Nawóz do trawników

 

Nawożenie trawy to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w każdym ogrodzie. Regularne wywożenie skoszonej trawy powoduje konieczność dostarczania składników pokarmowych trawnikowi przez nawóz. Właściwe nawożenie trawnika jest bardzo ważne, ponieważ potrzebuje on sporej dawki składników pokarmowych do prawidłowego wzrostu. Jak więc zabrać się do tego prawidłowo i jaki nawóz do trawników wybrać?

Wiele osób w tym celu stosuje nawozy mineralne, które rozsypuje się na suchą darń, równomiernie po całej powierzchni murawy. Warto w tym celu korzystać z siewnika – nierównomierne rozsypanie nawozu powoduje, że trawnik będzie tworzył mało estetyczną mozaikę. Po nawożeniu, darń obowiązkowo należy podlać.

Problem mozaiki na trawniku można zredukować rezygnując z nawozów sztucznych i stosując BiOgardena ekologiczny nawóz do trawników. Nawóz stopniowo dostarcza trawie azot nie powodując gwałtownego wzrostu trawy, ani jej przypalania.

Często stosowane nawozy

W przypadku trawy wiele osób aplikuje też wieloskładnikowe nawozy uniwersalne, które stosuje się co 4-6 tygodni. Dobrze jednak zwrócić uwagę w szczególności na nawozy przeznaczone specjalnie do trawy, których skład został opracowany właśnie pod kątem jej zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Zawierają one na ogół dużą ilość azotu, który sprzyja szybkiemu wzrostowi zielonych liści. Zasila się nim trawnik jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego (na przełomie marca i kwietnia), a później zabieg powtarza według zaleceń producenta, nawet 5 razy.

Nawozy wolnodziałające

Popularnym rozwiązaniem są nawozy wolno działające, które mają postać granulek. Składniki mineralne są z nich uwalniane powoli. Czasem wystarczy je rozsypać na trawie wiosną, a działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Takim długodziałającym nawozem jest BiOgardena ekologiczny nawóz do trawników. Duża zawartość azotu organicznego, która w nim występuje stopniowo przechodzi proces mineralizacji, przeprowadzany przez pożyteczne mikroorganizmy glebowe. Niewątpliwym atutem jest także lepsze rozkrzewienie trawy oraz poprawa struktury gleby.

Jesienny nawóz do trawników

W sklepach spotkać można też nawozy jesienne do trawników. Mają one inny skład niż nawozy letnie, a więc nie można ich nigdy stosować zamiennie. Zawierają sporą ilość potasu zwiększającego odporność roślin, a niewiele lub wcale azotu, który pobudza je do wzrostu.

Dzięki nawozowi jesiennemu nawet mniej odporne na mróz gatunki roślin ładnie zimują, a na wiosnę prezentują się efektownie oraz zielono.

Polecane do ogrodu

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Organiczny nawóz azotowy do trawników 10 kg

Nawóz do trawników BiOgardena dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.10 kilogramów nawozu ...
Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz Trawnik Professional 25kg

Nawóz do trawników BiOgardena Professional dostarcza trawie wszystkich składników niezbędnych do bujnego wzrostu i pięknego wyglądu.25 kg na...
Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Anty Mech Organiczny Nawóz do Trawnika 8kg

Organiczny nawóz Anty Mech BiOgardena działa przez 100 dni i wystarcza na ok. 200 m² trawnika. Jest przeznaczony do trawników porastających ...

Przydatna wiedza

Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Organiczne nawożenie trawników z BiOgardeną

Dowiedz się, na czym polega Lepszy Program Nawożenia i jak możesz zaoszczędzić czas i pieniądze na nawożeniu swojego trawnika! 
 Trawnik z rolki czy z siewu?

Trawnik z rolki czy z siewu?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: Jakie są wady i zalety zakładania trawnika z rolki Jakie są wady i zalety zakładania trawnika z siewu: Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Chcesz założyć trawnik i zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie...
Podlewasz trawnik po koszeniu???

Podlewasz trawnik po koszeniu???

Tutaj poznasz jeden z najpopularniejszych błędów, który popełniają właściciele trawników. Gdy pielęgnujemy trawnik, chcemy dla niego jak najlepiej, więc stosujemy koszenie, nawożenie, podlewanie - tylko czasem okazuje się, że za dużo dobrego na raz może przynieść złe...