Naturalne środki ochrony roślin to bezpieczne metody, które sprawiają, że roślina jest chroniona przed pasożytami bez używania przy tym substancji niebezpiecznych dla ludzi lub zwierząt. Czy takie preparaty można zrobić samodzielnie?
Do naturalnych środków ochrony roślin należą mocne wywary z pokrzywy oraz łusek cebuli. Warto jednak pamiętać, że muszą być to preparaty bardzo skoncentrowane. Najlepiej zaopatrzyć się w jeden kilogram pokrzywy lub łusek cebuli i pięć litrów wody. Zawarte w tych produktach substancje powinny zadziałać odstraszająco na mszyce, nie czyniąc szkody pożytecznym owadom. Zamiast łusek można użyć również świeżej cebuli i czosnku.
Warto pamiętać, że do pasożytów, które grożą roślinom, należą nie tylko owady, ale również grzyby. Pleśń bardzo często rozwija się na truskawkach i uniemożliwia cieszenie się plonami. Dlatego najlepiej jest posadzić przy truskawkach cebulę, która redukuje rozwój pleśni.
Oprócz cebuli działanie przeciw grzybom wykazuje również olejek herbaciany. Jeśli chce się go zastosować, konieczne jest wykonanie roztworu – nie można stosować go w wersji nierozcieńczonej. Inną rośliną, która może wpłynąć ochronnie jest aksamitka – odstrasza ona nicienie, dlatego warto posadzić ją nie tylko w celach ozdobnych.
W przypadku, gdy nie można samodzielnie zrobić naturalnego środka ochrony roślin, można zakupić takie preparaty w dobrych sklepach ogrodniczych.
Pamiętajmy, że preparaty konwencjonalne, szkodliwe dla środowiska i ludzi, mają różne klasy toksyczności
Dlatego, jeśli już musimy, wybierajmy klasę IV, czyli najmniej toksyczną. Najlepiej jednak tego typu środki stosować tylko w wyjątkowych okolicznościach, przestrzegać zaleceń podanych na opakowaniu i pilnować, żeby z preparatem nie miały kontaktu dzieci ani zwierzęta.
Pamiętajmy, że zdrowa roślina lepiej radzi sobie ze szkodnikami i patogenami.
Dlatego, warto wiedzieć, że zbyt intensywne nawożenie sztucznymi nawozami wpływa na szybki wzrost rośliny, jednak jej tkanki są wtedy delikatniejsze i bardziej podatne na infekcję.
Ekologiczne nawozy BiOgardena odżywiają rośliny w sposób zbilansowany, dbając też o zdrowy rozwój roślin.
Ciekawostka:
Obecnie coraz częściej mówi się o możliwości wykorzystania płynnego roztworu krzemu w ochronie roślin, a zwłaszcza drzew owocowych. Spryskiwanie roślin odpowiednio sporządzonym roztworem ogranicza m.in. liczbę zjedzonych liści.
Takie działanie ma również pożyteczny wpływ na same rośliny, których ściany komórkowe stają się sztywniejsze i lepiej znoszą okresy suszy. Tego typu preparatu nie można jednak wykonać samodzielnie, jest jednak dostępny w niektórych sklepach ogrodniczych.