Żółte końcówki trawy – co jest przyczyną?

 

Zasychanie końcówek trawy może być spowodowane przez różne czynniki. Oto niektóre z głównych przyczyn – sprawdź, czy któraś z nich dotyczy Twoejgo trawnika?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

· Dlaczego zasychają źdźbła trawy

· Jak poradzić sobie z żółknącymi końcówkami liści na trawniku

· Co zrobić, gdy końcówki trawy są poszarpane i żółkną

 

Przyczyny zasychania końcówek trawnika

  1. Brak wody: Jedną z najczęstszych przyczyn zasychania końcówek trawy jest niedostateczne podlewanie. W okresach suszy lub gdy trawa nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody, końcówki mogą stać się suche i zżółkłe.
  2. Tępy nóż kosiarki – ostrza zamiast ciąć, szarpią trawę, przez zwiększoną powierzchnię skaleczenia następuje zwiększone parowanie trawa się przesusza i żółknie. Sprawdzisz to robiąc zdjęcie makro (lub patrząc przez lupę na źdźbła) – jeśli końcówki są poszarpane, to naostrz nóż kosiarki.
  3. Niewłaściwe podlewanie: Nadmierna ilość wody może również prowadzić do żółknięcia trawy. Jeżeli gleba nie jest w stanie przyjąć tyle wody, ile otrzymuje – korzenie będą cały czas mokre, zaczną gnić, a to doprowadzi do żółknięcia liści i do osłabienia roślin.
  4. Niedobór składników odżywczych: Brak odpowiednich składników odżywczych w glebie może prowadzić do osłabienia trawy i jej zasychania. Zwykle trawa potrzebuje azotu, fosforu i potasu, a także innych mikroelementów. Rozwiązaniem tego problemu może być oczywiście nawożenie organiczne BiOgardena.
  5. Zbyt niskie cięcie trawy: uszkodzenie najdelikatniejszej dolnej części rośliny prowadzi do osłabienia, a dodatkowo powoduje nadmierne przesychanie i w konsekwencji żółknięcie.
  6. Choroby grzybowe: Trawa nieodżywiona lub niewłaściwie pielęgnowana może być podatna na różne choroby – np. rdze, które zaczynają się od niewielkich rudych kropek na liściach, a potem powodują zasychanie trawy. Chorób traw jest dużo, patogeny fruwają w powietrzu, zatem ważne, żebyśmy nie tworzyli im sprzyjających warunków.
  7. Ekstremalne warunki atmosferyczne: Bardzo wysokie temperatury powodują wzmożone zapotrzebowanie na dostarczanie wody trawnikowi – gdy tak się nie dzieje, trawa będzie żółknąć.

Aby utrzymać zdrową trawę, ważne jest odpowiednie nawadnianie, regularne dostarczanie składników odżywczych, prawidłowe cięcie i monitorowanie ewentualnych problemów z chorobami lub szkodnikami. Jeśli zauważysz, że trawa nadal usycha pomimo odpowiedniej pielęgnacji, warto skonsultować się z ogrodnikiem albo napisać do nas maila.

Jak poprawić kondycję zasychającego trawnika

Co możesz zrobić, aby lepiej odżywić trawę, wzmocnić jej siły do obrony przed niekorzystnymi warunkami? W tym celu zastosuj długo działające nawożenie posypowe BiOgardena.

Jak poprawić kondycję trawnika, który żółknie? Rekomendowanym przez nas sposobem są opryski nawozem BiOgardena Vital Plus. Jest to bardzo proste, efekty zwykle widać w ciągu tygodnia.

Nawóz Vital Plus można stosować dolistnie (oprysk) lub doglebowo (podlewanie). Oprysk ma sens gdy źdźbło jest zielone. Na pożółkłe, wypalone miejsca - podlewanie, aby dać biostymulację do bryły korzeniowej i uzyskać wzrost nowych zielonych listków.

Kilka rad jak wykonywać opryski nawozem BiOgardena Vital Plus:

· Oprysk robimy w czasie nie przed deszczem - żeby pobył na liściu, a nie spłynął.

· Oprysk trawnika nawozem Vital Plus powinien być nie w pełnym słońcu, aplikowany na wystygnięty liść, gdy temperatura otoczenia jest poniżej 20 stopni. Może być po południu, pod wieczór, ale tak żeby zdążyło wyschnąć przed wieczorną rosą. Najlepiej robić oprysk trawnika odstaną wodą, w temperaturze otoczenia, a nie lodowatą, żeby dodatkowo nie stresować rośliny szokiem termicznym.

· Dawkowanie nawozu Vital Plus - do oprysku trawnika - 2,5ml na litr wody, do podlewania na problematyczne miejsca na trawniku 5ml na litr w konewce, aby dać biostymulację do korzeni, a na bardzo przypalone miejsca (np. nawozem mineralnym) w sytuacji "reanimacji" możemy zaaplikować aż 10ml na litr w konewce - podlewamy wolno i cierpliwie, żeby korzenie skorzystały. Gdy pojawiają się już nowe listki, można przejść na opryski).

Jak często robić opryski trawnika nawozem Vital Plus?

Jesli trawnik wygląda niezadowalająco, to co 3-5 dni zależnie od naszych możliwości czasowych. Stopniowo można wydłużać odstępy i dojść do częstotliwości oprysków raz w tygodniu, kontynuując aż do początków jesieni. Ten nawóz nie pali trawnika, jest bezpieczny.

Polecane do ogrodu

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Zestaw regeneracyjny do trawnika - zdrowy i piękny trawnik 250m2

Zestaw regeneracyjny do trawnika - zdrowy i piękny trawnik 250m2

Zestaw regeneracyjny do trawnika BiOgardena zawiera:    25 kg nawozu doglebowego do trawnika BiOgardena Professional   2 butelki (2x450 ...
Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...

Przydatna wiedza

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Nawożenie organiczne – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są typy nawożenia Czym jest nawożenie organiczne Czym są są gotowe nawozy organiczne Jakie są wady nawożenia mineralnego - "chemicznego" Każdy, kto ma ogród zetknął się na pewno z tematem nawożenia roślin....
Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...
Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...