Łąka kwietna – dlaczego warto ją założyć ?

 

Łąka kwietna kojarzy się z „dawnymi czasami”, wakacjami u dziadków, z beztroską i dzieciństwem. Łąki pełne kolorowych kwiatów to widok cieszący nasze oczy, szczególnie, że wielu z nas na co dzień widzi przeważnie miejską betonową scenerię. Łąka kwietna to dobra odskocznia do natury – dlaczego warto ją założyć nawet w ciasnej miejskiej przestrzeni? Dowiedz się, dlaczego warto pomyśleć nad założeniem łąki kwietnej.

Z tego artykułu dowiesz się: 

 • jakie są korzyści z założenia łąki kwietnej
 • dlaczego warto ją założyć 
 • jak założyć łąkę kwietną 

 

Łąka kwietna to miejsce pełne kwiatów, zapachu i mnóstwa kolorów  a także znakomite schronienie dla dzikich pszczół i innych pożytecznych owadów.

Założenie łąki kwietnej w ogrodzie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wygospodarować kawałek trawnika w otwartym, nasłonecznionym miejscu i wysiać nasiona. Mini-łąka, bogata w kwiaty zapewnia osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody.

Utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie tradycyjnego trawnika, a taka ozdoba przełamuje monotonię zielonej murawy i dodaje życia ogródkowi. Dodaje energii kolorów, ale również bioróżnorodności i  dźwięków – bzyczenia owadów przez całe lato.

Jaki korzyści daje nam łąka kwietna i dlaczego warto ją założyć

Nakład pracy przy zakładaniu łąki kwiatowej jest bardzo mały, ale efekt wizualny naprawdę robi wrażenie.  Na jednej łące można spotkać ok 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku.

Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są bardziej odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik i przechować ją dłużej w glebie.

Dodatkowa pielęgnacja łąki kwietnej:

 • Podlewanie – zaleca się dopiero w warunkach bardzo dużej suszy.
 • Koszenie – zazwyczaj łąkę należy kosić raz w sezonie. Najlepszym momentem jest czas, kiedy kwiaty przekwitną i wytworzą nasiona. Każda mieszanka ma swój optymalny moment koszenia, nie bójmy się, że „stracimy wszystkie kwiaty” – przyroda radzi sobie świetnie, niebawem po koszeniu pojawią się nowe kwiatki!
 • Wyrywanie chwastów – jeśli nad łąką zaczyna dominować jakaś niepożądana roślina – możemy ją wyrwać. Ale pamiętajmy, ze wiele roślin ruderalnych zwanych potocznie „chwastami” wygląda atrakcyjnie i stanowi cenne źródło pokarmu dla owadów. Nawet zwykły oset może wyglądać ozdobnie – dajmy przyrodzie szansę porządzić się samodzielnie :)
 • Nawożenie – łąkę kwietną możemy nawozić, ale tylko z mieszanki jednorocznej. Rośliny będą piękniejsze i łąka bardziej kolorowa. Nie należy nawozić chemicznie, ponieważ łąka kwietna to naturalne rozwiązania i życie owadów i innych stworzeń może być zagrożone. Nawożenie mineralne może nawet zniszczyć łąkę i zagłuszyć kiełkujące rośliny.  Nawożąc organicznie użyźnimy glebę i wzbogacamy ją o materię organiczną. Odżywiamy również mikroorganizmy glebowe, co w dłuższym okresie poprawi żyzność naszej gleby. Poza tym  – dzięki nawożeniu organicznemu, nie narażamy owadów, żuczków, mrówek ani pszczół, które zamieszkują na naszej łące.

Łąka kwietna – jak założyć ?

 • łąkę kwietną wysiewamy w miejscu pozbawionym roślinności i na terenie odchwaszczonym (ręcznie, nie chemicznie)
 • gleba – przed wysianiem łąki kwietnej należy intensywnie przegrabić i rozdrobnić ziemię, żeby nasiona miały szansę wykiełkować
 • sianie – można łąkę kwietną siać ręcznie lub siewnikiem
 • podlanie – po wysianiu nasiona należy dobrze ubić lub przysypać warstwą ziemi ogrodniczej, aby uniknąć wydziobania przez ptaki, wypłukania przez deszcze. Następnie należy podlać wysianą łąkę.

Łąki kwietne w miastach

Zakładając łąki kwietnie w miastach, czy miasteczkach zmieniamy jakość życia mieszkańców. Dlaczego ?

 • łąki kwiatowe pomagają ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu – filtrują powietrze, obniżają temperaturę,  poprawiają retencję wód opadowych – dzięki łące kwietnej woda deszczowa nie spłynie tak szybko do kanalizacji, zmniejsza się też ryzyko lokalnych podtopień i „powodzi natychmiastowych”
 • zasiane między ruchliwymi ulicami pełnią funkcję antysmogową, ozdobną i urozmaicają krajobraz
 • łąki pełne kwiatów są tańsze w utrzymaniu niż trawnik i biologicznie o wiele bardziej różnorodne
 • nie wymagają tak częstej pielęgnacji i dużej ilości wody, jak trawniki
 • łąka kwietna stanowi schronienie dla wielu zwierząt żyjących w mieście, przyciąga motyle, pszczoły, ptaki
 • założenie łąki kwietnej jest jednym z łatwych sposobów wspierania bioróżnorodności
Łąki w miastach stają się coraz bardziej popularne. Rośliny rosnące na łąkach są nawet 10 razy wyższe niż trawnik, przez co lepiej wyłapują pyły tworzące smog. a także obniżają temperaturę powietrza. „Kolorują miasta”, dzięki temu możemy być bliżej natury i podziwiać jej piękno każdego dnia.

Gotowe mieszanki łąki kwietnej możecie zakupić  tutaj : https://www.lakikwietne.pl/ :)

Polecane do ogrodu

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...

Przydatna wiedza

Trawy ozdobne i ich pielęgnacja

Trawy ozdobne i ich pielęgnacja

Z tego artykułu dowiesz się:  Jakie są najpopularniejsze trawy ozdobne  Jakie są wymagania traw ozdobnych Jak pielęgnować trawy ozdobne Najpopularniejsze trawy ozdobne i ich wymagania Kostrzewa sina Festuca glauca – dorastająca do 25 cm trawa o przeważnie szaro-niebieskich,...
Warzywa z własnej uprawy – od czego zacząć?

Warzywa z własnej uprawy – od czego zacząć?

Z tego artykułu dowiesz się: jak zacząć uprawę własnych warzyw jakie warzywa wybrać na początek jak zaplanować ogród warzywny Dlaczego warto uprawiać własne warzywa? Własne warzywa są zdrowsze oraz lepszej jakości niż te uprawiane na masową skalę. Dla osób, które...
Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...