Stosujemy różne metody pielęgnacji naszych ukochanych roślin doniczkowych. Śpiewamy, mówimy czułe słówka, a one jak obrażone „stoją w miejscu”? Przedstawiamy ABC domowej pielęgnacji roślin doniczkowych.

Rośliny doniczkowe, niczym się nie różnią od roślin ogródkowych. Każda z nich żyje i potrzebuje optymalnych warunków do wzrostu. Przyjęliśmy podział roślin na łatwe i trudne w pielęgnacji, a przecież każda roślina (żywy organizm) jest inna 😊 Mimo to spróbujemy uogólnić zasady i ułatwić Wam ich pielęgnację.

Co jest potrzebne roślinom do życia?

Światło

Energia słoneczna, czy ktoś z nas wyobraża sobie życie bez słońca? – O nie!:) Rośliny z pewnością tak samo. Słońce uczestniczy w podstawowym procesie życiowym dla roślin, czyli w fotosyntezie. Proces fotosyntezy ( w uproszczeniu) polega na przemianie dwutlenku węgla na cukry proste (jedzenie), tylko i wyłącznie w obecności światła słonecznego.

Wybierając roślinę do mieszkania, powinniśmy przeczytać informacje o jej wymaganiach i dobrać odpowiednie stanowisko. Oznaką złego stanowiska jest słaba kondycja liści (przebarwienie, żółknięcie) oraz brak kwitnienia.

Wskazówka: bardzo często rośliny o ciemnej zieleni liści preferują rozproszone światło. Można je uzyskać np. firanką lub ustawić doniczkę w większej odległości od okna.

Woda

Nikogo nie zdziwi, że woda  jest równie ważna co słońce. Pobierana przez korzenie, wypełnia roślinę w 90%. Woda odpowiada za wzrost, kwitnienie, kondycję roślin, pomaga regulować temperaturę rośliny (transpiracja). Roślina idealnie nawodniona ma odpowiedni turgor – ciśnienie hydrostatyczne odpowiadające za kondycję liści, pędów i korzeni.

Problemem jest przelanie lub przesuszenie roślin, kiedy w nieodpowiedni sposób dbamy o nasze rośliny. Znajomość podstawowych informacji o wymaganiach  i pielęgnacji roślin doniczkowych jest bardzo istotna. Najlepszą wodą do podlewania jest woda miękka, np. przegotowana (pamiętajmy że powinna mieć temperaturę pokojową).

Gleba

Fundamentem każdej rośliny jest ziemia w której rośnie. Podłoże odgrywa kluczową rolę, ponieważ to tam korzenie „szukają” wody i składników pokarmowych (azotu, fosforu i potasu). Preferencje roślin są bardzo zróżnicowane i tylko odpowiednia wiedza na temat upodobań pozwoli dobrać ziemie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie keramzytu na dnie doniczki – warstwy drenażu, która zabezpiecza roślinę przed przelaniem.

Nawożenie

Nawożenie jest bardzo ważnym zabiegiem z punktu widzenia pielęgnacji roślin doniczkowych. W naturalnych warunkach istnieje zamknięty obieg materii. Roślina podczas wzrostu pobiera składniki pokarmowe z gleby, wydaje plon i zrzuca liście, które rozkładając się oddają składniki pokarmowe do gleby. Roślina się rozrasta, powiększa system korzeniowy, który może czerpać z dalszych obszarów gleby. Wykluczając ingerencję człowieka, pozostawione owoce i liście zasilają glebę w część składników pokarmowych, które roślina pobrała z gleby. Rośliny doniczkowe, które mają ograniczoną strefę korzeniową i skrzętnie zbierane opadłe liście, skazane są na nawożenie.

Wybór nawozu

Wybór nawozu nie powinien być lekkomyślną decyzją. Starajmy się zwracać uwagę na skład i dawkę nawozu. Często przepłacamy nie zwracając uwagi na częstotliwość nawożenia – nawozy chemiczne sugerują powtarzanie zabiegu średnio co 2-3 tygodnie. Bardzo ważne jest też, czy w otoczeniu przebywają dzieci i zwierzęta – nawozy chemiczne są bardzo szkodliwe.

BiOgardena – wyższa jakość nawożenia

Chcemy się pochwalić 😊 jesteśmy wyjątkową marką nawozów. Łączymy skuteczność nawożenia z bezpieczeństwem – używając nawozów BiOgardena możemy spać spokojnie. Nawóz zadba o rośliny, dostarczy im składników pokarmowych bez wypłukiwania z jednoczesnym użyźnieniem gleby. Dodatkowym atutem jest jedno zastosowanie nawozu w sezonie.

Poznaj wyższą jakość nawożenia z BiOgardena!

CIEKAWE DLA CIEBIE: