Czy znacie osobę, która w swoim domu nie ma ani jednej rośliny ozdobnej lub użytkowej? Potrzeba obcowania z naturą na co dzień jest tak duża, że do swych domów sprowadzamy rośliny, które dają nam namiastkę ogrodu. Według historii pierwsze rośliny doniczkowe uprawiane w pomieszczeniach pojawiły się w XII w. i były symbolem bogactwa właściciela. Powszechna uprawa roślin doniczkowych rozpoczęła się dopiero w XIX wieku. Stosunkowo od niedawna możemy je pielęgnować przez cały rok i korzystać z ich zalet.
Nikogo nie powinno dziwić, że bliski kontakt z naturą poprawia nasze samopoczucie. Rośliny w pomieszczeniach filtrują i nawilżają powietrze. Zielone rośliny wprowadzają spokój, koją nerwy i zmęczone oczy.
Istnieje wiele badań potwierdzających pozytywny wpływ roślin na nasze samopoczucie jak i zdrowie. Dodatkowo, rośliny doniczkowe są doskonałym akcentem w aranżacji pomieszczeń, nadając im klimatu i ciepła.
Powszechnie uważa się, że pielęgnacja roślin w doniczkach wymaga wielkiego zaangażowania – nic bardziej mylnego. Czas poświęcany roślinom, zależy od wyboru rośliny i znajomości jej potrzeb. Różnorodność roślin doniczkowych pozwala na odpowiednie dobranie gatunku do panujących warunków w naszym domu.
Nikogo ta informacja nie zdziwi, ale do najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych zalicza się kaktusy. Zaliczają się one do sukulentów – ogromnej grupy roślin, które magazynują wodę w tkankach i wykorzystują ją w trudnych warunkach. Różnorodność form, barw i kształtów wytwarzanych przez tę grupę roślin usatysfakcjonuje niejednego wielbiciela roślin.
Atutem sukulentów są wymagania: słoneczne stanowisko, przepuszczalne podłoże i rzadkie podlewanie (najlepiej do podstawki). Optymalną temperaturą do wzrostu latem jest około 20-25°C, natomiast zimą (w okresie spoczynku) wystarczy im 15°C. Nawożenie można stosować tylko latem, w małych ilościach.
WAŻNE: zakupione sukulenty najczęściej rosną w glebie torfowej, która bardzo dobrze chłonie i zatrzymuje wodę; radzimy przesadzić sukulenty do ziemi przepuszczalnej, która pomoże chronić rośliny przed zalaniem.
Jeśli chcecie nadać egzotycznego charakteru Waszym pomieszczeniom, koniecznie zwróćcie uwagę na jukę. Nie bez powodu przywodzi swoim wyglądem gorące plaże Ameryki Południowej, skąd pochodzi.
Juka uwielbia stanowiska pełne słońca, wysoką temperaturę, przepuszczalne podłoże i regularne, ale skąpe podlewanie. Na pewno nie służy jej cień i nadmiar wilgoci, przejściowa „susza” nie zaszkodzi jej tak jak zalanie.
Kolejna roślina przywodząca na myśl plaże z palmami. Dracena podobnie jak juka, zbudowana jest ze zdrewniałego pędu, z którego wyrasta rozeta cienkich liści. Dracenie służy stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym i wysoką temperaturą.
W ciepłej porze roku dracena lubi regularne podlewanie, które utrzymuje stale wilgotne podłoże. Gleba powinna być lekka, ale próchniczna z wykonanym drenażem odprowadzającym nadmiar wody.
Bardzo dekoracyjna roślina, o długich wzniesionych pędach z ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi. Rośnie bardzo powoli, ale za to jest bezproblemowa. Do wzrostu potrzebuje miejsca osłoniętego przed ostrym promieniowaniem słonecznym – preferuje półcień.
Podlewanie latem powinno zapewnić roślinie stale, lekko wilgotne podłoże, natomiast zimą podlewamy ją bardzo oszczędnie pozwalając na przeschniecie podłoża.
Roślina należy do wspomnianej wcześniej grupy roślin – sukulentów, ale z powodu jej ogromnej popularności zasługuje na osobny opis. Podstawowe zasady w pielęgnacji sansewierii to lekkie, przepuszczalne podłoże z drenażem oraz sporadyczne podlewanie – 2 razy w miesiącu. Lepiej roślinę przesuszyć niż przelać.
Ogromnym atutem rośliny jest preferowane stanowisko – nie przeszkadza jej brak słońca jak i jego nadmiar. Sansewiera lubi wysokie temperatury, ale w odróżnieniu od innych roślin doskonale znosi niskie temperatury – poniżej 10 °C, pilnując aby wilgotność powietrza była jak najmniejsza.
Nawożenie roślin doniczkowych jest bardzo ważnym zabiegiem, ponieważ rośliny nie mają dostępu do naturalnych źródeł składników pokarmowych jak w przypadku roślin rosnących w ogrodzie. Zabieg ten powinien być stosowany od marca do października, przypadając na sezon wegetacyjny.
Nawożenie, czyli dostarczenie składników pokarmowych, pomaga w utrzymaniu roślin w bardzo dobrej kondycji. Silne rośliny rzadziej chorują, dłużej kwitną i lepiej znoszą trudne warunki.
Nawozy BiOgardena są wyjątkowe, ponieważ łączą w sobie dwie cechy trudne do osiągnięcia: skuteczność i bezpieczeństwo. Skład nawozów pozwala na kompleksowe odżywienie roślin i poprawę właściwości fizycznych gleby.
Gwarantowane bezpieczeństwo podczas stosowania nawozów BiOgardena wynika z doboru surowców i sposobu produkcji. Zawierają one azot w postaci organicznej, który charakteryzuje się kontrolowanych uwalnianiem i brakiem strat.
Wiele z nawozów BiOgardena wystarczy zastosować raz w sezonie, aby zapewnić odżywienie roślin przez cały sezon wegetacyjny.