Hiacynty – zdradzamy sekrety udanej pielęgnacji

 

Hiacynty są jednymi z najpopularniejszych roślin cebulowych uprawianych w ogrodach i domach. Pięknie kwitną, pachną i zdobią nasze ogrody wiosną, a mieszkania jeszcze przed nastaniem wyczekiwanej pory roku. Hiacynty to symbol kończącej się zimy i nadchodzącej wiosny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zrobić kiedy hiacynty przekwitną
  • kiedy posadzić hiacynty do ziemi
  • jak uprawiać hiacynty w domu

Hiacynty wiosną

Tak jak wiele roślin cebulowych, hiacynty są wysadzane do ziemi jesienią, aby miały czas na przygotowanie się do kwitnięcia wiosną. Idealnym stanowiskiem dla hiacyntów jest nasłonecznione miejsce, osłonięte od wiatrów.

Lubią przepuszczalną, wilgotną i żyzną glebę – najlepiej sprawdzi się nawóz Uniwersalny BiOgardena, dostarczy materii organicznej i składników pokarmowych na cały sezon. Główną zasadą sadzenia cebul jest umieszczenie ich w glebie na głębokości 3 razy większej niż dana cebula, oczywiście tzw. piętką do dołu.

Hiacynty w domu

Ciepłe warunki panujące w naszych domach, pozwalają na uprawę hiacyntów, także zimą. Hiacynty są ogólnodostępne w każdym sklepie od listopada do kwietnia. Zakupioną roślinę, należy ustawić w słonecznym miejscu, ale z dala od grzejników.

Hiacynty kupione w sklepach, są nawożone, dlatego możemy pominąć ten etap, ważne jest jednak trwałe zwilżanie podłoża. Podlewanie można wykonywać poprzez stawianie doniczki w podstawce z wodą.

Dużo większą radość sprawią nam hiacynty posadzone własnoręcznie. Zabieg ten należy wykonać późną jesienią, wybrane cebule sadzimy w niewielkich doniczkach z glebą lekką i żyzną.

Cebula powinna wystawać ponad poziom gleby. Do naszej kompozycji wybieramy cebule, które przeszły już okres spoczynku (cebula musi przejść etap przygotowania się do kwitnienie, podobnie jak w ogrodzie). Okres spoczynku powinien trwać około 2 miesięcy, następnie przenosimy cebulę w jasne i ciepłe pomieszczenie (hiacynt powinien zakwitnąć w ciągu miesiąca).

Co zrobić po przekwitnięciu hiacyntów?

Piękne kwiaty hiacynta w końcu opadną, zapoczątkują okres przekwitania rośliny. Pozwalamy roślinie zrzucić liście i wtedy możemy zaopiekować się nią, aby ponownie zakwitła w następnym sezonie. Wykopujemy, lub wyciągamy cebule z doniczki, osuszamy je i przenosimy w chłodne i przewiewne miejsce.

Cebulki ponownie wsadzamy do ziemi we wrześniu, niestety cebule raz pędzone w domu, można ponownie wykorzystać tylko w ogrodzie.

Ciekawostka

Czy zastanawialiście się skąd pochodzi nazwa hiacynt? Określenie to pojawiło się w mitologii greckiej, Hiacynt był synem spartańskiego króla Amylaksa. Legenda głosi, że Apollo (bóg słońca), uwielbiał Hiacynta z powodu jego piękna i często grali w rzut dyskiem. Ale to nie podobało się innemu bogowi – Zefirowi (bogu wiatru).

Podczas jednej z zabaw, Zefir skierował podmuch powietrza w dysk który uderzył i zabił Hiacynta. W miejscu, gdzie krew Hiacynta dotknęła ziemi wyrósł piękny kwiat który został nazwany hiacyntem.

Polecane do ogrodu

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

Nawóz do borówek, hortensji i innych kwasolubnych 4w1 większe owoce i kwiaty - 1kg

BiOgardena nawóz doglebowy do roślin kwasolubnych jest przeznaczony do roślin preferujących niskie pH gleby, np. borówek, rododendronów, aza...
Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Eko nawóz do warzyw, owoców, roślin ozdobnych 4w1, 8kg

Nawóz do owoców, warzyw i roślin ozdobnych BiOgardena jest przeznaczony do doglebowego nawożenia roślin ogrodowych. Można go stosować min. d...
Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 8kg

Zestaw Regeneracyjny do roślin ozdobnych, owoców i warzyw, 8kg

Zestaw regeneracyjny do owoców, warzyw i roślin ozdobnych składa się z:  8 kg organicznego nawozu do owoców, warzyw i roślin ozdobnych  ...

Przydatna wiedza

Nawożenie kwiatów balkonowych

Nawożenie kwiatów balkonowych

Z tego artykułu dowiesz się: Jaki nawóz wybrać dla roślin balkonowych Jak uzyskać najlepsze efekty nawożenia Jak stosować nawozy BiOgardena do kwiatów balkonowych Jak nawozić kwitnące rośliny balkonowe? Warto wiedzieć, że dla rośliny na balkonie – całym światem jest...
Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Hortensja ogrodowa – co zrobić żeby pięknie kwitła?

Z tego artykułu dowiesz się: Jakie wymagania ma hortensja ogrodowa  Jak nawozić hortensje Jak przezimować hortensje Hortensja ogrodowa jest rośliną wieloletnią i jeśli będziemy dbali o odpowiednią pielęgnację, przez całe lata będzie cieszyła nasze oczy...
Trawy ozdobne i ich pielęgnacja

Trawy ozdobne i ich pielęgnacja

Z tego artykułu dowiesz się:  Jakie są najpopularniejsze trawy ozdobne  Jakie są wymagania traw ozdobnych Jak pielęgnować trawy ozdobne Najpopularniejsze trawy ozdobne i ich wymagania Kostrzewa sina Festuca glauca – dorastająca do 25 cm trawa o przeważnie szaro-niebieskich,...