Wszystko, co musisz wiedzieć o Sundaville

 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • co to jest Sundaville?

  • jak pielęgnować Sundaville?

  • jakie są wymagania Sundaville?

Sundaville (inaczej dipladenia) na polskim rynku jest dostępna od około 10 lat. Popularność zyskała dzięki dużym, pięknym i licznym kwiatom oraz ślicznie kontrastującym z nimi błyszczącym liściom. Coraz częściej można ją spotkać na balkonach i tarasach. Jest rośliną pnącą, osiągającą wysokość do 3 metrów. Kwitnie od maja do października. W naszym klimacie najlepszym sposobem uprawy sundaville jest uprawa w doniczce.

Skąd pochodzi sundaville?

Naturalnie mondevilla (czyli sundaville) jest pnączem występującym w Ameryce Południowej. Porasta drzewa tropikalne. Sundaville, ze względu na swoją urodę, spodobała się pewnej japońskiej firmie, która wyhodowała szereg odmian zdolnych przetrwać w chłodniejszych klimatach.

Jak pielęgnować sundaville?

Dipladenia uwielbia przepuszczalne i wilgotne podłoża na słonecznych i zacisznych stanowiskach. Wymienione warunki przyczynią się do szybkiego wzrostu i bujnego kwitnienia. Systematyczne nawadnianie oraz nawożenie jest rzeczą konieczną, aby zachować roślinę w dobrej kondycji. Warto nawozić organicznie, żeby nie spalić sobie rośliny nadmiarem nawożenia mineralnego i żeby wzbogacać systematycznie jakość gleby w doniczce. Istotną rzeczą jest dobrze dobrana donica wraz z drenażem, należy pamiętać że sundaville nie lubi częstego przesadzania. Polecane nawożenie organiczne to nawóz BiOgardena do roślin ozdobnych dostępny w opakowaniach 3 i 8 kg w zależności od wielkości naszego tarasu/balkonu/ogrodu. Aby pięknie kwitła i miała energię do tworzenia nowych kwiatów, warto raz na tydzień podlać roślinę z dodatkiem nawozu BiOgardena Vital Plus, który jest bezpiecznym biostymulatorem. 1 butelka wystarczy nam na 90 litrów roztworu do podlewania i oczywiście możemy używać tego nawozu do wszystkich roślin kwitnących na naszym tarasie, aby zapewnić im siłę do pięknego kwitnienia. 

Jak przechować dipladenię zimą?

Porą na schowanie rośliny do ciepłego i jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 15°C, są pierwsze jesienne przymrozki. Istotne jest to, że wcześniej podlewanie zmniejszamy do minimum. Nie wolno dopuścić do przelania ani przeschnięcia ziemi. Pod koniec lata warto też zrezygnować z nawożenia sundaville, które wbrew naturze nadal pobudzałoby roślinę do wzrostu.

Termin zakończenia zimowania rośliny

Pod koniec zimy można przeprowadzić cięcie. Przede wszystkim skracamy stare i uszkodzone pędy, nadając roślinie nowy kształt. Przeprowadzone skrócenie pędów będzie wpływało motywująco na wytwarzanie nowych pędów. Wiosna jest idealnym momentem na przesadzanie sundaville, pod warunkiem, że korzenie widocznie nie mieszczą się w starej donicy. Przesadzając sundaville warto zadbać, aby gleba była żyzna – warto użyć bezpiecznego organicznego nawozu BiOgardena, który nie tylko odżywia roślinę, ale właśnie użyźni glebę dzięki wysokiej zawartości materii organicznej i węgla organicznego. Porą na ponowne wyniesienie dipladenii na zewnątrz jest maj – kiedy bezpowrotnie miną wiosenne przymrozki.

Rozmnażanie Dipladenii

Wiosną należy uciąć zdrowe pędy wierzchołkowe o długości około 10 cm, użyć ukorzeniacz lub wspomóc ukorzenianie np. Nawozem BiOgardena Vital Plus. Przygotowane pędy należy włożyć do wilgotnej ziemi i przykryć folią, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu. Po około miesiącu, rośliny powinny się ukorzenić i być gotowe do przesadzenia do donicy.

Wymagania Sundaville

Pamiętaj o tym, że sundaville to roślina wrażliwa na zmianę miejsca. To dla niej czynnik stresujący, który powoduje opadanie liści. Nawożenie jest istotną kwestią w uprawie sundaville. Zalecamy zastosowanie nawozów BiOgardena, które dostarczą składniki pokarmowe potrzebne do długiego i bujnego kwitnienia oraz materię organiczną, dzięki czemu poprawią strukturę podłoża. Naturalne i bezpieczne nawozy BiOgardena w kontrolowany sposób uwalniają składniki pokarmowe, dostosowane do potrzeb rośliny.

Polecane do ogrodu

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 3kg

Zestaw regeneracyjny do owoców, warzyw i roślin ozdobnych składa się z:  3 kg organicznego nawozu do owoców, warzyw i roślin ozdobnych (n...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Nawóz do iglaków 1x na sezon 1kg

Nawóz do iglaków 1x na sezon 1kg

Nawóz doglebowy do iglaków BiOgardena jest przeznaczony do iglaków preferujących niskie pH gleby, np. tui, świerków, jałowców, jodły, choiny...

Przydatna wiedza

Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Dowiedz się, na czym polega Lepszy Program Nawożenia i jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na nawożeniu swojego trawnika! 
Zakładanie trawnika dla początkujących

Zakładanie trawnika dla początkujących

Z tego artykułu dowiesz się: Kiedy najlepiej zakładać trawnik. Od czego zacząć zakładanie trawnika. Jak wysiewać trawę. Jak pielęgnować trawnik po założeniu. Kiedy najlepiej zakładać trawnik? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zakładanie trawnika to jeden z...
Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Z tego artykułu dowiesz się: Dlaczego warto przesadzać rośliny doniczkowe Kiedy to robić Jak, krok po kroku, prawidłowo przesadzać rośliny doniczkowe Wiosenne przesadzanie roślin czas zacząć! Gdy tylko zauważamy, że...