Przesadzanie roślin – drzewa, krzewy, byliny.

 

Każdy miłośnik ogrodu staje przed trudnym wyborem, kiedy i jak przesadzić swoje rośliny. W krótkim czasie od posadzenia tui, okazuje się, że zasadziliśmy je za gęsto. Rabatka z bylinami jest już tak duża że nie można nad nią zapanować. Ostatnie zakupy zaowocowały nowymi sadzonkami drzewek owocowych. Co robić, kiedy i jak wykonać przesadzanie roślin?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy przesadzać rośliny i jak to zrobić  
  • co zrobić po przesadzeniu rośliny
  • kiedy sadzić krzewy owocowe i byliny

Dlaczego jesienią?

Jesień jest odpowiednią porą na przesadzanie roślin z tego względu, że temperatura jeszcze długo nie spada poniżej zera, ale nie ma już wyniszczających upałów i silnego nasłonecznienia!

Częste deszcze dostarczają wody, która jest potrzebna w prawidłowym ukorzenieniu się roślin. Dodatkowo, przesadzanie roślin na jesień, daje im czas na wzmocnienie przed intensywnym dla nich okresem wzrostu, czyli wiosny. Przesadzając rośliny, chcemy zrobić to w możliwie bezpieczny dla nich sposób.

Zabieg przede wszystkim uszkadza korzenie, które są fundamentem rośliny. Dlatego, trzeba wiedzieć jak prawidłowo wykonać przesadzanie roślin.

Przesadzanie roślin

Przy przesadzaniu roślin najważniejsze są korzenie, dlatego w przypadku każdej rośliny warto wykopać jak największą bryłę korzeniową. Warto uświadomić sobie, że roślina w optymalnych warunkach wzrostu wytwarza bryłę korzeniową o średnicy podobnej do korony drzewa, czy średnicy krzewu i byliny.

Wiedząc to, wystarczy zrzutować koronę rośliny na ziemię, żeby określi wielkość bryły. Czasem przesadzanie roślin o tak wielkiej bryle nie jest możliwe, dlatego zmniejszając bryłę, zmniejszmy tez koronę rośliny.

Im starsza roślina tym trudniej ją przesadzić ze względu na wielkość oraz ilość korzeni (przede wszystkim drzewa i krzewy). Powiedzenie „starych drzew się nie przesadza” nie wymyślono bez powodu.

Zabieg ten jest ogromnym stresem dla każdej rośliny. Przy przesadzaniu należy zwilżyć glebę, aby ziemia przykleiła się do korzeni. Idealnym momentem do przesadzania roślin jest pochmurna pogoda.

Uwaga: rośliny zimozielone nie kończą okresu wegetacyjnego przed zimą, a jedynie spowalniają swoje procesy życiowe. Ponieważ zamarznięta gleba nie pozwala na pobranie wody, a uszkodzone korzenie nie są tak wydajne jak te zdrowe, roślina może szybko uschnąć. Dlatego lepszą porą na przesadzanie roślin iglastych i zimozielonych jest wczesna wiosna.

Przesadzanie bylin

Sygnałem do przesadzania roślin bylinowych jest duża kępa, w której młode pędy pojawiają się tylko na obrzeżach. W zależności od terminu kwitnienia, można je przesadzać jesienią (byliny kwitnące wiosną) lub wiosną (rośliny kwitnące latem, jesienią).

Najlepiej do wykopania użyć szpadla, wykopując jak największą bryłę ziemi z korzeniami. Byliny należy podzielić na mniejsze części i posadzić w nowych miejscach, na takiej samej głębokości jak rosły wcześniej.

Niektóre gatunki np: piwonie, nie lubią przesadzania i mogą rosnąć bez przeszkód w jednym miejscu kilkanaście lat.

Po przesadzeniu roślin

Po przesadzeniu roślin należy dbać o odpowiednią wilgotność podłoża, szczególnie w przypadku roślin zimozielonych (także zimą). Takich roślin nie powinno nawozić się nawozami mineralnymi przynajmniej przez rok. Rośliny można wspomóc nawozem uniwersalnym lub płynnym BiOgardena Vital Plus, który poprawi rozrost korzeni i wzmocni roślinę.

Sadzenie drzewek owocowych

Drzewa i krzewy owocowe możemy sadzić nawet późną jesienią. Większość roślin zakupionych w szkółkach jest szczepiona, przy sadzeniu pamiętajmy aby nie zakryć miejsca szczepienia ziemią. Sadząc drzewa i krzewy owocowe jesienią dajemy im czas na zregenerowanie systemu korzeniowego przed okresem wegetacyjnym.

Uwaga: niektóre gatunki są bardzo wrażliwe na mróz, np: brzoskwinie i morele, które bezpieczniej jest posadzić wiosną.

Przesadzanie roślin – kiedy nie wykonywać?

Przesadzanie roślin jest niekorzystne w trakcie ich kwitnienia, czyli w okresie generatywnym. Wykonując ten zabieg uszkadza się przede wszystkim drobne korzenie włośnikowe, które są odpowiedzialne za pobieranie składników pokarmowych z gleby.

Polecane do ogrodu

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...

Przydatna wiedza

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Z tego artykułu dowiesz się: Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe Kiedy to robić Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć! Gdy tylko zauważamy, że...
Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Żółte plamy na trawniku – czemu powstają, jak zapobiegać?

Pożółkły trawnik, suche żółte plamy na trawie – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Skąd się biorą i czemu powstają żółte plamy na trawie, Jak zwalczyć szkodniki, które powodują powstawanie żółtych plam na trawniku, Jak kosić trawę, by nie...
Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...