Warzywa z własnej uprawy – od czego zacząć?

 

Warzywa z własnej uprawy to dobry sposób na zdrowe i świeże warzywa, które mamy pod ręką oraz satysfakcjonujące hobby. To także dobry sposób na przybliżenie się do natury oraz możliwość decydowania co ląduje na naszym talerzu. Można je uprawiać w swoim ogrodzie, przydomowej szklarni, ale również na balkonie. Jak osiągnąć sukces w uprawie warzyw oraz jakie gatunki wybrać na początek?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć uprawę własnych warzyw
  • jakie warzywa wybrać na początek
  • jak zaplanować ogród warzywny


Dlaczego warto uprawiać własne warzywa?

Własne warzywa są zdrowsze oraz lepszej jakości niż te uprawiane na masową skalę. Dla osób, które cenią sobie walory smakowe oraz jakość spożywanego jedzenia są szczególnie atrakcyjnym wyborem. Warto wspomnieć, że uprawiane przez nas warzywa nie będą zawierały pestycydów czy substancji chemicznych do ochrony roślin.

Wyhodowane przez nas warzywa mogą także pomóc w oszczędzaniu. Nasiona czy sadzonki warzyw nie wymagają dużych nakładów pieniędzy. Do amatorskiej uprawy nie potrzebujemy także drogich narzędzi. A uzyskany plon może nas pozytywnie zaskoczyć!

Dzięki uprawie warzyw w ogrodzie dbamy o ekologię oraz wspieramy różnorodność w naszym jadłospisie. To dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i odpoczynek, podczas którego możemy przebywać na świeżym powietrzu.

Obserwowanie wzrostu roślin, pielęgnowanie ich i zbieranie plonów przynosi satysfakcję oraz uspokaja.

Jak zaplanować miejsce pod ogród warzywny?

Aby zapewnić dobre warunki dla rozwoju roślin warto wybrać dla nich dobrze nasłonecznione miejsce - szczególnie że większość warzyw potrzebuje około 6 – 8 h słońca dziennie. Jeżeli planujesz ogród warzywny na małej przestrzeni warto uprawiać rośliny w pojemnikach lub podniesionych grządkach.

Gleba to podstawa zdrowego i bujnego plonu. Powinna być żyzna i przepuszczalna. Przed sadzeniem warto przekopać ziemię w celu napowietrzenia lub dodania ziemi czy kompostu. Ten zabieg polepszy strukturę gleby oraz wzbogaci ją w składniki odżywcze.

Jakie warzywa wybrać?

Najlepszym wyborem na początek będą warzywa popularne i łatwe w uprawie. Dobrym wyborem będą pomidory, sałata, fasola, szpinak czy marchew.

Wiele warzyw szybko rośnie i na ich miejsce wkrótce można posadzić nowe. Jeżeli o ogrodzie jest więcej miejsca warto zasadzić jarmuż, cukinię czy kabaczka.

Do ogrodu warto dodać zioła - są świetnym dodatkiem do sałatek, dań obiadowych, a także mogą pełnić rolę ochronną przed szkodnikami czy odstraszająca komary!

Pielęgnacja warzyw w ogrodzie

Warzywa szczególnie potrzebują regularnego, równomiernego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Rośliny muszą mieć dostateczną ilość wody do wytworzenia soczystych owoców.

Aby zminimalizować ryzyko chorób grzybowych unikaj polewania liści. Najlepiej podlewać warzywa wcześnie rano, co pozwala roślinom wchłonąć wodę przed upalnym dniem. Podlewanie w pełnym słońcu może spowodować poparzenia liści.

Kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym dla warzyw jest nawożenie. Jest niezbędne do wytworzenia soczystych owoców i zdrowych liści. Nawożenie organiczne zapewni naszym roślinom niezbędne składniki pokarmowe oraz poprawi strukturę gleby.

Lepsza struktura gleby poprawia zatrzymywanie wody a dzięki temu nie musimy podlewać roślin tak często.

Nawozy organiczne BiOgardena są przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Uwalniają składniki odżywcze stopniowo, co poprawia rozwój korzeni oraz rozkrzewianie się zgodnie z rytmem pogodowym.

Szkodniki

Warzywa są smacznym pokarmem dla nas ale również szkodników. Ich obecność warto regularnie sprawdzać i reagować na niepokojące objawy takie jak zasychanie liści czy osłabiony wzrost. Szkodniki często zauważymy gołym okiem a wykryte szybko mogą być wyeliminowane bez użycia chemikaliów.

Kiedy najlepiej zbierać warzywa?

Najlepszy smak jest też wynikiem odpowiedniej pory zbioru. Pomidory zbieramy, kiedy są już czerwone, a marchew dopiero gdy jej korzeń jest odpowiedniej wielkości. Przy zbiorze ogórków nie warto czekać, aż staną się duże i blade. Każde warzywo ma inny czas zbioru.

Zebrane przez nas warzywa najlepiej spożywać od razu. Warzywa liściaste min. sałatę, szpinak czy rukolę można przechowywać krótko w lodówce, aby zachowały świeżość. Warzywa korzeniowe, takie jak marchew i buraki, można przechowywać w chłodnym, wilgotnym miejscu przez kilka miesięcy.

Nawożenie warzyw 

Własna uprawa warzyw jest stosunkowo łatwa oraz daje wiele korzyści dla zdrowia! To świetny sposób na zdrowsze jedzenie dobrej jakości. Zadbaj o planowanie, wybierz odpowiednie warzywa oraz regularnie ich doglądaj. Ważne, aby zadbać o nawożenie organiczne i dostarczyć im niezbędnych składników odżywczych.

Nawozy BiOgardena przeznaczone do warzyw i owoców dostarczą składników niezbędnych dla roślin warzywnych, poprawią kwitnienie oraz plonowanie. Dzięki zawartości materii organicznej trwale poprawiają jakość gleby oraz dokarmiają pożyteczne organizmy glebowe. 

Nawóz organiczny BiOgardena zawiera w swoim składzie azot organiczny, który wspiera zrównoważony wzrost i rozwój roślin.

Polecane do ogrodu

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 3kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 8kg

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 8kg

Zestaw regeneracyjny do owoców, warzyw i roślin ozdobnych składa się z:  8 kg organicznego nawozu do owoców, warzyw i roślin ozdobnych  ...

Przydatna wiedza

Pomidory koktajlowe – jak je uprawiać?

Pomidory koktajlowe – jak je uprawiać?

Na naszym balkonie rosną rożne rośliny. Dzisiaj prezentujemy pomidory koktajlowe, które niedługo będą ze smakiem zajadane przez zespół BiOgardeny. Z tego artykułu dowiesz się: jak nawozić pomidory koktajlowe jakie są najczęstsze choroby pomidora jakie szkodniki atakują...
Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Dlaczego nawożenie organiczne jest lepsze dla roślin?

Nawożenie organiczne – z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są typy nawożenia Czym jest nawożenie organiczne Czym są są gotowe nawozy organiczne Jakie są wady nawożenia mineralnego - "chemicznego" Każdy, kto ma ogród zetknął się na pewno z tematem nawożenia roślin....
Nawożenie kwiatów balkonowych

Nawożenie kwiatów balkonowych

Z tego artykułu dowiesz się: Jaki nawóz wybrać dla roślin balkonowych Jak uzyskać najlepsze efekty nawożenia Jak stosować nawozy BiOgardena do kwiatów balkonowych Jak nawozić kwitnące rośliny balkonowe? Warto wiedzieć, że dla rośliny na balkonie – całym światem jest...