Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

 

Rośliny doniczkowe, niczym się nie różnią od roślin ogródkowych. Każda z nich żyje i potrzebuje optymalnych warunków do wzrostu. Przyjęliśmy podział roślin na łatwe i trudne w pielęgnacji, a przecież każda roślina (żywy organizm) jest inna ???? Mimo to spróbujemy uogólnić zasady i ułatwić Wam ich pielęgnację.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Czego potrzebują rośliny do wzrostu
  • Jak nawozić rośliny doniczkowe
  • Jaki nawóz wybrać do roślin doniczkowych

Stosujemy różne metody pielęgnacji naszych ukochanych roślin doniczkowych. Śpiewamy, mówimy czułe słówka, a one jak obrażone „stoją w miejscu”? Przedstawiamy ABC domowej pielęgnacji roślin doniczkowych.

Co jest potrzebne roślinom do życia?

Światło

Energia słoneczna, czy ktoś z nas wyobraża sobie życie bez słońca? – O nie!:) Rośliny z pewnością tak samo. Słońce uczestniczy w podstawowym procesie życiowym dla roślin, czyli w fotosyntezie. Proces fotosyntezy ( w uproszczeniu) polega na przemianie dwutlenku węgla na cukry proste (jedzenie), tylko i wyłącznie w obecności światła słonecznego.

Wybierając roślinę do mieszkania, powinniśmy przeczytać informacje o jej wymaganiach i dobrać odpowiednie stanowisko. Oznaką złego stanowiska jest słaba kondycja liści (przebarwienie, żółknięcie) oraz brak kwitnienia.

Wskazówka: bardzo często rośliny o ciemnej zieleni liści preferują rozproszone światło. Można je uzyskać np. firanką lub ustawić doniczkę w większej odległości od okna.

Woda

Nikogo nie zdziwi, że woda  jest równie ważna co słońce. Pobierana przez korzenie, wypełnia roślinę w 90%. Woda odpowiada za wzrost, kwitnienie, kondycję roślin, pomaga regulować temperaturę rośliny (transpiracja). Roślina idealnie nawodniona ma odpowiedni turgor – ciśnienie hydrostatyczne odpowiadające za kondycję liści, pędów i korzeni.

Problemem jest przelanie lub przesuszenie roślin, kiedy w nieodpowiedni sposób dbamy o nasze rośliny. Znajomość podstawowych informacji o wymaganiach  i pielęgnacji roślin doniczkowych jest bardzo istotna. Najlepszą wodą do podlewania jest woda miękka, np. przegotowana (pamiętajmy że powinna mieć temperaturę pokojową).

Gleba

Fundamentem każdej rośliny jest ziemia w której rośnie. Podłoże odgrywa kluczową rolę, ponieważ to tam korzenie „szukają” wody i składników pokarmowych (azotu, fosforu i potasu). Preferencje roślin są bardzo zróżnicowane i tylko odpowiednia wiedza na temat upodobań pozwoli dobrać ziemie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie keramzytu na dnie doniczki – warstwy drenażu, która zabezpiecza roślinę przed przelaniem.

Nawożenie roślin doniczkowych

Nawożenie jest bardzo ważnym zabiegiem z punktu widzenia pielęgnacji roślin doniczkowych. W naturalnych warunkach istnieje zamknięty obieg materii. Roślina podczas wzrostu pobiera składniki pokarmowe z gleby, wydaje plon i zrzuca liście, które rozkładając się oddają składniki pokarmowe do gleby.

Roślina się rozrasta, powiększa system korzeniowy, który może czerpać z dalszych obszarów gleby. Wykluczając ingerencję człowieka, pozostawione owoce i liście zasilają glebę w część składników pokarmowych, które roślina pobrała z gleby. Rośliny doniczkowe, które mają ograniczoną strefę korzeniową i skrzętnie zbierane opadłe liście, skazane są na nawożenie.

Wybór nawozu

Wybór nawozu nie powinien być lekkomyślną decyzją. Starajmy się zwracać uwagę na skład i dawkę nawozu. Często przepłacamy nie zwracając uwagi na częstotliwość nawożenia – nawozy chemiczne sugerują powtarzanie zabiegu średnio co 2-3 tygodnie. Bardzo ważne jest też, czy w otoczeniu przebywają dzieci i zwierzęta – nawozy chemiczne są bardzo szkodliwe.

BiOgardena – wyższa jakość nawożenia

Chcemy się pochwalić ???? jesteśmy wyjątkową marką nawozów. Łączymy skuteczność nawożenia z bezpieczeństwem – używając nawozów BiOgardena możemy spać spokojnie. Nawóz zadba o rośliny, dostarczy im składników pokarmowych bez wypłukiwania z jednoczesnym użyźnieniem gleby. Dodatkowym atutem jest jedno zastosowanie nawozu w sezonie.

Polecane do ogrodu

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw regeneracyjny do owoców, warzyw i roślin ozdobnych składa się z:  3 kg organicznego nawozu do owoców, warzyw i roślin ozdobnych (n...

Przydatna wiedza

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Z tego artykułu dowiesz się: Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe Kiedy to robić Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć! Gdy tylko zauważamy, że...
Mało wymagające rośliny doniczkowe

Mało wymagające rośliny doniczkowe

Z tego artykułu dowiesz się:  jakie są korzyści z uprawy roślin doniczkowych które rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie jak nawozić rośliny doniczkowe Korzyści uprawy roślin doniczkowych Nikogo nie powinno dziwić, że bliski kontakt z naturą poprawia nasze samopoczucie....
Jak wybrać dobry nawóz?

Jak wybrać dobry nawóz?

Z tego artykułu dowiesz się: Na co zwrócić uwagę wybierając nawóz. Jakie składniki odżywcze powinien zawierać dobry nawóz. Czemu nawozy organiczne są lepsze niż mineralne. Jeśli dbasz o siebie, wybierając to, co zjesz, to na pewno uważnie czytasz składy produktów. Czy w...