Nikt nie zaprzeczy, że czucie stresu jest czymś naturalnym, wskutek niekontrolowanych zmian w naszym życiu. Wyróżnia się stres krótkotrwały tzw. motywujący i długotrwały, który przynosi niepożądane skutki. Niższy poziom stresu pobudza nas do działania i rozwija nasze zdolności adaptacyjne – krótko mówiąc jest potrzebny. W zależności na kogo działa stres przynosi on różne skutki, czy znacie czynniki stresowe roślin?
Od rewolucji przemysłowej środowisko naturalne każdego dnia ulega zmianie. Szybkie tempo tych zmian spowodowało oddziaływanie wielu czynników stresowych na każdą komórkę (zwierzęcą i roślinną).
O ile ludziom, zwierzętom, a nawet bakteriom jest łatwo zmienić miejsce „zamieszkania”, to rośliny są pozbawione tej możliwości. Brak aktywnego poruszania, powoduje że rośliny są mocno narażone na stres, przez co odczuwają go silniej niż my.
„Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem”
Peter Rosegger
Słowo stres, pochodzi o łac. stringere – „wymuszać reakcje”. Stres powoduje wystąpienie reakcji polegającej najczęściej na przystosowaniu się rośliny do nowych warunków lub nabyciem odporności.
Przyglądając się bodźcom powodującym stres, można wyróżnić czynniki abiotyczne (czynniki biologiczne nieożywione) i biotyczne (czynniki biologiczne ożywione).
Dowiedziono, że reakcja na stres jest uzależniona od naszej świadomości i inteligencji, dzięki której wprowadzamy potrzebne zmiany, aby przeżyć.
Świadomość w kontekście roślin może brzmieć niedorzecznie, ale to jedyny sposób na wytłumaczenie ich zachowania w czasie stresu.
Rośliny reagują wolniej niż my, ale dzięki temu popełniają mniej błędów przy adaptacji do nowych warunkach życia [S. Nicpoń, J. Szerement „Stres, świadomość i inteligencja u roślin”].
To wszystko są czynniki, które negatywnie odbijają się na kondycji rośliny. Aby ją poprawić należy zastosować nawóz płynny BiOgardena Vital Plus, który wspomaga szybką regenerację rośliny i dostarcza jej składniki pokarmowe.
Jak działa nawóz BiOgardena Vital Plus? Dzięki wysokiej zawartości aminokwasów, które szybko dostają się do wnętrza rośliny dając jej gotowy półprodukt do odbudowy i wzmocnienia tkanek.