Jak zapobiegać zjawisku suchych plam trawniku ?

Gęsty, zielony trawnik w naszym ogrodzie marzy się każdemu. Regularne koszenie, podlewanie, nawożenie – murawa wymaga od nas trochę poświęcenia. Z radością obserwujemy ogród, ponieważ “zielony dywan” i nasza praca przynosi efekty. Niekiedy, zdarzyć się może tak, że pomimo wszelkich zabiegów dbania o trawnik z należytą starannością na murawie pojawiają się wyschnięte plamy/placki.

Dlaczego tak się dzieje ? Na taki stan może wpływać wiele czynników, z którymi warto się zapoznać.

  1. Nawożenie – podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji. Pominięcie tego zabiegu, lub wykonanie nieumiejętnie, może skutkować żółtymi i suchymi plamami. Nawozy mineralne rozprowadzone nie zgodnie z zaleceniami mogą spalić trawę. Należy wtedy dosiać ubytki i obficie podlewać. 

2. Szkodniki – jedne z najczęściej nieproszonych i najgroźniejszych gości.  Najczęściej możemy spotkać pędrakiczyli postaci larwalne chrząszczy. Chrabąszcze składają jaja pod ziemią, z których wylęgają się pędraki. Przeobrażenie się larwy w chrząszcza zajmuje kilka lat! Podczas tego długiego okresu żerują one w ziemi podgryzając korzenie naszych roślin. Maj jest okresem, w którym dorosłe larwy zamieniają się w chrząszcze. Wychodzą z ziemi, aby przez miesiąc jeszcze bardziej żerować na zewnętrznych częściach roślin i złożyć jaja przyszłego pokolenia. Trawa zaatakowana przez szkodniki zwyczajnie więdnie i usycha. Należy wtedy sprawdzić, czy w glebie nie ma larw.

Jak zwalczyć chrabąszcza majowego? https://biogardena.pl/chrabaszcz-majowy-zagrozenie-dla-ogrodu/ 

3.  Susza, upały – za mało wody ? tak, zbyt mała ilość wody podczas upałów, może spowodować plamy na trawniku.  Warto zapobiegać wysuszeniu murawy, ponieważ jej regeneracja jest pracochłonna. Najlepszą porą na podlewanie trawy zawsze jest wczesny poranek. Należy pamiętać, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca. W czasie upałów trawniki nie powinny być zbyt radykalnie przycinane, aby nie narażać nagle odsłoniętych dolnych części źdźbeł na wysychanie. Noże kosiarki najlepiej podnieść o 2-3 cm wyżej niż zwykle.

4. Niskie pH gleby (kwaśne)– żadne rośliny tego nie lubią, ponieważ  składniki odżywcze słabo się przyswajają. Należałoby zmierzyć pH w kilku miejscach. Można to zrobić za pomocą specjalnego testu do mierzenia odczynu gleby, dostępnego w sklepach ogrodniczych

5.  4 łapy na trawniku – nasi czworonożni przyjaciele często przykładają się do szkód w ogrodzie. Żółte plamy na trawniku, mogą być również ich sprawką. Koci czy psi mocz, wypala trawę zostawiając suche, wypalone “placki”. Pilnujmy zatem naszych zwierząt, aby nie załatwiały się na trawniku. 

Jaki nawóz wybrać, żeby nie spalić trawy ?

Najlepiej wybierać nawożenie organiczne – raz w sezonie. Nawóz organiczny nie spali trawy. Nie będzie ona sztucznie pędzona. Nawóz zwiększa pobieranie składników pokarmowych przez korzenie trawy, użyźnia glebę i stymuluje korzeń. Najważniejsze zatem jest to,że trawa lepiej znosi niekorzystne warunki wzrostu takie jak przelanie i przesuszenie. Jej wzrost jest wyrównany, trawa lepiej się rozkrzewia i zagęszcza. Ze względu na stopniowe uwalnianie azotu z nawozu w wyniku czego wzrost trawy jest zrównoważony i wymaga ona mniej koszeń w sezonie.

Jeżeli zaobserwowaliście na swoich trawnikach żółte plamy,to zastosujcie nasz Nawóz Interwencyjny, który tchnie w niego nowe życie! Jest to biostymulator – bezpiecznie dodaje energii trawie, dostarcza niezbędnych składników odżywczych.  Jedna butelka to aż 90 litrów podlewania lub 180 litrów oprysku. Efekt widoczny jest już po kilku dniach!