Cięcie żywopłotu – kiedy i jak przeprowadzać cięcie?

 

Cięcie żywopłotu zależy od kilku czynników: gatunku z którego powstał i pożądanego efektu. W podstawowym podziale można wyróżnić dwa rodzaje żywopłotów: liściasty i iglasty lub zimozielony i zrzucający liście na zimę. Czemu podział na rośliny zimozielone i zrzucające liście jest ważny? Ponieważ decyduje to o terminach cięcia żywopłotu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy ciąć żywopłot z roślin zimozielonych
  • kiedy ciąć żywopłot z roślin zrzucających liście
  • jak odżywić rośliny po przycinaniu
  • jakie rośliny wybrać na żywopłot iglasty

Kiedy ciąć żywopłot z roślin zimozielonych?

  • Nowy żywopłot – Jeśli rośliny nie są dobrze zagęszczone tniemy je już w pierwszym roku po posadzeniu, latem. Skracamy je wtedy o kilka lub kilkanaście cm od góry i nieco mniej z boków. Roślin dobrze zagęszczonych możemy w pierwszych latach nie ciąć. Później żywopłot należy ciąć raz w roku, aż do uzyskania pożądanej wielkości i kształtu.
  • Formowany żywopłot – tniemy nawet kilka razy w roku, przycinając pojawiające się odrosty. Pierwsze cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną, ostatnie najpóźniej z końcem sierpnia. Świerki należy ciąż tylko raz, po wypuszczeniu przyrostów na wiosnę.
  • Żywopłot nieformowany – w jego przypadku przycinać należy jedynie rośliny przerośnięte, które zaczęły przerzedzać się na dole. W tym celu przycina się wierzchołek i lekko boki żywopłotu.

Kiedy ciąć żywopłot z roślin zrzucających liście?

  • Nowy żywopłot – cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną, alby pobudzić roślinę do rozgałęzienie się. Ważne, aby rośliny dobrze rozkrzewiały się już 15 cm nad ziemią, więc jeśli to konieczne tniemy je na takiej wysokości. Zanim dorośnie do pożądanej wielkości można przycinać go dwa razy do roku – na początku czerwca (nawet 1/2 długości pędów) i przełomie sierpnia i września (aby nie pobudzać go już przez cięcie, a odciąć tegoroczne przyrosty).
  • Formowany żywopłot – kiedy nasze rośliny osiągną już swoją docelową wielkość i formę, cięcie należy wykonywać minimum dwa razy w roku, kiedy tylko pojawią się nowe odrosty.
  • Żywopłot nieformowany – choć nie wymaga on intensywnej pielęgnacji, warto raz na kilka lat go odświeżyć przez wycięcie starych pędów i skrócenie młodych. Ten zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Dobra rada: Zanim zaczniesz ciąć, upewnij się, że w żywopłocie nie ma ptaków, ani innych dzikich zwierząt. Musisz poczekać, aż młode opuszczą gniazda.

Polecane rośliny na żywopłot iglasty:

  • Cis pośredni – Taxus x media `Hicksii`
  • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis `Brabant`
  • Żywotnik zachodni – Thuja occidentalis `Smaragd`
  • Jałowiec skalny – Juniperus scopulorum `Skyrocket`
  • Jałowiec chiński – Juniperus chinensis `Obelisk`
  • Jałowiec pospolity – Juniperus communis  `Suecica`

Jak wspomóc roślinę po stresie cięcia? 

Cięcie dla roślin jest zabiegiem bardzo stresującym. Ogranicza się wtedy jej narządy przeprowadzające fotosyntezę – czyli zapewniające im pokarm.

Aby zredukować negatywne efekty zabiegu cięcia warto zastosować płynny nawóz Vital Plus, który pomoże roślinie się zregenerować. 

Takim nawozem jest Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1. W tym celu należy podlać roślinę rozcieńczonym nawozem lub opryskać jej części zielone (o ile już wyrosły).

Polecane do ogrodu

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Nawóz BiOgardena Vital Plus 4w1: odżywianie, profilaktyka, biostymulacja, regeneracja - 450 ml

Płynny nawóz BiOgardena Vital Plus odżywia rośliny, wzmacnia ich odporność na choroby i szkodniki oraz jest biostymulatorem kwitnienia i owo...
Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych jest przeznaczony do nawożenia roślin preferujących niskie pH gleby, np. tui, ...
Nawóz do iglaków i roślin kwasolubnych CNS Professional 25kg

Nawóz do iglaków i roślin kwasolubnych CNS Professional 25kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych oraz do produkcji materiału szkółkarskiego, jest przeznaczony do nawożenia roś...

Przydatna wiedza

Rośliny na żywopłot zimozielony – alternatywa dla tui

Rośliny na żywopłot zimozielony – alternatywa dla tui

Jest wiele innych roślin, które świetnie sprawdzają się w roli żywopłotu zimozielonego:  CIS (Taxus) – zdecydowanie jedna z najpiękniejszych roślin żywopłotowych. Cis świetnie znosi formowanie, nawet przycięty bardzo silnie, dobrze się odbudowuje. Nie jest wymagający co do...
Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...
Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Z tego artykułu dowiesz się: Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe Kiedy to robić Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć! Gdy tylko zauważamy, że...