Nawozy mineralne

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym są nawozy mineralne
  • jakie są rodzaje nawozów mineralnych
  • jakie są alternatywy dla nawozów sztucznych

Czym są nawozy mineralne

Nawozy mineralne zwane też nawozami sztucznymi są powszechnie wykorzystywane w ogrodnictwie, zarówno w przypadku upraw amatorskich, jak i profesjonalnych. Wybór nawozów tego typu na rynku jest duży i cały czas rośnie.

Co zamiast chemii?

Chcąc uniknąć kłopotów wiążących się ze stosowaniem nawozów sztucznych, w tym zanieczyszczenie środowiska i ich szkodliwość dla ludzi, warto używać nawozy ekologiczne takie jak BiOgardena.

Nawozy BiOgardena to produkty o porównywalnej skuteczności, zawartości składników pokarmowych, jednak bezpieczne w stosowaniu, a dodatkowo poprawiające strukturę gleby i jej żyzność. Stosując nawozy BiOgardena, redukuje się ryzyko przypalenia roślin! 

Jakie są rodzaje nawozów mineralnych

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje nawozów mineralnych, a ich podstawowy podział dotyczy składu.

Wyróżnia się nawozy jednoskładnikowe przeznaczone do dostarczania określonego składnika pokarmowego i nawozy wieloskładnikowe (kompleksowe), stosowane zwykle do zasilania wybranych grup roślin o podobnych potrzebach pokarmowych. Zalicza się do nich m.in. nawozy do warzyw, nawozy do iglaków, roślin kwasolubnych czy nawozy do roślin kwitnących.

Kolejny podział opiera się na właściwościach fizycznych preparatów. Na tej podstawie wyróżnia się nawozy płynne, rozpuszczalne w wodzie oraz nawozy granulowane do stosowania posypowego. Niekiedy nawozy dzieli się także według zawartości najważniejszych makro i mikroelementów. Wówczas wyróżnia się nawozy azotowe, fosforowe, potasowe, magnezowe czy wapniowe.

Przed zastosowaniem określonego nawozu mineralnego warto zapoznać się z zapotrzebowaniem nawozowym danej rośliny. Dobrze jest też przeprowadzić analizę zasobności gleby oddając jej próbkę do placówki zajmującej się takimi analizami.

Nawozy mineralne wapniowe, magnezowe i fosforowe stosuje się przedsiewnie, jeszcze przed posadzeniem roślin. Pobierane są one przez system korzeniowy z gleby. Nie przemieszczają się przy tym szybko.

Nawozy azotowe i potasowe stosować można przedsiewnie lub później w czasie okresu wegetacyjnego.

Korzystając z nawozów typu sypkiego po rozsypaniu należy wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. W przypadku zasilania nawozami płynnymi warto po dokonanym zabiegu podlać rośliny, aby przyspieszyć proces przenikania składników pokarmowych w głąb gleby.

Czasem zaleca się też ich wcześniejsze rozcieńczenie z wodą. Zawsze przy tym należy stosować się do wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu.

Przedawkowanie nawozu może mieć przykre skutki np. powodować zasolenie gleby bądź zniszczenie roślin.

Polecane do ogrodu

Nawóz Uniwersalny Professional NPK, 25kg

Nawóz Uniwersalny Professional NPK, 25kg

Nawóz Professional NPK, 25kg jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych, nowych nasadzeń, rozsad. Nawóz jest odpowiedni do...
Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

Nawóz do roślin iglastych i kwasolubnych 1x na sezon 8kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin iglastych i kwasolubnych jest przeznaczony do nawożenia roślin preferujących niskie pH gleby, np. tui, ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...

Przydatna wiedza

Nawozy mineralne vs organiczne – czym się rożnią?

Nawozy mineralne vs organiczne – czym się rożnią?

Z tego artykułu dowiesz się: Jaki nawóz wybrać Jak działają nawozy organiczne Jak działają nawozy mineralne Jaki nawóz wybrać Nawozy mają ogromny wpływ na jakość i zdrowie roślin. Stosowanie nawozu wpływa mocno na rośliny, ale także na środowisko. Jeżeli zależy nam...
Bezpieczny ogród – czym się charakteryzuje?

Bezpieczny ogród – czym się charakteryzuje?

Z tego artykułu dowiesz się: jaki wpływ mają nawozy na bezpieczeństwo w ogrodzie dlaczego warto dbać o pożyteczne mikroorganizmy jakie nawozy wybrać, żeby ogród był wolny od chemii Bezpieczny ogród – czy Twój też taki jest? Większość sztucznych nawozów i...
Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Dowiedz się, na czym polega Lepszy Program Nawożenia i jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na nawożeniu swojego trawnika!