Przychodzi zima, a wraz z nią pytanie czy powinniśmy dokarmiać zwierzęta. W naszych ogrodach można spotkać różnych mieszkańców, którzy na stałe zamieszkali w naszym otoczeniu. Pomoc, jaką jest dokarmianie ptaków w najmniej przyjaznej porze roku, jest powszechnie stosowana i jak najbardziej potrzebna. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych warunkach, żeby dokarmianie zwierząt zimą nie okazało się złym pomysłem.
Ptaki, mimo życia w naszym otoczeniu, to stale dzikie zwierzęta z wrodzonym instynktem. Dopóki nie pojawi się śnieg i ujemna temperatura, zwierzęta nie potrzebują naszej pomocy. Gdy warunki pogodowe ulegną pogorszeniu, a dostęp do pokarmu będzie utrudniony, możemy rozpocząć „misję ratunkową”.
Popularnymi gośćmi w naszych ogrodach są: sikory, mazurki, kosy, gawrony, dzięcioły i kwiczoły. Wszystko zależy od roślin, które rosną w waszym otoczeniu.
Im większe zróżnicowanie drzew, krzewów tym większa różnorodność ptaków
Istotnym problemem przy tego typu pomocach jest systematyczność. Gdy postanowimy raz pomóc naszym małym mieszkańcom ogrodu, powinniśmy tą pomoc kontynuować przez całą zimę. Zwierzęta podobnie jak my, przyzwyczajają się do stałego dostępu do pokarmu.
Gdy rozpoczniemy proces pomocy, bądźmy konsekwentni. Istotnym problemem są porcje wydawanego pokarmu, powinniśmy dostarczyć tyle świeżego pokarmu ile ptaki mogą zjeść w danym momencie – „Jem jak ptaszek – tyle, ile ważę”.
Reguła ta tyczy się przede wszystkim karmników, gdzie ptaki narażone są na choroby z powodu zalegającego starego pokarmu i odchodów – karmniki wymagają czyszczenia.
Pokarm musi być odpowiednio dobrany pod względem jakości i wielkości, większość ptaków żywi się ziarnami i owocami. Do tego doskonale nadają się ziarna zbóż, owoce (moreli, daktyli, porzeczek, rodzynek, zamrożonego czarnego bzu, aronii) oraz orzechy. Większe owoce i orzechy należy pokroić.
Kolejnym pomysłem na pokarm jest niesolona słonina lub smalec – przysmak sikorek. Ludzie często używają kruszonego chleba, który nie jest naturalnym pokarmem ptaków. Istotną rzeczą jest świeża woda, zwłaszcza zimą kiedy dostęp do niej jest utrudniony.
Popularnym sposobem na dokarmianie ptaków jest karmnik. Możemy go zbudować sami, albo kupić. Pamiętajmy, że karmnik ma spełniać kilka warunków, przede wszystkim ma ochraniać pokarm przed wiatrem i deszczem.
Dodatkowo ma zapewnić bezpieczeństwo przed drapieżnikami (koty!), dlatego miejsce przeznaczone dla karmnika musi być odpowiednio dobrane.
Pamiętajmy, aby pomocy nie kontynuować dłużej niż to konieczne, to znaczy dokarmianie kończymy jak tylko zniknie śnieg i wzrośnie temperatura. Pomaganie zwierzętom zimą, to przykład aktywnej ochrony czynnej ???? – więc śmiało pomagajmy.