roślin preferujących niskie pH gleby, np. tui, ...
Nawóz do iglaków i roślin kwasolubnych CNS Professional 25kg

Nawóz do iglaków i roślin kwasolubnych CNS Professional 25kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych oraz do produkcji materiału szkółkarskiego, jest przeznaczony do nawożenia roś...

Przydatna wiedza

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...
Ćma bukszpanowa – jak się jej pozbyć

Ćma bukszpanowa – jak się jej pozbyć

Jak rozpoznać ćmę bukszpanową? Jaja ćmy bukszpanowej są żółte z czarną kropką, znajdziemy je zwykle na spodniej części liścia. Larwy tych owadów są zielone-żółte z czarną głową. Dorosłe osobniki ćmy mają charakterystyczne białe skrzydła z ciemnymi kropkami i...
Nawozy - czym się różnią?  Krótki przewodnik

Nawozy - czym się różnią? Krótki przewodnik

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie są formy nawozów Jaki skład mają nawozy mineralne i nawozy organiczne Kiedy i jakie nawozy można aplikować Nawozy granulowane i płynne Nawozy możemy podzielić na te w formie granuli, które można rozsypywać za pomocą siewnika czy...