Bez dwóch zdań dynia jest najbardziej charakterystycznym atrybutem jesieni. Od XV wieku zdobywa naszą przychylność, gdy dzięki wyprawom Kolumba trafiła na nasz kontynent. Sama roślina jest łatwa w uprawie, daje duże plony i ogromne owoce! Roślina dyni jest jednoroczna, uwielbia słońce i ciepłą glebę (w końcu pochodzi z Ameryki Środkowej). Pochodzi od niej nazwa całej rodziny dyniowatych, do której należą także ogórki, arbuzy, melony itp. Mimo, że jadalną częścią dyni jest owoc (z botanicznego punktu widzenia), my wykorzystujemy ją jako warzywo.
Jest kilka gatunków i odmian dyni. Dzięki temu dynie posiadają różny kształt, kolor, konsystencję, a co najważniejsze smak. Wszystkie te cechy są oczywiście uwarunkowane genetycznie, jednak ta odpowiedzialna za kolor jest dla nas szczególnie interesująca. Czemu?
Podobnie jak w przypadku marchwi kolor dyni jest uzależniony od zawartości beta-karotenu. Związek ten jest bardzo wartościowy dla naszego organizmu m.in. działa jako silny antyoksydant, poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz naszego wzroku.
Poza tym, kolor dyni jest po prostu ładny. Dzięki temu dynia może stanowić element dekoracyjny naszych domów, tarasów i talerzy ????
Roślina ta uwielbia słoneczne stanowiska z dostępem do dużych ilości wody (mają płytki system korzeniowy – utrudnia im to naturalne pobieranie wody). Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe -zwłaszcza w azot.
Wskazówka: Bardzo dobrze sprawdza się podłoże z kompostu, na który bezpośrednio wysiewamy nasiona, pamiętając o podlewaniu.
Bogaty skład dyni w witaminy (A, B, C i E), beta-karoten i minerały (wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, cynk, selen i mangan), pomaga dbać o nasze zdrowie:
Swoją popularność zawdzięczają różnorodności zastosowania związaną m.in. z rodzajem miąższu, jego smaku czy grubością skórki. Najczęstszymi odmianami spotykanymi w Polsce to: