Wiosna w Polsce szaleje. Razem z nią ogrody znowu zrobiły się kolorowe, a w przydomowych ogródkach urosną ulubione warzywa i owoce.
Świetną alternatywą dla nawozów przygotowanych własnoręcznie są nawozy BiOgardena, które działając bezpiecznie dla środowiska, ludzi i zwierząt, skutecznie nawożą i użyźniają glebę. Dostarczają roślinom składniki pokarmowe przez cały okres wegetacyjny, a materia organiczna w nich zawarta wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów, które wpływają na polepszenie struktury gleby.
Przygotowując się do sezonu, należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego nawozu. Co prawda w sklepach półki aż uginają się od innowacyjnych, choć często pełnych chemii, produktów. Nie każdemu podoba się stosowanie ich na roślinach, zwłaszcza warzywach i owocach. Wówczas alternatywą może być nawóz naturalny.
Wraz z popularyzowaniem zasad ekologicznego życia, wzrasta również świadomość, jak duży wpływ na zdrowie ma stosowanie możliwie najbardziej naturalnych produktów. Także, a może przede wszystkim w ogrodnictwie.
Owoce uprawiane w ogrodzie, jedzone są nie tylko przez nas, ale i nasze dzieci, warto zadbać o ich zdrowie, stosując naturalny nawóz.
Tym bardziej, że z jego pomocą można nie tylko odżywić rośliny, ale również poprawić stan gleby, co przełoży się na plony w przyszłości. Poza tym, niektóre nawozy, jak chociażby ten wykonany z pokrzyw, działa również odstraszająco na pasożyty niszczące uprawę.
Wielu ogrodników, mających na sercu ekologię oraz własne zdrowie, dziwi się dlaczego nawóz naturalny wciąż nie jest stosowany powszechnie. Owszem, jego przygotowanie zajmuje nieco czasu, trzeba też znaleźć jakieś możliwie ustronne miejsce w ogrodzie, aby nie narażać się na wyjątkowo nieprzyjemny zapach.
Jednak poza dolaniem wody oraz ewentualnym wymieszaniem, nie wymaga on uwagi ze strony właściciela ogrodu.
Bardzo popularnymi nawozami są te wykonane z nawozu kurzego, można je kupić w sklepie ogrodniczym. Podobnie zresztą jak nawóz humusowy, który wystarczy wymieszać z wodą i jest gotowy do użycia. Nie trzeba czekać na przefermentowanie.
Wspominano już o zaletach nawozu z pokrzyw. Pod względem przygotowania wymaga on, tak jak nawóz kurzy, czasu około kilkunastu dni na fermentację. Zdaniem wielu ogrodników warto jednak wykazać się cierpliwością, ponieważ taki pokrzywowy nawóz wzmacnia ziemię oraz rośliny.