Węgiel organiczny - dlaczego jest ważny dla roślin

 


Gdy mowa o nawozach, wszyscy ekscytują się zawartością azotu, czyli N. A mało kto zwraca uwagę na węgiel organiczny, czyli C. Tymczasem to właśnie C a nie N jest podstawą życia na ziemi! 

Węgiel organiczny jest kluczowy dla zapewnienia zdrowego wzrostu i rozwoju roślin. Jego wpływ na glebę oraz korzyści, jakie zapewnia roślinom, są niezaprzeczalne. W jaki sposób węgiel organiczny wpływa na glebę oraz jak rośliny korzystają z jego obecności? 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest węgiel organiczny i jaka jest jego rola w odżywianiu roślin
  • jak rośliny wykorzystują węgiel organiczny
  • jak węgiel organiczny wpływa na glebę

Czym jest węgiel organiczny?

Węgiel organiczny jest kluczowym składnikiem zdrowej gleby. Gromadzi się on w postaci substancji organicznej, takich jak resztki roślinne, obumarłe organizmy czy nawet odchody zwierząt.

Głównym procesem, który zachodzi w obecności węgla organicznego, jest humifikacja. Polega ona na przekształcaniu materii organicznej w substancje stabilne, bogate w węgiel, takie jak humus.

Jak rośliny wykorzystują węgiel organiczny

Obecność węgla organicznego reguluje pH gleby, co jest kluczowe dla dostępności składników odżywczych dla roślin.

Węgiel organiczny poprawia strukturę gleby co ułatwia przepływ powietrza i wody, a także korzenie roślin mogą swobodnie rosnąć. Rośliny są odporniejsze na suszę czy wahania temperatur.

Węgiel organiczny sprzyja lepszemu pobieraniu pierwiastków N, P i K. W glebie zasobnej w węgiel organiczny rośliny lepiej rosną i są odżywione.

Jak węgiel organiczny wpływa na glebę?

  • Poprawia strukturę gleby Węgiel organiczny poprawia przepuszczalność gleby i stwarza dobre warunki rozwoju dla korzeni.
  • Zwiększa zawartość składników odżywczych Materia organiczna jest bogatym źródłem składników odżywczych pobieranych później przez rośliny.
  • Zapewnia stabilność gleby Węgiel organiczny poprawia stabilność strukturalną gleby, co ogranicza erozję gleby i utratę składników odżywczych. Działa jak gąbka.
  • Ułatwia retencję wody  Dzięki lepszej strukturze i zdolności do retencji wody, gleba z węglem organicznym zapewnia optymalne warunki rozwoju roślin.
  • Zwiększa bioróżnorodność Węgiel organiczny stanowi źródło energii dla różnorodnych mikroorganizmów glebowych, które przyczyniają się do rozkładu materii organicznej i mineralizacji składników odżywczych.

Węgiel organiczny ma ogromne znaczenie w utrzymaniu żyzności i jakości gleby. Dbanie o jakość gleby daje długotrwałe korzyści.

Korzyści dla środowiska

Stosowanie nawozów organicznych opartych na węglu organicznym przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w ogrodzie.

Dostarczanie naturalnych substancji odżywczych pobudza aktywność organizmów glebowych, te przyczyniają się do utrzymania zdrowego ekosystemu w glebie, co z kolei sprzyja zdrowiu roślin i redukcji potrzeby stosowania pestycydów. Mikroorganizmy kontrolują szkodniki i choroby roślin.

Węgiel organiczny jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Nawozy na bazie węgla organicznego nie zawierają substancji chemicznych i można je stosować w przydomowych ogrodach.

Nawozy organiczne przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów organicznych trafiających na składowiska śmieci, a także zmniejszają potrzebę wykorzystywania sztucznych nawozów, co korzystnie wpływa na środowisko.

 

Korzyści płynące z obecności węgla organicznego dla roślin są liczne, od poprawy wzrostu i odporności na stres po lepsze pobieranie składników odżywczych.

Nawozy BiOgardena zawierają aż do 40% węgla organicznego, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą odpowiedzialnie działać w swoich ogrodach.

Polecane do ogrodu

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...

Przydatna wiedza

 Jak wybrać właściwy nawóz?

Jak wybrać właściwy nawóz?

Wszyscy marzymy o pięknych, zdrowych roślinach, które przynoszą obfity plon i atrakcyjnie kwitną. Dlatego co roku nawozimy nasz ogród różnymi nawozami, wierząc, że dzięki temu osiągniemy wspaniałe rezultaty. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie z konsekwencji stosowania danych...
Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Nawożenie organiczne – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są typy nawożenia Czym jest nawożenie organiczne Czym są są gotowe nawozy organiczne Jakie są wady nawożenia mineralnego - "chemicznego" Każdy, kto ma ogród zetknął się na pewno z tematem nawożenia roślin....
Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Mikroorganizmy glebowe – rola w środowisku glebowym

Z tego artykułu dowiesz się:  jaka jest rola mikroorganizmów glebowych? co wpływa na ilość "organiki" w glebie? jak można zadbać o glebę w swoim ogrodzie?    Rola mikroorganizmów glebowych Mikroorganizmy glebowe są bardzo ważne, ale powszechny jest brak wiedzy...