Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe
Kiedy to robić
Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe
Gdy tylko zauważamy, że zaczyna się wiosna, nie możemy się powstrzymać przed „wygnaniem” resztek zimy z naszych domów i ogrodów. Skrzętnie sprzątamy wszystkie kąty, pierzemy zasłony, dywan, w ogrodzie grabimy liście, nawozimy rabaty i trawnik… W ferworze walki z zimą, nie zapomnijmy zadbać także o rośliny doniczkowe. Rośliny doniczkowe, podobnie jak rośliny rosnące w ogrodzie przechodzą okres spoczynku zimą. Wiosna to dla nich czas „przebudzenia”. Dlatego w tym momencie powinniśmy zadbać o ich jak najlepszy start i jeśli trzeba, przesadzić je do innych doniczek.
Doniczka, dla rośliny uprawianej na parapecie, jest jej całym światem. Nie wystarczy zapewnić optymalnej wilgotności podłoża, aby roślina prawidłowo rosła. Z powodu tak ograniczonej przestrzeni, powinniśmy zadbać o możliwie najlepsze warunki w niej panujące. Podłoże w doniczce ulega degradacji, ubija się i traci składniki pokarmowe w wyniku wypłukiwania i pobierania przez roślinę. Konieczna jest wymiana podłoża, żeby w strefie korzeniowej panowała odpowiednia proporcja wody i powietrza, a składniki pokarmowe mogły być efektywnie pobierane przez roślinę.
Przyjmuje się, że wymiana podłoża powinna następować co dwa lata. Alarmującym sygnałem do przesadzenia jest zahamowany wzrost rośliny lub korzenie „wychodzące” z doniczki (przez otwory w dnie lub wyrastające ponad krawędź doniczki).
Wiosna jest najlepszym momentem na przesadzanie, ponieważ roślina wychodzi z zimowego spoczynku. Proces przesadzania, jest stresującym momentem dla rośliny, dlatego powinniśmy unikać tego zabiegu podczas kwitnienia lub owocowania.