Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe

  • Kiedy to robić

  • Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe

Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć!

Gdy tylko zauważamy, że zaczyna się wiosna, nie możemy się powstrzymać przed „wygnaniem” resztek zimy z naszych domów i ogrodów. Skrzętnie sprzątamy wszystkie kąty, pierzemy zasłony, dywan, w ogrodzie grabimy liście, nawozimy rabaty i trawnik… W ferworze walki z zimą, nie zapomnijmy zadbać także o rośliny doniczkowe. Rośliny doniczkowe, podobnie jak rośliny rosnące w ogrodzie przechodzą okres spoczynku zimą. Wiosna to dla nich czas „przebudzenia”. Dlatego w tym momencie powinniśmy zadbać o ich jak najlepszy start i jeśli trzeba, przesadzić je do innych doniczek.

Czy trzeba przesadzać rośliny doniczkowe?

Doniczka, dla rośliny uprawianej na parapecie, jest jej całym światem. Nie wystarczy zapewnić optymalnej wilgotności podłoża, aby roślina prawidłowo rosła. Z powodu tak ograniczonej przestrzeni, powinniśmy zadbać o możliwie najlepsze warunki w niej panujące. Podłoże w doniczce ulega degradacji, ubija się i traci składniki pokarmowe w wyniku wypłukiwania i pobierania przez roślinę. Konieczna jest wymiana podłoża, żeby w strefie korzeniowej panowała odpowiednia proporcja wody i powietrza, a składniki pokarmowe mogły być efektywnie pobierane przez roślinę.

Przyjmuje się, że wymiana podłoża powinna następować co dwa lata. Alarmującym sygnałem do przesadzenia jest zahamowany wzrost rośliny lub korzenie „wychodzące” z doniczki (przez otwory w dnie lub wyrastające ponad krawędź doniczki).

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Wiosna jest najlepszym momentem na przesadzanie, ponieważ roślina wychodzi z zimowego spoczynku. Proces przesadzania, jest stresującym momentem dla rośliny, dlatego powinniśmy unikać tego zabiegu podczas kwitnienia lub owocowania.

 

Zasady właściwego przesadzania

  1. Zacznijmy od początku, czyli od doboru nowej doniczki. Średnica nowej doniczki nie powinna być dużo większa od poprzedniej. Dla małych roślin można dodać najwyżej 4 cm na średnicy doniczki, w przypadku dużych roślin do 10 cm na średnicy.
  2. Wyjmujemy roślinę ze starej doniczki i badamy stan korzeni. Bryła korzeniowa może być mocno poskręcana. Należy ją delikatnie rozluźnić, a korzenie nieco rozprostować. Dzięki temu poprawi się rozrost systemu korzeniowego.
  3. Jeśli nowa doniczka nie ma dziurki odprowadzającej nadmiar wody, powinniśmy zacząć od usypania warstwy drenażu, która zabezpieczy roślinę przed przelaniem. Dopiero wtedy wsypujemy glebę.
  4. Ogólnie przyjętą zasadą jest brak nawożenia świeżo przesadzonej rośliny. Zakaz ten nie dotyczy bezpiecznych nawozów BiOgardena. Łagodzą one stres związany z przesadzaniem, stymulują system korzeniowy i dostarczają składników pokarmowych.
  5. Roślinę umieszczamy w nowej doniczce na takiej samej wysokości, na jakiej rosła poprzednio. Jest to bardzo istotna informacja. Należy pamiętać że gdy posadzimy roślinę za nisko i przykryjemy pędy ziemią, zaczną one gnić.
  6. Świeżo posadzoną roślinę podlewamy i odstawiamy na stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. Tak jak wspominaliśmy, świeżo przesadzona roślina przeżywa stres związany ze zmianą miejsca, należy jej dać trochę czasu na aklimatyzację.
 

Czemu warto stosować nawozy organiczne BiOgardena do roślin doniczkowych?

  • Dostarczają niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu składniki pokarmowe.
  • Nie wypłukują się tak jak nawozy sztuczne, więc długo pozostają w glebie.
  • Poprawiają strukturę gleby.
  • Redukują negatywne skutki stresu, którym jest dla roślin przesadzanie.
  • Poprawiają ukorzenianie się roślin, ich stabilność w podłożu.
  • Są bezpieczne dla zwierząt domowych.

Polecane do ogrodu

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin kwasolubnych jest przeznaczony do roślin preferujących niskie pH gleby, np. borówek, rododendronów, aza...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw regeneracyjny do owoców, warzyw i roślin ozdobnych składa się z:  3 kg organicznego nawozu do owoców, warzyw i roślin ozdobnych (n...

Przydatna wiedza

Mało wymagające rośliny doniczkowe

Mało wymagające rośliny doniczkowe

Z tego artykułu dowiesz się:  jakie są korzyści z uprawy roślin doniczkowych które rośliny doniczkowe są łatwe w uprawie jak nawozić rośliny doniczkowe Korzyści uprawy roślin doniczkowych Nikogo nie powinno dziwić, że bliski kontakt z naturą poprawia nasze samopoczucie....
Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Z tego artykułu dowiesz się:  Czego potrzebują rośliny do wzrostu Jak nawozić rośliny doniczkowe Jaki nawóz wybrać do roślin doniczkowych Stosujemy różne metody pielęgnacji naszych ukochanych roślin doniczkowych. Śpiewamy, mówimy czułe słówka, a one jak obrażone...
Jak wybrać właściwy nawóz?

Jak wybrać właściwy nawóz?

Z tego artykułu dowiesz się: czym są nawozy sztuczne jak poprawić glebę dlaczego warto stosować nawozy naturalne Nawozy sztuczne Nawozami sztucznymi nazywane są nawozy mineralne, które zostały wyprodukowane w procesie chemicznym (w odróżnieniu od nawozów mineralnych...