Przygotowanie ogrodu do sezonu – krótki poradnik dla początkującego ogrodnika!
Słońce roztapia ostatnie płatki śniegu, bociany odliczają czas do powrotu, czyli nadszedł czas na przygotowanie ogrodu do sezonu. Pierwsze cieplejsze dni to idealny moment na posprzątanie ogrodu przed nowym sezonem.
Przedstawiamy krótką listę prac, które należy wykonać na dobry początek.
Sprzątanie liści – jeśli nie zgrabiliśmy wszystkich liści przed zimą, powinna być to pierwsza czynność na wiosnę. Zalegające liście nie tylko szpecą, ale też niszczą trawnik a także mogą przyczynić się do chorób grzybowych.
Warstwa liści tworzy naturalną izolacje, która ogranicza dostęp roślin do powietrza powietrza i uniemożliwia kontakt rośliny ze słońcem. Gdy przyroda budzi się do życia, powinna mieć możliwość jak najlepszego startu.
Odkrywanie roślin – kiedy temperatura wzrasta powyżej 10 st. C należy odkryć rośliny, które zostały zabezpieczone na zimę. Należy jednak pamiętać, że szczególnie wrażliwe gatunki mogą wymagać okrywania w okresie wiosennych przymrozków.
Podobnie jak w przypadku sprzątania liści, roślinę należy odkryć, aby miała dostęp do słońca i powietrza:)
Przycinanie – wczesną wiosna to dobry czas na przycinanie roślin, ponieważ roślina dopiero się „budzi” jest silna i zregenerowana po zimie. Zabieg należy przeprowadzić w suchy dzień, aby zmniejszyć ryzyko dostania się patogenów w utworzone rany roślin.
Cięcie jest wskazanym zabiegiem, ponieważ stymuluje roślinę do wzrostu. Dodatkowo podczas tego zabiegu, mamy jedyną możliwość ukształtowania rośliny:).
Do roślin ozdobnych, które można ciąć wiosną należą m.in.: róże, hortensje bukietowe i drzewiaste, tawuły, lawendy, budleje, rośliny kształtowane, byliny, których części nadziemne obumarły.
Wśród krzewów i drzew owocowych: jabłonie, grusze, maliny, borówki amerykańskie, porzeczki, agrest itp.
Wysiew, sadzenie – początek wiosny to czas wysiewu nasion, a także rozmnażania bylin poprzez podział karp. Mamy nadzieję, że rozsady zostały wcześniej wysiane i czekają na przeniesienie do ogrodu, jeśli nie to ostatni dzwonek na wysiew pomidorów, papryki i wielu innych roślinnych.
Nawożenie – czas zasilić nasz ogród. Rośliny budząc się do życia korzystają z zapasów zgromadzonych w częściach podziemnych. Szybko jednak zaczną potrzebować nowych składników pokarmowych, aby móc się rozwijać. Szukając właściwego nawozu, warto zastanowić się nad jego właściwościami oraz nad tym, żeby dostarczył roślinie niezbędnych składników odżywczych w naturalny sposób.
Dobry wybór nawozu może dać nam, nie tylko zasilone rośliny, ale także użyźnioną glebę – najlepsze rozwiązanie to BiOgardena