Cięcie żywopłotu – kiedy i jak przeprowadzać cięcie?

 

W jaki sposób wykonać cięcie żywopłotu?

Cięcie żywopłotu zależy od kilku czynników: gatunku z którego powstał i pożądanego efektu. W podstawowym podziale można wyróżnić dwa rodzaje żywopłotów: liściasty i iglasty lub zimozielony i zrzucający liście na zimę.

Czemu podział na rośliny zimozielone i zrzucające liście jest ważny? Ponieważ decyduje to o terminach cięcia żywopłotu.

Kiedy ciąć żywopłot z roślin zimozielonych?

 • Nowy żywopłot – Jeśli rośliny nie są dobrze zagęszczone tniemy je już w pierwszym roku po posadzeniu, latem. Skracamy je wtedy o kilka lub kilkanaście cm od góry i nieco mniej z boków. Roślin dobrze zagęszczonych możemy w pierwszych latach nie ciąć. Później żywopłot należy ciąć raz w roku, aż do uzyskania pożądanej wielkości i kształtu.
 • Formowany żywopłot – tniemy nawet kilka razy w roku, przycinając pojawiające się odrosty. Pierwsze cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną, ostatnie najpóźniej z końcem sierpnia. Świerki należy ciąż tylko raz, po wypuszczeniu przyrostów na wiosnę.
 • Żywopłot nieformowany – w jego przypadku przycinać należy jedynie rośliny przerośnięte, które zaczęły przerzedzać się na dole. W tym celu przycina się wierzchołek i lekko boki żywopłotu.

Kiedy ciąć żywopłot z roślin zrzucających liście?

 • Nowy żywopłot – cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną, alby pobudzić roślinę do rozgałęzienie się. Ważne, aby rośliny dobrze rozkrzewiały się już 15 cm nad ziemią, więc jeśli to konieczne tniemy je na takiej wysokości. Zanim dorośnie do pożądanej wielkości można przycinać go dwa razy do roku – na początku czerwca (nawet 1/2 długości pędów) i przełomie sierpnia i września (aby nie pobudzać go już przez cięcie, a odciąć tegoroczne przyrosty).
 • Formowany żywopłot – kiedy nasze rośliny osiągną już swoją docelową wielkość i formę, cięcie należy wykonywać minimum dwa razy w roku, kiedy tylko pojawią się nowe odrosty.
 • Żywopłot nieformowany – choć nie wymaga on intensywnej pielęgnacji, warto raz na kilka lat go odświeżyć przez wycięcie starych pędów i skrócenie młodych. Ten zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Dobra rada: Zanim zaczniesz ciąć, upewnij się, że w żywopłocie nie ma ptaków, ani innych dzikich zwierząt. Musisz poczekać, aż młode opuszczą gniazda.

Polecane rośliny na żywopłot iglasty:

 • Cis pośredni – Taxus x media `Hicksii`
 • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis `Brabant`
 • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis `Smaragd`
 • Jałowiec skalny – Juniperus scopulorum `Skyrocket`
 • Jałowiec chiński – Juniperus chinensis `Obelisk`
 • Jałowiec pospolity – Juniperus communis  `Suecica`

Jak wspomóc roślinę po stresie cięcia? 

Cięcie dla roślin jest zabiegiem bardzo stresującym. Ogranicza się wtedy jej narządy przeprowadzające fotosyntezę – czyli zapewniające im pokarm. Aby zredukować negatywne efekty zabiegu cięcia warto zastosować nawóz interwencyjny, który pomoże roślinie się zregenerować. Takim nawozem jest BiOgardena nawóz interwencyjny. W tym celu należy podlać roślinę rozcieńczonym nawozem lub opryskać jej części zielone (o ile już wyrosły).