Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to szkodnik, który atakuje bukszpan, powodując szkody w ogrodach. Larwy tego szkodnika są bardzo żarłoczne - masowo zjadają całe liście a nawet młode pędy. Jej apetyt niszczy całe rośliny!
Jaja ćmy bukszpanowej są żółte z czarną kropką, znajdziemy je zwykle na spodniej części liścia.
Larwy tych owadów są zielone-żółte z czarną głową.
Dorosłe osobniki ćmy mają charakterystyczne białe skrzydła z ciemnymi kropkami i osiągają długość około 4 centymetrów.
Aktywność ćmy bukszpanowej obserwujemy od kwietnia do początku września.
Ćma bukszpanowa przywędrowała do nas z Azji razem ze sprowadzanymi stamtąd roślinami. W Polsce nie ma naturalnych wrogów, dlatego szybko się rozprzestrzenia. Podobno już niektóre polskie ptaki zaczęły gustować w smaku larw ćmy bukszpanowej, co daje nadzieję na kontrolę rozprzestrzeniania się jej w przyszłości.
Liście bukszpanu zaczynają żółknąć, co jest częstym objawem osłabienia rośliny. Z czasem liście te zamierają i zaczynają opadać.
Niepokojącym objawem jest “pajęczynka” która spowija kilka liści - w środku zapewne są złożone jaja. Takie gniazda trzeba jak najszybciej wyciąć i zutylizować tak, żeby nie wylęgły się z nich już gąsiennice.
Ćma bukszpanowa żeruje na liściach, pozostawiając charakterystyczne obgryzione fragmenty, potrafi ogołocić cały krzak z liści. Liście są postrzępione, a ogólny wygląd rośliny jest bardzo zły, bo liście, które jeszcze zostały, są pokryte pajęczynką i lepkie.
Ćma bukszpanowa preferuje młode pędy bukszpanu, które po ataku obumierają.
Rośliny cechuje osłabiony wzrost - są w złej kondycji.
Ćmy bukszpanowe szybko przenoszą się na kolejne rośliny. Im szybciej je zobaczymy tym lepiej!
W tych kilku krokach poradzisz sobie z atakiem ćmy bukszpanowej:
A co jeśli ćmy było tak dużo, że trzeba wyciąć krzewy praktycznie do zera? Nie poddawaj się, nie wykopuj rośliny z korzeniami! Bukszpan jest przyzwyczajony do cięcia i formowania – nawet ucięty przy ziemi, ale podlewany i nawożony, odbije na nowo.
Aby zabezpieczyć bukszpany przed ćmą bukszpanową można rozwiesić pułapki feromonowe do odławiania dorosłych osobników - pomogą one ograniczyć populację.
Monitorowanie to klucz do skutecznej ochrony naszych roślin. Zaglądaj pod liście oraz dokładnie oglądaj swoje bukszpany. Obserwuj rośliny i ręcznie usuwaj larwy oraz dorosłe osobniki z roślin.
Jeżeli nasze bukszpany wyglądają dobrze i są zdrowe, warto co jakiś czas je obejrzeć. Regularna obserwacja roślin może nas uchronić przed dużą ilością pracy. Szybko zauważymy niepokojące zmiany i zareagujemy a dzięki temu rośliny będą w stanie się zregenerować.
Zapewniaj bukszpanom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Zdrowe, silne rośliny bardziej odporne na szkodniki. Rośliny w złej kondycji łatwo się poddadzą. Zadbaj o podlewanie oraz nawożenie.