Koszenie trawnika – praktyczne porady

 


Koszenie trawy może być zarówno przyjemnym zajęciem, jak i ważnym elementem pielęgnacji ogrodu. W tętniącym życiem ogrodzie, trawnik to centralny punkt, który zwraca na siebie uwagę. Aby trawnik był naprawdę imponujący, konieczne jest jego regularne koszenie. Jak więc uzyskać zielony, piękny dywan, który będzie zachwycał oko przez cały sezon? Zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek na ten temat.

 

Planowanie

Zanim przystąpisz do koszenia, zastanów się czy możesz zrobić to wieczorem czy rano. Zawsze staraj się kosić trawę, gdy jest sucha, aby uniknąć zbędnych uszkodzeń i skaleczeń.

Nie warto kosić trawy w pełnym słońcu czy podczas upału - źdźbła są wtedy mało sprężyste i efekt nie będzie zadowalający. A nam samym koszenie w trakcie wysokich temperatur może zaszkodzić.

Koszenie mokrej trawy po deszczu czy podlewaniu też nie jest dobrym pomysłem. Otwarte rany na źdźble trawy, ciepło i wilgoć sprawią, że na trawnik chętnie wejdą różne choroby grzybowe! Mokra trawa jest też powyginana od ciężaru wody i po wyschnięciu nie uzyskamy równego zielonego dywanu. Koszeniem mokrej trawy kosiarką elektryczną narażamy się na porażenie prądem!

Podczas koszenia trawy zadbaj o bezpieczeństwo. Upewnij się, że na trawniku nie leżą zbędne przedmioty, kamienie czy patyki - mogą one zostać wyrzucone przez kosiarkę podczas koszenia. Załóż odpowiednie obuwie i chroń się przed potencjalnymi urazami.

Wybierz odpowiednią wieczorną lub poranną porę, sprawdź, czy trawa jest sucha i możesz przeprowadzić koszenie oraz zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Upewnij się, że twój sprzęt działa prawidłowo i ostrza kosiarki nie są stępione.

Wysokość koszenia

Zaleca się koszenie trawy do wysokości około 4-7 cm. Długość koszenia ma nie tylko znaczenie estetyczne – za mocno przycięty trawnik jest osłabiony i mniej odporny na warunki atmosferyczne. Ważne, aby nie przycinać trawy zbyt nisko, zwłaszcza jeżeli wyrosła już wysoko w górę. Staraj się skracać trawę nie więcej niż o 1/3 jej wysokości.

Jeżeli twój trawnik jest młody i jest to pierwsze koszenie, poczekaj aż trawa osiągnie 8-10cm długości. Nie przycinaj młodego trawnika zbyt krótko. Lepiej przycinać go częściej ale mniej inwazyjnie. Pamiętaj, że nowa trawa potrzebuje czasu na rozwój systemu korzeniowego i jest delikatniejsza.

Regularność

Częste koszenie pozwala utrzymać trawnik w dobrej kondycji i zapobiega pojawianiu się chwastów. Chwasty nie zniosą ciągłego przycinania. Regularnie kosząc trawnik, pozbywamy się części niechcianych roślin.

Wiosną i wczesnym latem, gdy trawa rośnie szybko, może być konieczne koszenie co tydzień. Natomiast w okresie letnim, gdy wzrost trawy zwalnia, koszenie co 10-14 dni może wystarczyć.

Niezależnie od pory roku dobieraj częstotliwość koszenia trawnika do swoich warunków.

Nawożenie trawy po koszeniu

Nawożenie organiczne możesz przeprowadzić następnego dnia i następnie obficie podlać trawnik.

Dzięki nawozom organicznym trawę możesz kosić rzadziej! W przeciwieństwie do nawozu mineralnego nawóz organiczny nie pędzi sztucznie trawy. Nawieziony chemicznie trawnik szybko będzie przyrastał do góry i będzie wymagał częstszego koszenia.

Nawóz BiOgardena zawiera azot organiczny który stopniowo się uwalnia i wpływa pozytywnie na rozkrzewianie oraz zdrowy wzrost trawy. Nawozy organiczne dostarczają składników odżywczych nie tylko dla trawy, ale także dla całego ekosystemu glebowego.

Nie podlewaj po koszeniu!

Koszenie poprawia wygląd naszego trawnika, ale dla trawy oznacza to mnóstwo skaleczeń, czyli miejsc, w które łatwo mogą wnikać patogeny i rozwijać się choroby grzybowe! Podlewając trawnik po koszeniu dajemy zarodnikom grzyba szanse na rozwój.

Chcąc podlać skoszony trawnik poczekaj do następnego dnia.

Pamiętaj, aby nawadniać trawę regularnie, najlepiej wcześnie rano, aby uniknąć parowania wody i minimalizować ryzyko przypalenia trawy przez słońce. Zimna woda z kranu polana na rozgrzany słońcem trawnik będzie dla roślin szokiem termicznym.

Zielony dywan na Twoim podwórku to efekt regularnej troski i odpowiedniej pielęgnacji, której korzyści będą widoczne przez wiele sezonów. Biorąc pod uwagę powyższe porady, koszenie trawnika stanie się bardziej satysfakcjonujące i efektowne!

 

 

Polecane do ogrodu

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...
Czym nawozić trawnik, gdy masz robota koszącego?

Czym nawozić trawnik, gdy masz robota koszącego?

Z tego artykułu dowiesz się:  czy sposób koszenia trawnika powinien mieć wpływ na rodzaj kupowanego nawozu? czy robot koszący wymaga specjalnego nawozu do trawnika? na jakim trawniku najlepiej sprawdzi się robot koszący? Wydawać by się mogło, że koszenie trawnika jest...
Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Który nawóz BiOgardena wybrać do trawnika?

Tu dowiesz się, jak dobrać nawóz do swojego trawnika i poznasz różnice między nawozami BiOgardena. Link do wybranego nawozu znajdziesz na dole strony.  Jeżeli masz zamiar dopiero założyć trawnik - wybierz nawóz Professional (czarny mikrogranulat) w dawce 50g na m2 przed siewem....