Żelazo - dlaczego jest ważne w odżywianiu roślin?

 

Żelazo choć wykorzystywane przez rośliny w stosunkowo niewielkich ilościach, odgrywa kluczową rolę w ich życiu. Żelazo jest niezbędne do procesu fotosyntezy i oddychania roślin. To właśnie żelazo odpowiada za soczysty zielony kolor naszego trawnika.

Dlaczego żelazo jest ważne dla trawnika?

Żelazo jest jednym z mikroskładników niezbędnych dla roślin, w tym również traw, jego obecność jest niezwykle istotna dla ich prawidłowego wzrostu i funkcjonowania.

Żelazo jest niezbędne do syntezy chlorofilu, zielonego barwnika, który umożliwia roślinom przeprowadzanie fotosyntezy, czyli przetwarzania światła, dwutlenku węgla i wody na energię do wzrostu.

Brak żelaza może ograniczać zdolność roślin do wzrostu i prowadzić do osłabienia roślin. Bez wystarczającej ilości żelaza rośliny mogą mieć trudności z prawidłowym transportem tlenu co wpływa na ich ogólną kondycję.

Jak szybko rozpoznać niedobór żelaza w trawniku

Niedobór żelaza prowadzi do chlorozy, czyli żółknięcia liści roślin. Chloroza występuje, kiedy roślina nie wytwarza wystarczającej ilości chlorofilu.

W przypadku trawnika objawem jest żółknięcie starszych liści, a młodsze są jasnozielone.

Brak żelaza może prowadzić do ogólnego osłabienia trawnika. Cały trawnik staje się matowy i blednie. Możemy zaobserwować też spowolniony wzrost roślin.

W przypadkach skrajnego niedoboru kępki trawy mogą zamierać. Trawnik jest osłabiony a w jego miejsce wdzierają się chwasty. Jego odporność na szkodniki również maleje.

Żelazo a obecność mchu

Obecność mchu może być spowodowana przez szereg czynników:

  • zbyt duże zacienienie
  • za duża wilgotność 
  • zbyt kwaśne pH

Gleba uboga w składniki odżywcze również w żelazo sprzyja rozrostowi mchu, który ma mniejsze wymagania pokarmowe niż trawa.

Zastosowanie nawozu organicznego BiOgardena z siarczanem żelaza powoduje, że mech brązowieje, wysycha i można go wygrabić. W pustych miejscach możemy wtedy dosiać trawę. Taki nawóz likwiduje mech i stwarza niekorzystne warunki do jego odrastania.

Jednak kontrola poziomu żelaza w glebie może nie być wystarczająca do eliminacji mchu. Konieczne może być podejmowanie dodatkowych działań, takich jak poprawa drenażu, redukcja zacienienia lub stosowanie odpowiednich środków przeciw mchowi.

Jak zapewnić odpowiednią ilość żelaza dla trawnika?

Aby zapewnić odpowiednią ilość żelaza musimy zadbać o prawidłowe nawożenie. Stosując nawozy organiczne z dodatkiem żelaza poprawimy strukturę gleby oraz dostarczymy innych ważnych składników pokarmowych do regeneracji dla roślin.

Warto sprawdzić jakie jest pH naszej gleby (zestaw do wiarygodnego badania znajdziesz w naszym sklepie). Skrajne pH może wpływać na pobieranie składników odżywczych. Poprawiając odczyn gleby ułatwisz roślinie wchłanianie substancji pokarmowych.

Podlewanie w okresach suszy ma także duże znaczenie, ponieważ odpowiednia wilgotność ułatwia pobieranie składników odżywczych przez rośliny.

Jak zapobiegać niedoborom żelaza w trawniku na przyszłość?

Ważne jest regularne monitorowanie stanu trawnika oraz reagowanie na ewentualne objawy niedoboru żelaza, aby zapewnić trawie optymalne warunki wzrostu oraz zdrowy, piękny wygląd.

Stosując długodziałające nawozy organiczne BiOgardena, możesz dostarczyć trawnikowi niezbędnych składników odżywczych w tym żelaza. 

 

 

 

Polecane do ogrodu

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Kwasomierz glebowy typu Helliga z płytką ceramiczną

Profesjonalny kwasomierz glebowy typu Helliga wraz z płytką ceramiczną to urządzenie, bez którego nie obędzie się żaden ogrodnik. Nieprawidł...
Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...

Przydatna wiedza

Mech na trawniku – niechciany gość

Mech na trawniku – niechciany gość

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są przyczyny pojawiania się mchu na trawniku. W jaki sposób pozbyć się mchu z trawnika. Jak i czym nawozić trawnik, żeby mech już nie był Twoim problemem! Dlaczego na trawniku pojawia się mech? Mech jest z natury mało wymagający,...
Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

Czy wiesz jaki jest odczyn gleby w Twoim ogrodzie?

  Z tego artykułu dowiesz się: Czemu warto sprawdzić odczyn gleby. Jak sprawdzić pH gleby. Jakie jest optymalne pH gleby dla różnych gatunków roślin. Co zrobić z nieprawidłowm pH gleby w swoim...
Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Tu dowiesz się, jak dobrać nawóz do swojego trawnika i poznasz różnice między nawozami BiOgardena. Link do wybranego nawozu znajdziesz na dole strony.  Jeżeli masz zamiar dopiero założyć trawnik - wybierz nawóz Professional (czarny mikrogranulat) w dawce 50g na m2 przed siewem....