W Polsce od kilku lat zwiększa się popularność tego warzywa. Doceniamy powoli jego smak oraz właściwości. Jarmuż zyskuje także coraz większą popularność wśród ogrodników ze względu na łatwość uprawy oraz walory estetyczne.
Jarmuż jest uważany za jedną z najbardziej gęsto odżywczych roślin spośród wszystkich dostępnych warzyw. Oznacza to, że w porównaniu do swojej masy, jarmuż zawiera ogromną ilość składników odżywczych, co czyni go niezwykle cennym dodatkiem do zdrowej diety. Jest określany jako “superfoods”
Jarmuż świetnie radzi sobie w naszym umiarkowanym klimacie. W Polsce jarmuż wytrzymuje nawet zimowanie w gruncie. Preferuje żyzne i przepuszczalne gleby. Jest odporny na niskie temperatury.
Dobrze wybrać dla niego stanowisko osłonięte od wiatru oraz średnio nasłonecznione czy nawet pólcieniste.
Zaczynamy od wysiewu nasion - można to zrobić wprost do gruntu wczesną wiosną lub późnym latem. Siejemy nasiona na głębokość 1-2 cm i zachowujemy odległości 30-45 cm między roślinami.
Uprawa z rozsady zaczyna się wysianiem nasion do doniczek od 15 maja do 15 czerwca. Sadzonki przenosimy do gruntu gdy osiągną około 10cm.
Jarmuż wymaga odpowiedniej wilgotności podłoża, szczególnie w okresach intensywnego rozwoju liści. Podlewana roślina odwdzięczy się.
Warto zadbać o usuwanie chwastów oraz nawożenie. Nawożenie przeprowadzamy co kilka tygodni najlepiej za pomocą nawozów organicznych. W pobliżu możemy posadzić koper ogrodowy lub nasturcję.
Zbiór jarmużu zaczyna się jesienią. Zaczynamy od zrywania dolnych liści a tym wyżej pozwalamy rosnąć. Zimą też możemy zbierać liście jarmużu - przemarznięte mają lepszy smak.
Jarmuż może być podatny na niektóre choroby grzybowe oraz ataki szkodników. Najczęściej występujące szkodniki to: bielinek kapustnik, mszyca kapuściana czy mączlik warzywny.
Gąsienice bielinka zjadają miąższ z liści pozostawiając tylko grubsze nerwy. Mszyca kapuściana wysysa soki co skutkuje zwijaniem oraz deformacją liści. Mączlik warzywny odżywia się sokiem pobieranym z liści i wydala lepką substancję.
Na mączlika skutecznie zadziała preparat na bazie okrzemków, który wysuszy insekta, ale nie będzie szkodliwy dla człowieka.
Regularne obserwowanie roślin i odpowiednie środki ochrony roślin mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu tych problemów.
Obecnie jarmuż występuje w wielu ciekawych odmianach i kolorach – od fioletowego przez zielony do brązowego. Może być przez nas konsumowany, ale również można nim uzupełnić rabaty kwiatowe. Jego majestatyczne liście świetnie kontrastują na tle roślin ozdobnych.