Jak uzyskać długo kwitnące rośliny?

 

Pielęgnujemy, podlewamy, nawet z nimi rozmawiamy, byle tylko pięknie kwitły. Kwiaty są jedną z najlepszych darów zadbanego i zdrowego ogrodu. Dlatego tak bardzo nas martwi, kiedy rośliny nie chcą odwdzięczyć się za naszą troskliwą opiekę. Jak uzyskać długo kwitnące rośliny?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co zrobić, żeby roślina zakwitła
  • czym nawozić rośliny
  • jak uzyskać kwitnące kwiaty

Co zrobić, żeby roślina zakwitła?

Każdy gatunek ma swoje specyficzne preferencje i wymagania, które muszą być spełnione, aby mogły wytworzyć pąki kwiatowe.

Niektóre rośliny bardzo długo znajdują się w fazie wegetatywnej, zanim zaczną kwitnąć np. glicynia (Wisteria sp.) potrafi nie kwitnąć przez nawet 50 lat! Aby zmusić glicynię do kwitnienia, należy ją „zestresować” przez bardzo silne podcięcie systemu korzeniowego.

Mechanizm rośliny odbiera to jako zagrożenie istnienia i ratuje się wydaniem potomka. Dzięki temu w następnym roku otrzymamy pierwsze kwiaty tego pnącza.

czytaj dalej…

Co zrobić jeśli roślina nie chce kwitnąć?

Jeśli roślina jest krzewem, drzewem lub pnączem i już raz zakwitła – czyli wyszła z fazy juwenilnej – a nie chce ponowić kwitnienia w kolejnym sezonie, najprawdopodobniej warunki wzrost nie sprzyjały zawiązywaniu pąków kwiatowych. Co to znaczy?

  1. Nieodpowiednie nawodnienie – w ciągu sezonu roślina była przesuszona lub przelana. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na automatyczny system do nawadniania, jeśli więc nasza roślina została poddana suszy lub przelaniu należy wzmocnić ją nawozem płynny BiOgardena Vital Plus.
  2. Osłabienie rośliny  – atak szkodnika lub choroby, zbyt silne przycięcie rośliny lub przycięcie w nieodpowiednim czasie. Podczas gdy przycinanie możemy kontrolować sami, nie jesteśmy w stanie zapanować nad patogenami i szkodnikami roślin. Jeśli duża część krzewu czy drzewa została uszkodzona warto zastosować nawóz płynny BiOgardena Vital Plus. Wspomoże on roślinę w regeneracji.
  3. Niewłaściwe nawożenie – nie oznacza to jedynie niedoboru składników, ale także ich nadmiar lub niewłaściwą proporcję pomiędzy składnikami. Nawóz uniwersalny BiOgardena dostarcza składniki pokarmowe w zgodzie z rytmem wzrostu roślin, dzięki temu ich rozwój jest zbilansowany. Dotyczy to również roślin bylinowych – ich właściwe nawożenie jest kluczowe do dobrego zimowania i kwitnienia.
Aby uzyskać piękne kwiaty w przyszłym sezonie, już teraz trzeba zadbać o ich właściwe nawiezienie!