Pelargonie zimą – jak je prawidłowo przechować?

 

Pelargonie to nieodłączny element naszych ogródków, balkonów i tarasów. Określa się je mianem najpopularniejszych roślin jednorocznych – choć to wcale nie jest prawdą. Pelargonie, są roślinami wieloletnimi, ale jednocześnie nieodpornymi na mróz – bez naszej pomocy nie przeżyją mroźnej zimy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy przenieść pelargonie do przezimowania
  • w jakim pomieszczeniu przechować pelargonie
  • kiedy zakończyć okres spoczynku pelargonii

Które pelargonie powinniśmy przenieść w miejsce zimowego odpoczynku?

Zima jest okresem spoczynku roślin, procesy życiowe zwalniają, pozwalając niskim kosztem energetycznym przeżyć niższe temperatury i krótkie dni z małą ilością słońca.

Pierwszą zasadą dobrego przechowania każdej rośliny, to wybranie silnych i zdrowych okazów, w tym przypadku, pelargonii. Rośliny osłabione przez szkodniki i choroby będą słabiej zimować i gorzej kwitnąć w kolejnym sezonie,z powodu zużycia energii na regenerację.

Odpowiedni czas na przenoszenie pelargonii

W ostatnich latach jesień dość łagodnie przechodzi w zimę, stopniowo obniżając temperatury. Dzięki temu łatwo wybrać moment, kiedy pelargonie należy zabrać z dworu. Porą na przeniesienie pelargonii jest okres, kiedy z rana temperatura wynosi około -3°C, a później osiąga wartości dodatnie.

Poranne przymrozki powodują uszkodzenia w wierzchołkach wzrostu i kwiatach, które mogą przypominać zwiędnięcie. Dodatnie temperatury za dnia, posiadają moc sprawczą i odwracają ten proces – jest to czas na schowanie pelargonii.

Zimowanie pelargonii rabatowych i bluszczolistnych

Pelargonie rosnące w ziemi należy wykopać z dużą bryłą korzeniową i przenieść do odpowiednio dobranych doniczek (spód najlepiej wypełnić keramzytem, pelargonie przykryć dodatkową warstwą ziemi). Rośliny rosnące przez całe lato w donicach wystarczy przenieść do wyznaczonego pomieszczenia.

Ważnym zabiegiem jest przycinanie pelargonii do maksymalnej długości około 20 cm. Następnie należy zerwać pożółkłe, zeschnięte liście i kwiaty. Tak przygotowane rośliny są gotowe do zimowania Pozostaje dobrać odpowiednie pomieszczenie.

Cechy idealnego pomieszczenia do zimowania pelargonii

Miejsce przeznaczone do przechowania powinno być możliwie jasne i chłodne, gdzie temperatura nie spadnie poniżej 0°C. Idealne temperatura to około 5-10°C. Bardzo ważna jest rola oświetlenia, pelargonie nie przezimują w ciemnym garażu czy piwnicy.

Istotne jest utrzymanie lekko wilgotnego podłoża przez okres zimy, jednak uważać, aby roślin nie przelewać! W warunkach niskich temperatur korzenie szybko mogą przegnić.

Zimowanie pelargonii wielkokwiatowych

W odróżnieniu od wyżej opisanych roślin, ta kandydatka nie potrzebuje tak głębokiego okresu spoczynku. Wymaga przeniesienia do pomieszczenia na czas mrozów, ale idealną temperaturą dla niej jest około 10-15°C.

W okresie zimowania normalne jest dla niej wypuszczenie pąków – wtedy temperaturę powinniśmy podnieść do prawie 20°C. Takie warunki poskutkują wczesnym kwitnieniem – kwiecień.

Wskazówka: przezimowanie pelargonii wielkokwiatowych można wykonać tak samo jak w przypadku rabatowych i bluszczolistnych, ale wtedy zakwitnie dużo później.

Kiedy zakończyć okres spoczynku pelargonii?

Wyznacznikiem końca okresu spoczynku tych roślin jest wydłużający się dzień – przełom stycznia i lutego. Powoli podnosimy temperaturę o kilka stopni i zaczynamy częściej podlewać rośliny. Jest to też odpowiedni czas na nawożenie, które doda im energii na start w nowym sezonie.

Jesteśmy zwolennikami naturalnych nawozów BiOgardena. Nawozy łączą w sobie składniki pokarmowe z materią organiczną – wzbogacają glebę, przez co substancje pokarmowe nie ulegają stratom i są łatwo przyswajalne przez roślinę.

Opisane zabiegi spowodują pobudzenie pelargonii do wzrostu i kwitnienia. W okolicach marca, możemy zająć się rozmnażaniem sadzonek (pościnać pędy z 3-4 węzłami), lub uszczknąć pędy, co spowoduje rozkrzewienie pelargonii.

UWAGA: sztuczny nawóz nawozi nasze rośliny w sposób niekontrolowany, co może im zaszkodzić popaleniem korzeni – zwłaszcza w początkowej fazie wzrostu.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

Polecane do ogrodu

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...

Przydatna wiedza

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...
Jak wybrać dobry nawóz?

Jak wybrać dobry nawóz?

Z tego artykułu dowiesz się: Na co zwrócić uwagę wybierając nawóz. Jakie składniki odżywcze powinien zawierać dobry nawóz. Czemu nawozy organiczne są lepsze niż mineralne. Jeśli dbasz o siebie, wybierając to, co zjesz, to na pewno uważnie czytasz składy produktów. Czy w...
Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Zasady pielęgnacji roślin doniczkowych

Z tego artykułu dowiesz się:  Czego potrzebują rośliny do wzrostu Jak nawozić rośliny doniczkowe Jaki nawóz wybrać do roślin doniczkowych Stosujemy różne metody pielęgnacji naszych ukochanych roślin doniczkowych. Śpiewamy, mówimy czułe słówka, a one jak obrażone...