Podlewanie - jak robić to skutecznie?

 

Podlewanie roślin to niezbędny element pielęgnacji ogrodu, który często wymaga uwagi i zrozumienia potrzeb naszych roślin. Właściwe nawadnianie jest ważne, niezależnie od tego czy masz piękny trawnik czy ogród pełen kwitnących kwiatów.  

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak często podlewać trawnik

  • jak podlewać rośliny ozdobne

  • czym podlewać rośliny

Podstawowe zasady podlewania trawnika 

Jak często podlewać trawnik? 

Regularność podlewania jest kluczowa dla utrzymania zdrowego trawnika. Trawnik potrzebuje wody zwłaszcza podczas upalnych miesięcy.

Im większa temperatura tym więcej wody odparowuje z powierzchni roślin i gleby. W upalnych okresach może być konieczne codzienne podlewanie natomiast kiedy jest chłodniej raz na kilka dni 

Potrzeby podlewania zależą także od rodzaju gleby - jeżeli gleba jest ciężka i gliniasta zatrzymuje więcej wody, natomiast gleba piaszczysta i lekka zatrzyma mniej wilgoci.   

Trawnik w cieniu będzie potrzebował mniej wody niż ten na który cały dzień padają promienie słoneczne.  

Odpowiednia pora dnia do podlewania 

Najlepszym czasem na podlewanie trawnika jest wcześnie rano, gdy temperatura jest niższa i woda ma szansę wsiąknąć w glebę. Unikaj podlewania w pełnym słońcu - zroszone rośliny łatwo się poparzą przez promienie słoneczne. 

Wieczorne podlewanie będzie mniej skuteczne, ponieważ ziemia jest nagrzana i część wody odparuje. Może także zwiększać ryzyko chorób grzybowych.  

Jaką ilością wody podlewać trawnik?  

Płytkie i krótkie podlewanie nie dostarczy wody do korzeni a jedynie zrosi trawę nad ziemią. Aby trawa skorzystała na podlewaniu, woda musi dotrzeć do systemu korzeniowego.  

Wchłonięcie wody przez korzenie wymaga czasu dlatego korzystne jest zastosowanie zraszaczy, które stopniowo nasączają glebę a rośliny mogą ją pobrać. Głębokie nawodnienie promuje rozwój silnego systemu korzeniowego, co sprawia, że trawa jest bardziej odporna na susze. 

Unikaj przelewania!  

Nadmierne zalewanie przesuszonej trawy czy zwiędnięte rośliny należy podlać, ale nie przelać. Przelewanie wodą może powodować gnicie korzeni i zamieranie roślin.  

Podlewanie roślin w ogrodzie 

Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia roślin. Trzeba przy tym zwracać uwagę na stanowisko, jeżeli nasze rośliny rosną w pełnym słońcu, będą potrzebowały więcej wody. 

Każda roślina ma inne potrzeby i wymagania co do wilgotności. Rośliny w doniczkach będą wrażliwsze na wysychanie. Im większa donica tym więcej wilgoci utrzymuje.  

Niektóre rośliny lubią wilgotną glebę, podczas gdy inne preferują suchsze warunki. Ważne jest, aby poznać potrzeby swoich roślin i dostosować do nich podlewanie. 

Staraj się kierować strumień wody na ziemię, nie na liście i kwiaty roślin - mogłoby to skutkować rozwojem chorób grzybowych.

Konewka, zraszacz czy system nawadniający? 

Konewka sprawdzi się w przypadku kilku roślin ogrodowych o małych potrzebach wodnych.

Trawnik skorzysta na zastosowaniu zraszacza – równomiernie rozprowadzona woda spokojnie dotrze w głąb korzeni.  

Podlewanie trawnika wężem ogrodowym nie rozprowadzi jednakowo wody na całym trawniku, mogą powstać plamy lub miejsca z wyżej i niżej wyrośniętą trawą. Takie efekty podlewania będzie widać po zastosowaniu nawozu i podlaniu trawnika.  

System nawadniający może być niezbędny, gdy nasza gleba jest przepuszczalna i szybko wysycha. Jeżeli nasz ogród jest sporej wielkości a my nie mamy czasu na podlewanie warto rozważyć jego zainstalowanie.

Systemy kroplujące często wykorzystuje się przy podlewaniu tui posadzonych wzdłuż ogrodzenia. To rozwiązanie zapewnia równomierne podlewanie, a nowoczesne systemy nawadniania można uruchamiać zdalnie.

Systemy kroplujące lub zraszacze dostarczą wodę oszczędzając jednocześnie nasz czas. To dobry wybór dla osób zapracowanych, ale również korzystna opcja dla roślin. Podlewanie jest równomierne i skutecznie nawadnia glebę.  

Skutecznie podlewaj swój ogród  

Pamiętaj o regularnym podlewaniu trawnika i roślin ozdobnych, dostosowując ilość wody do warunków pogodowych i indywidualnych potrzeb roślin. Dbaj o glebę, im więcej materii organicznej tym więcej wody zatrzyma się w sąsiedztwie korzeni. Wybieraj odpowiednią porę dnia do podlewania a rośliny i środowisko na tym skorzystają.  

 

Polecane do ogrodu

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...

Przydatna wiedza

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...
 Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Organiczne nawożenie trawnika – dlaczego warto?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jaki nawóz wybrać do trawnika? Które nawozy lepiej działają na glebę? Czy nawożenie organiczne jest bardziej naturalne od mineralnego? Jak wybrać najlepszy nawóz do trawnika? Jakie nawożenie jest bezpieczne dla zwierząt i dzieci w...
Akcja: regeneracja! Trawnik w czasie upałów.

Akcja: regeneracja! Trawnik w czasie upałów.

Zły stan trawnika podczas upałów – z tego artykułu dowiesz się m.in.: W jaki sposób nawozić trawnik w okresie letnim, Jakie zabiegi wykonać, by zregenerować spalony trawnik, Czym nawozić trawę, by szybko i efektywnie się...