Sundaville (inaczej dipladenia) na polskim rynku jest dostępna od około 10 lat. Popularność zyskała dzięki dużym, pięknym i licznym kwiatom oraz ślicznie kontrastującym z nimi błyszczącym liściom. Coraz częściej można ją spotkać na balkonach i tarasach. Jest rośliną pnącą, osiągającą wysokość do 3 metrów. Kwitnie od maja do października. W naszym klimacie najlepszym sposobem uprawy sundaville jest uprawa w doniczce.
Skąd pochodzi sundaville?
Naturalnie mondevilla (czyli sundaville) jest pnączem występującym w Ameryce Południowej. Porasta drzewa tropikalne. Sundaville, ze względu na swoją urodę, spodobała się pewnej japońskiej firmie, która wyhodowała szereg odmian zdolnych przetrwać w chłodniejszych klimatach.
Jak pielęgnować sundaville?
Dipladenia uwielbia przepuszczalne i wilgotne podłoża na słonecznych i zacisznych stanowiskach. Wymienione warunki przyczynią się do szybkiego wzrostu i bujnego kwitnienia. Systematyczne nawadnianie oraz nawożenie jest rzeczą konieczną, aby zachować roślinę w dobrej kondycji. Warto nawozić organicznie, żeby nie spalić sobie rośliny nadmiarem nawożenia mineralnego i żeby wzbogacać systematycznie jakość gleby w doniczce. Istotną rzeczą jest dobrze dobrana donica wraz z drenażem, należy pamiętać że sundaville nie lubi częstego przesadzania. Polecane nawożenie organiczne to nawóz BiOgardena do roślin ozdobnych dostępny w opakowaniach 3 i 8 kg w zależności od wielkości naszego tarasu/balkonu/ogrodu. Aby pięknie kwitła i miała energię do tworzenia nowych kwiatów, warto raz na tydzień podlać roślinę z dodatkiem nawozu BiOgardena Vital Plus, który jest bezpiecznym biostymulatorem. 1 butelka wystarczy nam na 90 litrów roztworu do podlewania i oczywiście możemy używać tego nawozu do wszystkich roślin kwitnących na naszym tarasie, aby zapewnić im siłę do pięknego kwitnienia.
Jak przechować dipladenię zimą?
Porą na schowanie rośliny do ciepłego i jasnego pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 15°C, są pierwsze jesienne przymrozki. Istotne jest to, że wcześniej podlewanie zmniejszamy do minimum. Nie wolno dopuścić do przelania ani przeschnięcia ziemi. Pod koniec lata warto też zrezygnować z nawożenia sundaville, które wbrew naturze nadal pobudzałoby roślinę do wzrostu.
Termin zakończenia zimowania rośliny
Pod koniec zimy można przeprowadzić cięcie. Przede wszystkim skracamy stare i uszkodzone pędy, nadając roślinie nowy kształt. Przeprowadzone skrócenie pędów będzie wpływało motywująco na wytwarzanie nowych pędów. Wiosna jest idealnym momentem na przesadzanie sundaville, pod warunkiem, że korzenie widocznie nie mieszczą się w starej donicy. Przesadzając sundaville warto zadbać, aby gleba była żyzna – warto użyć bezpiecznego organicznego nawozu BiOgardena, który nie tylko odżywia roślinę, ale właśnie użyźni glebę dzięki wysokiej zawartości materii organicznej i węgla organicznego. Porą na ponowne wyniesienie dipladenii na zewnątrz jest maj – kiedy bezpowrotnie miną wiosenne przymrozki.
Rozmnażanie Dipladenii
Wiosną należy uciąć zdrowe pędy wierzchołkowe o długości około 10 cm, użyć ukorzeniacz lub wspomóc ukorzenianie np. Nawozem BiOgardena Vital Plus. Przygotowane pędy należy włożyć do wilgotnej ziemi i przykryć folią, aby stworzyć optymalne warunki do wzrostu. Po około miesiącu, rośliny powinny się ukorzenić i być gotowe do przesadzenia do donicy.
Wymagania Sundaville
Pamiętaj o tym, że sundaville to roślina wrażliwa na zmianę miejsca. To dla niej czynnik stresujący, który powoduje opadanie liści. Nawożenie jest istotną kwestią w uprawie sundaville. Zalecamy zastosowanie nawozów BiOgardena, które dostarczą składniki pokarmowe potrzebne do długiego i bujnego kwitnienia oraz materię organiczną, dzięki czemu poprawią strukturę podłoża. Naturalne i bezpieczne nawozy BiOgardena w kontrolowany sposób uwalniają składniki pokarmowe, dostosowane do potrzeb rośliny.